Orah - opšta tema

Od jesenje prihrane koristim TimacAgro djubriva.
Naravno, za pravulnu upotrebu mineralnih djubriva potrebno je uraditi analizu zemljišta. Za orah pravilna analiza podrazumeva dva uzorka, dublji i plići.
Meni je analiza pokazala da mi je fosfor nula, tako da je preporuka da se koriste djubriva sa većim sadržajem ovog elementa.
Prilikom sadnje 2012. nabavio sam 100 kg PK djubriva Duofertil
96797a5c9f8e021797497f787088bde1.jpg

I upravo sam ga potrošio..

Jesenas sam nabavio njihovo NPK Eurofertil, jer ovu formulaciju Duofertil više ne prave.. Njega sam bacio u kajsijama.
40de0f5d8f57878286e5e83b43f8a197.jpg


Djubriva su made in Austria.

Za prolećnu prihranu koristio sam Lincerov KAN, jer mi je zemljište kiselo.
 
Poslednja izmena:
Ovako, hajde da razmotrimo kako kultivisati medjuredni prostor kod oraha.
Ja dosada ništa nisam posebno radio; prilazio frezom oko sadnica a ostatak je bio zeleni pojas.
Ideja mi je da taj zeleni pojas kultivišem. Znam da se savetuju grahorice, stočni grašak i sl.
Meni je u glavi neka laguminoza, kao npr. Smiljka (Žuti zvezdan) ili neka mešavina trava.
Sada u tom zelenom pojasu dominira pirevina, a na jednim delu uma divljeg kukuruza..
 
Kod mene u medjuredu prosle godine pasulj, a i ove cu ponovo. Pasulj ostavlja azot u zemlji, a trebace orahu u narednim godinama.
U redu oraha sam posejao travu, za sada 1,5m sirine (mesavina trava za vocnjak, 25kg semena na oko 3000m2)
Vec prve godine se dobro ukorenila i prekrila ceo pojas, a korovi ne smeju ni da pridju. Prosle godine kosio trimerom, a ove planiram da kupim neku ozbiljniju kosacicu za travu, pa sa njom da kosim.
Mada trava ne raste veca od 20-30cm i ako se zapusti travnjak, trava visinom ne ugrozava sadnice.
Pokusao sam jednom, posle sadnje oraha da isfreziram taj pojas od 4km i shvatio da mi treba 3 dana da to obavim!
Oko sadnica samo motika...
Ja vutrom zadovoljan i jako lepo sve to izgleda. Dzak 25kg semena smese trava, kostao 9000din
Jedini problem je prskanje korova u medjurednim kulturama i mora se paziti da se prskanje obavlja samo kada vetra nema uopste.

Ovako je to izgledalo prosle godine kod mene. Nisam je kosio tada jer je trava pocela da izbacuje seme, pa sam pustio da ga prospe.
img6087.jpg
 
@Toki odlično ti izgleda plantaža. Za poštovanje.
Mogao bi da nas počastiš još kojom fotkom.

Ja nemam vremena da se bavim ozbiljnim kulturama u medjurednom prostoru, kao što je kod tebe pasulj.
Gde si kupovao seme trave? Koji proizvođač semena?
Ja ću i ove godine frizirati pojas od oko 1.5 m levo i desno oko sadnica.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, ja sam Dejan, iz Arandjelovca sam i pre par godina sam zasadio 1 ha oraha, a ove godine imam nameru da zasadim jos oko 50 ari pa bih vam se prikljucio na forumu. S obzirom da se bavim orahom iz hobija ( za sada) nadam se da mi mozete pomoci u podizanju zasada
 
Pozdrav Dejane, dobrodosao.
Predstavi nam svoj vocnjak. Sorte, razmak sadnje, medjukultura, slika neka?
 
Osnovna sorta mi je rasna oko 80%, ostalo je sejnovo i imam po par komada tise, jupitera i sampiona po preporuci poljoprivrednog fakulteta u NS. Sadio sam ih u razmaku 10x10 a kao i svaki pocetnik napravio sam gresku pa sam ih sadio u kvadrat umesto u trougao ali sta je tu je. Posto ovih dana treba da formiram krunu a u dilemi sam da li da formiram piramidalnu ili kotlastu ako neko ima savet dobrodosao bi mi. A slike stavljam posle rezidbe za sada jos nisam slikao.
 
Ja takodje planiram da orezujem kotlastu krunu za Rasnu, ali sa vise ramenih grana (5,6,7), a poboljsanu piramidu za Sejnovo, pa cemo videti rezultate za koju godinu.
 
Ima li neko iskustva sa folijarnom prihranom oraha? Ima li uopste neke svrhe to raditi? Prihrana + insekticid zajedno?
 
U koje doba godine je najbolje orezivati orahe?
Imam neka stara drva, koja imaju dosta niskih grana koje mi smetaju, hteo bih da ih uklonim, ali s obzirom da su dosta velike grane ne bih da naškodim drvetu, još pogotovo ako to uradim u neko nepogodno doba godine. Za većinu drva znam da je najbolje pre početka vegetacije, ali sam za orah čuo da je dobro u avgustu, što se meni čini nelogično.
 
Ja posadio 120 komada jesenas ... sampion, rasna gazenhajmi , sejnovo , , i na drugoj parceli americki crni isto 120 komada ..... na 10 metara na trokut . Sad cekam pocetak vegetacije da vidim kako ce se razvijati . Nigde ne mogu da nadjem sadnice crvenog oraha , posadio bih i njega . Ako neko zna ko to ima nek mi se javi .
 
2015-03-22-143651.jpg

2015-03-22-143659.jpg
2015-03-22-143719.jpg
2015-03-22-143737.jpg
2015-03-22-143748.jpg


Ovo je zasad oraha star 10 godina, pojavile su se neke pukotine na stablu i neka mahovina sive i zute boje da li je to neka bolest ili neka zivotinja?
I prorodili su pere dve godine ali slabo od 27 stabala samo pola dzaka oraha?
Sada sam nadjubrio sa stajskim dzubrivom i NPK 8-16-24 kilogram po orahu.
Za ovih deset godina nisam ih prskao..
Molim za pomoc :udri:
 
Jugozapadna strana gde je pukotina?

Ova poslednja liči i na pseudomonas canker ali on napada samo koštičave voćke, možda je neka slična bakterija...jel tu nekad bila grana pa odsečena?
 
Stefane,
ostecenje mi deluje kao da je traktor u obradi yakacio stablo..Za mahovinu uzmi cetku i skidaj i spremi krecno mleko pa udari moleraj..Vidi se da je i pegavost napala pa je ostalo nesto oraha od prosle godine na granama .To kazu da je pametno skinuti..
Prskaj , dzubri i sve ce biti bolje*sto se dzakova tice*
 
Jugozapadna strana gde je pukotina?

Ova poslednja liči i na pseudomonas canker ali on napada samo koštičave voćke, možda je neka slična bakterija...jel tu nekad bila grana pa odsečena?

Jugozapadna strana je na orahu sa prve i druge slike(isti orah) kako si pogodio stranu?
Samo da nije neka bolest :udri:
Nije bila grana.

Stefane,
ostecenje mi deluje kao da je traktor u obradi yakacio stablo..Za mahovinu uzmi cetku i skidaj i spremi krecno mleko pa udari moleraj..Vidi se da je i pegavost napala pa je ostalo nesto oraha od prosle godine na granama .To kazu da je pametno skinuti..
Prskaj , dzubri i sve ce biti bolje*sto se dzakova tice*

Nije traktor zakacio stablo 100 posto zato sto ne mogu da pridjem do stabla od kabine na traktoru. Sta je krecno mleko(krec) ?
Cime prskas orahe i protiv cega?
Jel treba jos neka prihrana kan ili an?
Daj boze da bude vise dzakova :veseljak::
 
Nazad
Vrh