Orah - opšta tema

Hvala decki..onda cu vjerovatno tako odraditi,ici cu sa Rasnom na kotlasti oblik a mislim da mjesta ima dovoljno,sađena je na 13x13..ostale na poboljsanu piramidu..
Jos me zanima dali se mlade sadnice mogu odmah sad prikratiti na visinu 1,8-2m ili ih treba svakako pustiti pa na proljece slj godine kratiti..imam dosta mladih sadnica koje su na proljece nesto ostrije orezane i sad je vodilica vec izrasla preko 2m,nema potrebe da je pustam vise sad mi trebaju bocne grane..pa me interesuje da li se odmah sad moze odrediti visina i skratiti i ako je grana jos zelena tj. nije jos odrvenila..ili se mora cekati slj godina-proljece...
Hvala

 
Mozes vodecu granu da odrezes I dobijes uslove da krenu bocne grane tamo gde ti odgovaraju. Neki ce reci da vec ulazis u vreme kada ta bocna grana nece moci da zdrveni jer knjige kazu da treba uraditi do polovine juna I da se spremi za zimu ali sam ja to radio do prvih dana Jula I nisam imao problem.
Pozdrav !
 
"krastavost" ???? - brza pomoć !!!

Da li je neko imao "krastavost plodova" ili šta je već ovo na fotkama ?
Izvinite nemam vremena za čitanje celog foruma.
Prskao sam sa MANKOGAL-om i SIGNUM-om.
Kako se rešava?
Ne nalazim da je ovo falinka specifična za orah.
Ožegotina od sunca nije, to sam imao prošle godine i drugačije je. Samo na osunčanoj strani.
Ovo postepeno sa jednog mesta zahvata ceo plod.
Na fotkama je sleva na desno zdrav plod, početak krastanja, pred kraj krastanja i potpuno krastav plod.
Uočljivo je i znatno smanjenje ploda.


http://fotkica.com/?id=6de4aa9ecc6ff53da1f450ea13dbab54

 
Dragi forumasi,
Nov sam u svemu sto se je vezano za temu orah ali vas molim ako neko moze da mi preporuci neku dobru literaruru novijeg datuma a konkretno me zanima sve u vezi sadnje lateralnih sorti oraha.

Hvala svima unapred
 
sada samo skini mladare koji su do zemlje, a formiranje krosnje radi u prolece pre nego krene vegetacija. Inace rasna ti je lateralna sorta.
 
Kolege orašari,

Možda mali off topic, ali pitanje za vas. Kakav atomizer imate?
Nabavljam jedan, pa me interesuju vaša mišljenja. Radiću 1ha, 300 sadnica otprilike. Suzio sam izbor na 3.

Nardi 650l

DalDegan 600l
Ili Agromehanika 500l

Kakva su iskustva? Imate li preporuku?
Agromehanike ima svuda i svasta se može pročitati, a ova druga 2 malo slabije su zastupljena. Nardi je pocinkovana sasija i oklop ventilatora... Deluje dobro...na slici....

Ako je off topic, moze pp, otvoren sam za savet ili iskustvo.

Hvala u napred.
 
Dio mojih oraha na parceli koja je bila jako teška za obradu. Prije 2 godine sam na njoj započeo sadnju oraha. Dio po dio. Prvo sam 2016. ujesen presadil 5 mladih oraha (jednogodišnji uzgojeni u vrtu iz plodova) na dio koji se najteže oral. Dva se nisu primila, a jedan je stradal u u proljetnom mrazu. Ostala su ova dva.
WP_20180714_08_16_51_Pro
WP_20180714_08_17_20_Pro




Prošle jeseni sam presadil dodatnih 5 komada (samonikli u drugom voćnjaku).
WP_20180714_08_18_11_Pro
WP_20180714_08_18_48_Pro
WP_20180714_08_19_10_Pro
WP_20180714_08_19_32_Pro
WP_20180714_08_19_55_Pro


Također sam prošle jeseni na 5 mjesta (prethodno pripremljeno za sadnju - 1x1x0,75m) posadil plodove oraha. Posadil sam po 4 ploda uz svaki kolac. Evo trenutnih rezultata:


1. mjesto - niknula 2 od 4
WP_20180714_08_21_25_Pro


2. mjesto - niknulo 0 od 4, ostao samo kolac.
WP_20180714_08_21_41_Pro


3. mjesto - niknula 4 od 4
WP_20180714_08_22_03_Pro


4. mjesto - niknula 4 od 4
WP_20180714_08_22_26_Pro


5. mjesto - niknula 3 od 4
WP_20180714_08_22_49_Pro




Najesen, ove i iduće godine, me očekuje izrada novih jama, presađivanje postojećih mladih sadnica i sadnja novih. Želja mi je, plako, penzionerski, bez prevelikog opterećenja, onako za razonodu, realizirati plan do 2020.

Trdice_orehi
 
Gardena po meni ima kvalitetne proizvode. Još jednom se ograđujem - lično iskustvo. A ovakav tip sakljupača je svima poznat kao ručni sakljupač. Mislim da ne bi smeli da omanu sa ovim proizvodom.
Ako se odlučiš, prenesi iskustvo obavezno.
 
Gardena po meni ima kvalitetne proizvode. Još jednom se ograđujem - lično iskustvo. A ovakav tip sakljupača je svima poznat kao ručni sakljupač. Mislim da ne bi smeli da omanu sa ovim proizvodom.
Ako se odlučiš, prenesi iskustvo obavezno.
kupio, malo je uzak, ima konektor koji pase samo na gardena rucke, javicu na jesen rezultat.
 
Lijepo to izgleda kad se orasi za prezentacijske potrebe sipaju na čistu ledinu. Ispod stabala oraha je obično u vrijeme berbe dosta lišća. Bi li se štopalo i koliko bi lišća bilo pomiješano s tako ubranim orasima. :sta:
 
Kupio sam i 'drobilica za orahe' (crvena sa drvenom ruckom) bas sam zadovoljan sa kvalitetom izrade i kako radi -u poredjenju sa cekicem.
Godinama se mislim da napravim i onda shvatim da ima kod nas da se kupi i odlicno je izradjena.
 
Pre neki dan sam u obilasku oraha primetio na jednom od njih nesto kao paucinu ali I ostecen list I susenje svuda gde je uhvacen istom. Neznam da li je neko imao iskustva sa slicnim problemom koji sam danas pokusao da resim prskanjem insekticidom .

Photo_Picture_Resizer_180817_180421414-736x1306.jpg
[/url] [/IMG]
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh