Orah - opšta tema

da sačekam da skroz opadne lišće?
neka preporuka za preparat?

koliko bi valjalo baciti veštačkog đubriva sad u jesen po sadnici? 100 - 200 grama? i koje bi bilo najbolje? 0-8-16?

U novije vreme je praksa da se prsce cim lisce pocne da otpada , posle je kasno .
Ja koristim Bordovsku corbu .
 
Nije to novija praksa, već ljudi za ovo prskanje čekaju datum, dok druga rade prateći faze vegetacije, tako npr niko ne prska kajsiju protiv monila laxa 25 marta već kad procveta, tako se i jesenje izvodi kad opadne 70% lista a ne na jesen tačno ili 25 novembra, što mnogi ljudi praktikuju, prskaju u vreme kada se sade nove sadnice :)

Svaka zaštita se radi u momentu kada je potrebna, nevezano za datume.
 
koliko bi valjalo baciti veštačkog đubriva sad u jesen po sadnici? 100 - 200 grama? i koje bi bilo najbolje? 0-8-16?

Ko hoce da se naucno bavi djubrenjem i kolicinama ima na netu puno tabela i misljenja a sve se svode na analize zemljista , strucno misljenje sta i kada dodati....Ima i ona narodna koliko godina toliko saka mineralnog...mada je moja saka prilicno velika :osmeh:

Inace ko hoce da pogleda nove detalje moje dalje i cini mi se *neizvesne* borbe sa crvom na orasima evo linka ..:sjasi:.....


http://poljoinfo.com/showthread.php?8865-Žilogriz-potkornjak-crvi-u-stablu/page8
 
Konacno znacajniji rod tek ove godine, od 15 kom. kalemljenih oraha izaslo je 4 dzaka od stocnog brasna roda. Zasadjeni 2004-te godine. Ostalih 15 kom. koji su zasadjeni 2008-me godine nije ni vredelo "juriti" tek su neznatno rodili.
Cena ociscenog oraha na pijaci je 700 dinara. Krckacemo zimus dok se zavrse ostali radovi :)
 
Bravo Zupa!
Strpljenje treba gajiti jer je to vrlina koja moze svima da donese dugorocno dobro...
U kapitalizmu je to retkost, a u neokapitalizmu je granicni slucaj :)
 
Upravo je završeno trasiranje i iskopano je 56 novih rupa za sadnju sledeće subote. Rupe mi je mašina sa kašikom kopala, negde su oko 60x80 cm, dubine oko 70 cm.
 
Paliic,
neka je sa srecom..I ja sam istu tehnologiju, sasvim slucajno jer dok smo kopali rupe se pojavio bager nenajavljeno, sam koristio kod pripreme rupa..Problem mi je bilo zatrpavanje korena oraha jer su se gomile zemlje sasusile na vetru u tih nekoliko dana pa sam morao krampom da ih usitnjavam..
Koliko su sadnice i odakle..
 
Sadnice su standardno 10 evra, ali bez PDV. Sada je to stvar dogovora sa rasadnikom, ako ti trebaju papiri ondak su malo skuplje. Kako ponajviše uzimam Čendler za koju rasadnik nema papire, onda mi ne treba ni za ostale.
 
Završio sam sadnju još 56 sadnica - 35 Chandlera, 15 Franquette, 6 Rasne.
Nas 6orica je u subotu posadilo 39 kom, a danas ostatak. Rupe su ogromne i jako je sporo islo, ali sada je najbitnije da je gotovo.
Od mineralnih đubriva stavljao sam Duofertil (TimacAgro) 0:20:10, ostalo mi je od još od 2012.
Isprskane uporedo sa novim i stare sadnice Funguranom.
 
Isprskam bordovskom corbom u subotu popodne, sve komplet, od zemlje do vrha.
Juce pade kisha, ne znam koliko jaka/slaba.

Da prskam ponovo ili ne?
 
Ma jok. Pa da si prskao danas i da nije pala kiša 5 dana, kad tad će pasti dal kiša dal sneg. Bitno je barem par sati da prođe da se osuši na stablu i da biljka usvoji nešto preparata. Ne znam tačno koliko je sati potrebno za čorbu.
 
Jedno pitanje oko jesenje prihrane.
Kupio sam džak Eurofertil plus 34 (NPK 5/19/10) djubriva, koje u sebi ima i dodatak sumpora i jos neceg; ali jos nisam stigao da ga unesem oko dvogodišnjih sadnica.
Da li sam zakasnio i da li postoji rok oko toga? Razmišljam da ga mozda unesem krajem zime, pocetkom marta.
Imate li neki savet?
 
Nazad
Vrh