Orah - opšta tema

posto trenutno trazim da kupim zemlju (sa idejom sadnje oraha, priprema za penziju), za sada mi je najaktuelnije okolina Valjeva.
Znam da nije idealno, ali koliko ima uticaja ako vocnjak okrenut ka severu (~300m nadmorske visine), a video sam da sljive radjaju tamo odlicno?

Ovo sam pitao ranije: ako se sadi u jamama 1x1.2m (stajnjak, glistenjak,..) , da li mora da se priprema/rigoluje cela parcela?

p.s. ako neko sadi orahe na jesen , voleo bih da prisustvujem (ne bih smetao, mozda malo i pomognem), sto blize BG-u to bolje
 
Moj zasad je okrenut ZSZ (zapadsjeverozapad) i za sada ne vidim većih problema. Sigurno da je bolje ako je okrenut ka jugu, mada i sjeverna strana navodno ima prednosti jer prvo proljetno sunce ne izmami orah već kreće kasnije pa izbjegava mrazeve.

Zbog velikog razmaka između stabala ne vidim svrhu riglovanja cijele parcele, a pogotovo ako se kopaju tolike rupe.
 
Alternativna rigolovanju je kopanje velikih rupa i obratno; ako se zemljiste rigoluje, pre toga iznese stajnjak po parceli, kopanje rupa za sadnicu je onda simbolicno - koliko da se pravilni posadi.
 
Mozda bih ja mogao da odgovorim na ovo pitanje buduci da imam 30 kalemljenih oraha posadjenih 2004-te godine, znaci u 11-oj godini su od sadnje.
Sasvim si u pravu, ocekujem rod i do 10-ak kg po stablu, mozda bi bilo i vise, ali ova godina...
Napominjem da sam svake godine orao izmedju njih, djubrio kad-kad stajnjakom i obavezno vestackim djubrivima s jeseni i u prolece. Stabla deluju jaka i zdrava. rezidbu sam izvodio po savetima koje sam ovde dobio, stim sto samo vrhove nisam dirao.
Pozz zupa100


Zakasnih malo sa pitanjem/konsultacijom.

Zar teorija ne kaže da bi rod trebao da bude znatno veći, već posle 10 godina? (ako sam dobro čitao i pratio). Naročito kod tebe, pošto si održavao zasad u skladu sa pravilima i propisima struke, đubrio.......

Ili je sve to samo teorija a praksa nešto sasvim drugo......
icon9.png


Ili je do još većeg roda potrebno sačekati da prođe još vremena.
 
Dobar dan svima,
zanima me gde mogu da kupim kvalitetne kalemljene sadnice oraha u Republici Srpskoj ili BiH.
Kupio bih 200 sadnica.Planiram sadnju oraha u Nevesinju.
Ili druga opcija ,da kupim sadnice u Srbiji i prevezem do Nevesinja,ali neznam kakva je procedura preko granice.Ako neko ima iskustva ,zamolio bih za info.
Hvala
 
Zakasnih malo sa pitanjem/konsultacijom.

Zar teorija ne kaže da bi rod trebao da bude znatno veći, već posle 10 godina? (ako sam dobro čitao i pratio). Naročito kod tebe, pošto si održavao zasad u skladu sa pravilima i propisima struke, đubrio.......

Ili je sve to samo teorija a praksa nešto sasvim drugo......
icon9.png


Ili je do još većeg roda potrebno sačekati da prođe još vremena.

Ima jedan zasad oraha tik kraj autoputa Nis-Beograd u blizini Smedereva. Uvek, ali uvek bacim pogled na njega kad prolazim...mislim da je zasadjen tih godina kad sam i ja. U daleko je losijoj kondiciji (mada ima puno sadnica, bar ono sto vidim).
Iskreno ti kazem, samo sto im muziku nisam pustao, hocu reci sve sam ucinio (ili bar sve) sto sam mogao...nece brze! Cak je i mesto gde su orasi zasadjeni vise nego dobro za gajenje ove kulture, provereno. Sto rekose nasi stari, orah se sadi za buduce generacije, ili bar dok si mlad, da uzivas u plodovima svog rada.
Da te ne razocaram, tek sada ocekujem ekonomsku isplativost, jer svako drugo voce daje pun rod u 6-7oj godini.
I na kraju krajeva vredelo je cekati :)
 
To je zasad u selu Lozovik, odmah posle motela Lozovicka cesma, u smeru ka Nisu.
Mislim da je zasad mladji od 10 god i stvarno je ogroman.
 
Zupa, mozda bi vredela ona stara*Oj, oraje, orajeeeee*..
Salim se naravno..Ima puno lovaca u mutnom u svim sferama pa i u poljoprivredi*kolonije puzeva, lesnici zarazeni tartufom idr.*ali i svako od nas hoce da drvo sto pre i brze prorodi i krenemo da se gadjamo kilogramima i velicinama drveta i krune ..
Ovo je realnost i to ako se intezivno brinemo o sadnicama oraha.
 
Ljudi, sta mislite o američkoj sorti Čendler? Nabavio je jedan nas rasadnicar kalem grancice, dok je usluzno kalemio za neke Italijane. Hvali na sav glas, kaze da mu je u tri navrata ove godine skidao plod.
Prica je sledeca- Radi se u usluznom kalemljenju oko 10.000 sadnica, kalem grancice dosle iz inostranstva. On je uspeo da "svrti" jednu kolicinu za sebe da bi podigao maticni zasad na jedno 50 ari, a ima i sadnica za prodaju. Koga je interesuje sada je prilika, jer sledece sadnice Cendlera mogu da se ocekuju tek za 5-6 god. dok ne porastu koliko toliko matična stabla.
Ja rezervisao 25 kom.
 
Kažu da je jezgro te sorte (Chandler walnuts) lagano i jako kvalitetno, skupljaju se od sredine do kraja sezone, te da imaju jedan od najvećih prinosa, jako poznato i cenjeno u svetu, čak pišu i da je vodeća sorta sa velikim prinosima. Kasno cveta.

Delimično samooplodan. Oprašivači (mogući) Scharsch Franquette ili Cisco.

Harvests late. Introduced in 1979 by University of California. Highly fruitful. Leafing date is 18 days after Payne. Nut is large with very high quality. Good shell seal. Excellent kernel color at 90% light. Tree is medium in size and semi-upright. Possible pollinators are Scharsch Franquette or Cisco. Chandler has proven to be a highly productive variety with superior nut quality. Lateral and bud fruitfulness is 80% to 90%.

http://www.goldriverorchards.com/products/in-shell-walnuts/chandler-walnuts

http://chandlerwalnuts.com/

 
Pero,
ako imas mogucnosti nije lose da se stabla oraha dobro isprskaju *okupaju* nekim bakarnim preparatom..
Pozdrav
 
ljudi da vas pitam.dali je tačno da plod oraha od drvo koje hoćeš da ga sadiš ono sutradan nije isto kao matično drvo nego dobiješ neki bezvezni orah,naime u mojoj blizini imaju neki orasi krupni i jezgro im je krupno a ljusku maltene stiskom lomiš,pa bi teo njega da posadim da isklija.hvala unapred.
 
ljudi da vas pitam.dali je tačno da plod oraha od drvo koje hoćeš da ga sadiš ono sutradan nije isto kao matično drvo nego dobiješ neki bezvezni orah,naime u mojoj blizini imaju neki orasi krupni i jezgro im je krupno a ljusku maltene stiskom lomiš,pa bi teo njega da posadim da isklija.hvala unapred.
Istina je, da bi dobio identičan orah samo kalemljenje.
 
Pero,
ako imas mogucnosti nije lose da se stabla oraha dobro isprskaju *okupaju* nekim bakarnim preparatom..
Pozdrav


da sačekam da skroz opadne lišće?
neka preporuka za preparat?

koliko bi valjalo baciti veštačkog đubriva sad u jesen po sadnici? 100 - 200 grama? i koje bi bilo najbolje? 0-8-16?
 
Nazad
Vrh