Orah - opšta tema

C,cd#45?=#

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
oib5x.jpg


Poslali smo pozivnice i pismo sa potvrdom svima koji su odgovorili. Proverite svoj e-mail.
 
Zashto se sushe vrhovi kod jednogodishnjeg oraha?
Sadjeno je ove godine... turske sadnice sorte Chendler iz rasadnika "Djasmin" Lazarevac.
Shta da im radim? Ima toga dosta... izgleda otprilike ovako...

2dgs6le.jpg
 
Zashto se sushe vrhovi kod jednogodishnjeg oraha?
Sadjeno je ove godine... turske sadnice sorte Chendler iz rasadnika "Djasmin" Lazarevac.
Shta da im radim? Ima toga dosta... izgleda otprilike ovako...

Ovo je problem cisto fizioloske prirode. Koren nema dovoljno snage da pumpa hranljive materije do vrna letorasta. Slab korenov sistem ne mora uvek da bude uzrocnik. Ja sam imao isti problem na oko 5% sadnica ove godine i to iskljucivo u jednoj udolini, dok ga na nagnutom terenu nije bilo. Vrhovi su pocrneli, po nekoliko mladih listica - izbojaka. Posto je bilo dosta kise, vlazno zemljiste nije moglo da se ocedi i dobije dovoljno kiseonika za korenov sistem. Resenje je bilo u prskanju aminokiselinama, nakon cega se sve vratilo u normalu, ponovo su se pojavili crvenkasti izbojci. Koristio sam italijanske aminokiseline Drin, koje su kako kazu strucniji ljudi najbolje zbog visoke koncentracije. Za Vas je ove godine kasno, jer sadnica svejedno nece dostici zeljenu visinu od 1,8m pa bocne grane nece moci da se formiraju pravilno. Koliko vidim sadnice nisu "cepovane" (prekracene na 30 cm od tla), a ima i tragova bakterioze po listu. Savetujem da izucite malo forum i tekstove na nasoj facebook stranici i sledeceg proleca krenete pravilno od nule, tj. cepovanjem, djubrenjem, hemijskom zastitom itd.
 
Imam nedoumice pa nadam se da ce neko znati da mi pomogne.
Imam dva orasa ali ne znam koje su sorte, kad sam sadio nisam pitao dobio sam ih dzabe. Postavio sam slike radi lakseg prepoznavanja.
A- Kasnije krece sa vegetacijom , ide vise u sirinu ima tezinu ploda u proseku 20 grama a tezina jezgra 9.5 grama.
B-Ranije krece sa vegetacijom, kada se uporedi sa primerom A on maltene kad mu se pojave listici, tek tad se A orah pocne da pucaju lisni pupoljci, ide poprilicno u visinu a tezina ploda je izmedju 16-17 grama, tezina jezgra 8 grama.
I jedan i drugi maltene sazrevaju u isto vreme rekao bi od druge polovine septembra pocinju da ispadaju iz zelene ljuske. Proletos sam posejao 30-40 komada,i niklo je 30 komada pa sam mislio mozda bi se od ova dva moglo kalemiti ali ne znam da li ispunjavaju minimum za visok prinos po stablu?
Takodje da li ovi podaci suzavaju izbor radi prepoznavanja koje bi to sorte mogle biti?
oras_zpsmukt8pqj.jpg
[/URL][/IMG]
oras%20cist_zps0bng0303.jpg
[/URL][/IMG]
 
Ima li ko da nam raportira kako je bilo u Italiji,ima li kakvih novina i kakvi su utisci:sta:

Bilo je odlično. Oko 35 ljudi iz Srbije je prisustvovalo seminaru. Vrlo mnogo informacija smo dobili kroz predavanje i obilazak nekoliko voćnjaka različite starosti i procesa prerade. Biće još par priloga u emisijama Bolje zemlje:

 
kako nema kise da skine orahe, pala mi na pamet fix ideja da probam sa ledjnim atomizerom? ili provozati traktorski atomizer? ili da se manem corava posla? ;)
 
Imam jedno stablo nekalemljenog oraha koje je izraslo verovatno od sorte rasna jer je plod duguljast. Prošle godine je bilo 5 plodova a ove godine 30. Porast proizvodnje 300%... :osmeh:
 
Upravo tako... prvo sam bio obrao 15-ak plodova jer ove druge nisam mogao da dohvatim... posle kad su opali ispalo je trideset... Hvala kolega što ste pomogli. Nadam se i sledeće godine da će biti barem 200%.
 
npkpzk.jpg


Za buduće uzgajivače biće organizovan praktični celodnevni seminar “Škola savremenog uzgoja oraha 2018” sa predavanjima o karakteristikama savremenih sorti, ekonomiji i tehnologiji uzgoja oraha. Planira se za subotu 27. oktobar, u Ćićevcu. Seminar će uključivati i posetu krupnom zasadu lateralnih sorti oraha, koji je podignut u jesen 2017. na površini od 8 ha. Na ovom sastanku, gosti će moći da zadaju sva pitanja tipična za početnike i da na njih dobiju iscrpne odgovore stručnijih kolega.


Najčešća pitanja posetilaca stranice na koje ćemo dati odgovore:
1. Kako odrediti optimalnu sortu i rastojanje za sadnju?
2. Koja je razlika sorti oraha terminalnog i lateralnog tipa plodonošenja? Koji su plusevi i minusi?
3. Rodnost i karakteristike popularnih sorti oraha.
4. Da li je Čendler zaista najbolja lateralna sorta i uspeva li bilo gde? U čemu su prednosti drugih lateralnih sorti?
5. Koja je razlika u tehnologiji intenzivnog, poluintenzivnog i ekstenzivnog zasada i kakva im je ekonomija?
6. Mogu li lateralne sorte da se sade i u hobi-zasadu ili samo u špaliru?
7. Zašto je izbor ciljnog tržišta važan za izbor sorti oraha i tehnologije uzgoja u startu planiranja zasada – čišćeni ili u ljusci, domaće tržište ili izvoz?
8. Kada kalemljeni orah počne da rađa i kada stupa u puni rod?
9. Koliko orah u plantažnom zasadu zaista rađa – 50, 300 ili 20 kg po stablu?
10. Zašto nije moguće saditi orah i za drvo ili za plod?
11. Zašto je sadnja kajsije i leske u međuredu štetna po orah?
12. Orahu treba 10-tak godina dok ne otkrijete greške i prazne priče. Čuda ne postoje.
13. Zašto orah ne treba kalemiti na podlozi od crnog oraha?
14. Monosortni zasadi orada - zašto je isplativije saditi samo jednu vodeću sortu?
15. Kako projektovati zasad? Rastojanja od ograde, orjentacija redova, raspored oprašivača.
16. Kako izgleda priprema zemljišta koja garantuje skoro duplo viši rod?
17. Zašto podrivanje duplo povećava kasniji rod.
18. Kako pravilno saditi orah – teorija i praksa na mladom zasadu koji posećeujemo.
19. Značaj digitalne mini meteorološke stanice u zasadu i gde je nabaviti za par stotina eura?
20. Zašto je zabranjeno unošenje stajnjaka u zasad u rodu?
21. Kako obradjivati medjured?
22. Šta je malčiranje i koje su prednosti?
23. Kako pravilno čepovati orah? Kakve sadnice ne smete čepovati.
24. Kako orezivati orah u prvih 5 godina, a kako kasnije?
25. Hemijska zaštita oraha - crna pegavost oraha (Xanthomonas) “obere” do 50% ploda, a Moljac klapine (Rhagoletis completa) i do 80% roda. Godišnji program zaštite oraha.
26. Crv Beli drvotočac (Zeuzera pyrina) može da uništi mladi zasad. Kako napraviti klopke i kako se boriti, ako ste kupili zaražene sadnice?
27. Kako mašinski jedna čovek može da obrađuje 60ha oraha? Koje mašine su potrebne?
28. Kako izgleda savremena berba i prerada oraha?
29. Kako se orah pravlino suši i čuva?
30. Kome i kada prodati plod da bi se izvukla maksimalna zarada?
31. Kako ostvariti pravo na subvencije ministarstva poljoprivrede r. Srbije?

Možete da se prijavite za “Školu savremenog uzgoja oraha” i izvučete maksimum korisnih informacija za sebe. Prijave slati na office.swga@gmail.com. Predviđena je uplata kotizacije za učesnike - detalje ćemo vam poslati u odgovoru na prijavu koju pošaljete.

Evo kako je to izgledalo prošle godine:

[video=youtube_share;QfuHz3MjCkg]https://youtu.be/QfuHz3MjCkg[/video]
 
Meni je ove godine barem duplo manji rod nego prosle, verovatno zbog kasnog mraza. A i kvalitet je losiji, nisam računao na toliko kise i na kraju nema kise pa su se zapekli na stablu.

Sad se razmisljam da li da preskocim jesenje prskanje u novembru, zbog smanjenja troskova i idem samo na zimsko na prolece?
Ranijih godina sam i zimsko i jesenje.
 
Maglap,
tesko je na osnovu ovoga prepoznati na sta lici ovaj orah ili su najverovatnije obicni sejanci imajuci u vidu *nisku* cenu pri nabavci .
Bitno je da radjaju i da si zadovoljan ukusom i kolicinom.
Ja imam sve kalemljene orahe ali ove godine nadjoh mercedes medju plodovima mada je slika malo losija .

Orah-mercedesf3f99fdd1cb38756.jpg
 
oib5x.jpg


Poslali smo pozivnice i pismo sa potvrdom svima koji su odgovorili. Proverite svoj e-mail.

Pokusavam vec nedelju dana da vas dobijem na telefon iskazan na fejsbuk strani, ali se niko ne javlja. Naime obecali ste mi par chandler oraha da isprobam i uporedim sa "turskim" koje imam od pre. Da li mogu da se oslonim na ovo obecanje ili da idem dalje... hvala
 
Nazad
Vrh