Orah - opšta tema

Pozdrav svima na forumu,
Bavim se uzgojem oraha (amaterski) imam zasad kalemljenih oraha star 4 god.
Voleo bih da razmenim iskustvo sa drugim korisnicima a vidim da nas dosta ima na ovom forumu.
Za pocetak da li ste vec poceli da primenom pesticida, fungicida.... ?
Ja planiram da to obavim sledece nedelje, bas su fino krenuli da rastu ali ih je sprzio onaj aprilski mraz pa sam cekao da ponovo olistaju.
 
Meni ovaj cendler rodio. Na jesen posadio a evo sada vec skoro svaki ima po par plodova. Ostavicu na par komada cisto da vidim kakvi su a ostale cu da poskidam. Inace se svih 50 sadnica primilo.
 
Pozdrav svima na forumu,
Bavim se uzgojem oraha (amaterski) imam zasad kalemljenih oraha star 4 god.
Voleo bih da razmenim iskustvo sa drugim korisnicima a vidim da nas dosta ima na ovom forumu.
.

Dejane,
dobro dosao u klub ljubitelja oraha .
Situacija ...
Zaboravio sam davno na jednu bakarnu zicu na raklji oraha i pre nekoliko dana kada sam hteo da je skinem * corak* .
Video sam da je stablo vec ga totalno zatvorilo tako da se nema izvlacenja i sada nadam da nece ovo biti problem. Citao sam negde da se bakarna zica i postavlja u nekim varijantama da bi biljka uzimala bakar ali ne znam da li je neko imao slicnu situaciju .
bakarkaodo.jpg

slike

Inace sam pocetkom juna dodatno postavio 3 klopke za hvatanje muzjaka zeuzere i ima rezultata. U prvih nedelju dana je uhvaceno 18 primeraka.
Prva_nedelja_ulov.jpg

Pozdrav !
 
Koliko kostaju te klopke?
ja sam na odmoru u grckoj pa ne koristim nista od elektronike kada sam tamo tako da malo kasnim sa odgovorom .
Pricano je na ovu temu , objavljivao sam i slike i ljudima deluje da je ovo malo skupa varijanta .
Klopka je 500-600 dinara i moze da potaje par sezona ali feromonski mamci su tu skupi tj. treba menjati 2-3 u sezoni a on je 600-700 dinara.
Ja jos uvek imam orahe u mladjem dobu kada crv Zeuzere moze napraviti veliki problem tako da idem sa ovom varijantom borbe .Pozdrav !
 
Hvala na dobrodoslici Panta SD,
reci mi gde nabavljas klopke i feromone za zeuzere, ja imam problem sa njima javile su se samo na jednoj plantazi dok na drugoj nisam primetio ni jednog crva, ja ih unistavam zicom i zatvaram rupu voskom ali bi bilo bolje spreciti razvoj larvi.
Primetio sam i to da najvise napadaju sortu Sampion, redje Rasnu a ni jedno stablo Seinove i Brodila.
 
Primetio sam i to da najvise napadaju sortu Sampion, redje Rasnu a ni jedno stablo Seinove i Brodila.

Dejane, to je sasvim slucajno. On napada sve sorte, pa i sve voćne vrste. Feromonskim klopkama je nemoguće uništiti ovu napast, već samo utvrditi da pretnja u voćnjaku postoji i eliminisati deo mužjaka. Pogledajte program hemijske zaštite oraha koji smo kačili u aprilu. Prskanje treba raditi polovinom juna i jula kad polažu jaja, kao i u septembru. Kojim preparatima i druge detalje možete videti u prošlogodišnjim postovima i u dotičnom programu hemijske zaštite.
 
Hvala na dobrodoslici Panta SD,
reci mi gde nabavljas klopke i feromone za zeuzere, ja imam problem sa njima javile su se samo na jednoj plantazi dok na drugoj nisam primetio ni jednog crva, ja ih unistavam zicom i zatvaram rupu voskom ali bi bilo bolje spreciti razvoj larvi.
Primetio sam i to da najvise napadaju sortu Sampion, redje Rasnu a ni jedno stablo Seinove i Brodila.

Klopke i mamci su madjarske proizvodnje i kupujem ih preko Agroprotekta tj.firme cini mi se iz Sombora .Mozes nabaviti jednu sledece sezone da bi pratio broj i vreme pojave jer to ume da varira od godine do godine mada se vec sve otprilike zna tako da treba ispostovati programe prskanja koji se pominju od kolege ORAH-a . I ja sam zbog posla propustio junsko prskanje tako da cu pogledati da nadjem program zastite da bih ispostovao predstojece termine .
Vecim brojem postavljenih klopki dodjes u fazu masovnog izlova muzjaka zeuzere sto posledicno ima odraza na broj oplodjenih jajasaca i crva u tekucoj generaciji .
Pozdrav !
 
Imam gadan problem... danas bili ja i brat da zalivamo, ja pre toga bio na letovanju pa nisam bio nekih ukupno 3 nedelje na placu. On je jednom zalivao pre oko 10 dana.

Evo ga problem
10htyxz.jpg

Dakle pojavise se neke leptiraste bele vasi, bar tako kaze moja sesta koja se bavi zastitom bilja. I napada sve zivo. Po bratovim recima pre 10 dana je bilo normalno, a danas dolazimo i jedno 5 sadnica osusene! Svi letorasti sasuseni. Na sve strane ove vasi. Nismo hteli da prskamo prve godine kao necemo... sutra se radi prskanje nekim insekticidima. Sta kazete ima li nade za orahe ako su letorasti sprzeni, to su one slabije sadnice gde je samo 2-3 letorasta i bilo.

Hvala na savetima unapred
 
Nije ni to, vidis kako je rebrasto pozadi? Deluje da nije ni ta vas sto je moja sestra rekla.

Sve u svemu sestra mi je dala neku hemikaliju, isprskali i sada ih nema. Samo jednu sam video. A pricam sa jednim covekom u selu kaze simsir mu napale te bube, napada sve. Morao prvi put u zivotu da prska simsir (ima 60 godina). Uzas.
 
E bravo to je to. Video sam i odraslog, ja kako idem oko sadnice da ga gledam, on isto tako se vrti po sadnici van mog vidokruga, inteligentno bice. Ali nista sto 400 dindzi otrova ne moze da resi :)

Koliko su velike te sadnice sto navodnjavate sa 50-70l? Ja sam stavljao 36 litara po sadnici mladoj, pa mi delovalo puno pa sam presao na 24.
 
Nazad
Vrh