Orah - opšta tema

Orasari dali je neko poceo da sadi orahe,jedno pitanje za one koji su vec zasadili orah cendler na koliko sadnica cendlera ide oprasivac i koji
 
Imam zasad 8x7,5 u trokut u sedmoj godini sorte Rasna, G139, G251 , Šeinov i nekoliko Šampiona znam da sam napravio grešku oko svega, ali me sad interesuje kako da maksimum izvučem iz svega. Pa razmišljam da u svakom drugom redu izvadim po svaku drugu sadnicu ili da izvadim svaki drugi red, kako bi dobio rastojanje 8x15.
Kontam ako sam već pogriješio bolje da to sad saniram (dok je bezbolnije) koliko se može nego da čekam još 7 godina.

Šta mislite???
 
Ne bih ništa vadio jer je trougao, a ne znam koliko imaš površine zasađeno... Imam 50 stabala terminalnih sorti pod trouglom 8x9m starih 40 godina, ove godine je rod bio 350kg u ljusci - očišćenih i prosušenih će biti 120-150 kg i nemam nikakav problem sa time. Imao bih bar 40% više da sam išao sa full agrotehničkim merama. U prevodu, nekih čistih 800eur dobiti sa 45 ari; da li je to malo? Da proširim računicu, na 4,5 Ha bih imao 8000 eur godišnje i dao bih otkaz u firmi te se posvetio orahu maksimalno. Uz sav taj maksimalni rad bih imao 5 meseci više slobodnog vremena godišnje. :cool:

Ako imaš viška vremena i baš po svaku cenu želiš da promeniš nešto, onda ih prekalemi na lateralne sorte a Rasnu ne diraj. U suprotnom se opusti i održavaj sve to kako treba, imaćeš roda ne sekiraj se.

Nisam ekspert već gledam na celu priču iz sopstvene perspektive, meni je tuga što moram jedan iseći a kamo li da vadim svaki drugi...

Keep calm and grow walnuts! :osmeh:
 
Hvala na odgovoru i podršci. Imam 120 sadnica na nekih 0,8H. Ljetos sam bio na jednoj plantaži gdje su se krošnje sastavile i bukvalno nema roda, pa se toga i kod sebe plašim. Ali sad mi je malo lakše kad čujem tvoja iskustva.
Kako ću prekalemiti na Rasnu kad je orah u sedmoj godini i već ima znatnu krošnju???
Što se tiče agrotehničkih mjera trudim se da ih maksimalno ispoštujem.
 
Vidi, opet podvlačim tako bih ja radio da sam u istoj situaciji. Ne kažem da je to ispravno ili da tako treba. Kada se krošnje sastave, može se orezivati kao lateralna sorta sa npr. jedne strane i računaš da na tom delu krošnje nećeš imati rod te godine. Mnogo toga može uticati na slab prinos, sumnjam da je kod tog zasada problem samo krošnja.

Što se tiče menjanja sorte, pogledaj klip ispod. Nadam se da ti engleski nije problem a i da jeste, vidi se šta čovek radi:

https://youtu.be/PDHHV8CXUwA

Planiram probati ovo na par samoniklih divljaka...
 
Gledao sam klip, čini mi se da nije problem uraditi. Ja bih vjerovatno prekalemio G139 na Rasnu jer mi je on nekako kržljav a imam kalem grančica od Rasne.
To je najbolje u martu uraditi, ako se ne varam.

Volio bih da se još neko uključi u diskusiju i da svoje mišljenje, jer mislim da ima dosta ljudi sa sličnim problemom.
 
Najbolje bi ti bilo posavjetovati se sa rasadnikom Agromedžik Crnjelovo,čovjek je ljubazan i profesionalac inače je iz Konjuha kod Kruševca a i komšija ti je u blizini Bijeljine
 
Dva pitanja,
Imam sadnice koje su spletom nesrecnih okolnosti stajale 3.godine na istom mestu i danas krenem da ih presadim, veliki koren u sredini odsecem odmah ispod zemlje, a ostavim 3-4 side zile 30-40cm. Da li ima neke vajde od te rabote? Deluje mi da bi taj srednji koren jako tesko iskopao?

Drugo pitanje je da li treba da skratim sadnice i gore i koliko?
 
Ма мало сам скренуо са теме. Посадио сам јабуке у фебруару. Да ли су могле да се заразе прошле године, а гризу ове? Или су се заразиле ове године код мене? Питао сам овде јер људи који узгајају орахе имају највише искуства за овом штеточином. А, орах нисам садио јер сам чуо за те Турске саднице.

Izgleda da je zeuzera i to u drugoj godini tako da si verovatno dobio sadnicu iz rasadnika sa crvom.
Citajuci clanke i upoznajuci se sa ovom gamadi cini mi se da najvise i voli jabuku a orah joj dodje kao manje pozeljna vrsta.
Na zalost kod mene ima puno preleta ovog leptira i sigurno preko 150 uhvacenih jedinki u klopke godisnje u poslednje 3 godine.
Kombinacijom izlova muzjaka i preventivnog prskanja sam smanjio napad na sam orah i zadovoljan sam rezultatima .
Pozdrav !
 
Ima je i na tresnjama i kajsijama, ne bira. Jedino sta bira je teren, pa je vise prisutna tamo gde je rastinje tj haos.
 
Danas poceli sadnju oraha.
6441a3ff9177a694b678bb986fd097b2.jpg
4c02795d58bd49f911479a3d3b52fe17.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
To je 3x3 metra ali je i divlji orah ili kako ga vec zovu americki crni.
Naravno treba imati svakojako voce da bi smo znali sta je najbolje za nasu zemlju.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kakve veze ima sto je divlji, hoces da kazes da ces ga gajiti samo zbog sece debla?
 
Pretpostavljam da mu je to ideja da mu rastu zbog stabla. Kad se gusto sadi onda idu samo u visinu jer traže svetlost a i malo se pripomogne sa skidanjem grana koje smetaju.
 
Kakve veze ima sto je divlji, hoces da kazes da ces ga gajiti samo zbog sece debla?
Gajicu ih samo za tehnicku gradju. Iskustva nemam a procitao sam razne savete "strucnjaka" koji savetuju od 2x2 do 4x4. Videcemo kako napreduju a bice sadjeni i u nekoliko varijanti pa ce da se zna sta je najbolje.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Sta mislite da li ce se ovaaj koren primiti. Ne mogu dublje od 25 - 30cm da ga izvadim.
b0dc1df21c8d4f2e550a7dda5914bddf.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Hoće, nemoj da brineš. Ima tu puno malih žilica. Meni se jedan orah primio a imao je samo jednu malu žilicu.... Jel si to sadio te crne orahe pa su izašli mladari ili je to domaći?
 
Nazad
Vrh