Orah - opšta tema

Pitanje šta sa ovim mladim pupovima(mladicama mladim izdancima). Netko kaže kidati sada a opet netko krajem osmog mjeseca. Koja su vaša iskustva? Evo slika dase vidi kako sad izgleda.

20180421_115739.jpg
[/url][/IMG]
 
Po iskustvu sa ostalim voćem bolje je odmah da skidaš jer će 'očenuto' mesto da bude manje i sada je grančica 'mekanija' i mlada a kasnije se grančica odrveni.
E sad ima i stvar da onda nećeš imati dovoljno lisne mase da hrani koren i da jača biljku....
 
Prosao pored oraha,lisce je super...na vreme stavio npk i dosta pilicnjaka,neki poseban rod se ne nadam jer je divlji ali opet super.1 orah,da ne pomisli neko da imam 100:osmeh: Jedne godine bas pamtim bio nacickan kao sljiva sad ce da vidimo.
 
Tulare ,,počela da radja"...jesenas posadjena.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Neka je sa srećom, druže! To je najrodnija sorta oraha na svetu, a ovo su naše - 100% srpske sadnice Tulare :osmeh: iz mog rasadnika.

Plodove treba odmah skidati da ne iscrpljuju sadnicu, sve do 3. godine. Preporuka je da se kora sa kolja skida da se na koc ne bi uselio sipac, jer će sledeće godine da pređe na orah. Posle ga niko neće isterati. Sada je važno đubrenje azotom da bi čepovana sadnica dobro izrasla do kraja sezone. Treba bacati 3-4 puta po 150 gr. "KAN 27% N" po sadnici i to najkasnije do kraja juna. Đubrenje posle 1. jula je zabranjeno. Takodje, neobhodno je polivanje sa po 25-30 l vode po sadnici svakih 7 dana, ako nema kiše.
 
Neka je sa srećom, druže! To je najrodnija sorta oraha na svetu, a ovo su naše - 100% srpske sadnice Tulare :osmeh: iz mog rasadnika.

Plodove treba odmah skidati da ne iscrpljuju sadnicu, sve do 3. godine. Preporuka je da se kora sa kolja skida da se na koc ne bi uselio sipac, jer će sledeće godine da pređe na orah. Posle ga niko neće isterati. Sada je važno đubrenje azotom da bi čepovana sadnica dobro izrasla do kraja sezone. Treba bacati 3-4 puta po 150 gr. "KAN 27% N" po sadnici i to najkasnije do kraja juna. Đubrenje posle 1. jula je zabranjeno. Takodje, neobhodno je polivanje sa po 25-30 l vode po sadnici svakih 7 dana, ako nema kiše.
Pozdrav Ivane...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Kolege, mozda kolega Orah,
Bilo je reci na seminaru, ali ako moze ovde podsetnik,
Kakav bi sistem za zalivanje trebalo ugraditi u zasad? Ako mogu neki detalji lil slike kako bih pokazao dobavljacu sta mi treba.
 
Kolege, mozda kolega Orah,
Bilo je reci na seminaru, ali ako moze ovde podsetnik,
Kakav bi sistem za zalivanje trebalo ugraditi u zasad? Ako mogu neki detalji lil slike kako bih pokazao dobavljacu sta mi treba.

Orahu treba oko700 ml vode u sezoni (700 l/m2). Dobar deo je potrebno obezbediti u susnoj sezoni, maj-pocetak avgusta vestackim navodnjavanjem. Prve 2 godine moze se polivati sistemom kap-po-kap ili cisternom, jer je povrsina korena dosta mala. Iskustvo Dr.Valiera je da je optimalni sistem za polivanje slican sistemu kap-po-kap, sa crevima koja vise na stablima oraha na visini oko 1 m i ne smetaju obradi i skupljanjeu oraha, ali sa visecim prskalicama (sprinklerima), koji obezbedjuju polivanje u krugu precnika 2-2,5m. Sistem kap-po-kap pokriva samo 5% povrsine korenovog sistema, dok mikrorasprskivac (sprinkler) pokriva vise od 50%.

Polivanje vrsi svakih 5-6 dana i to sa oko 1000 l po stablu (10 sati, 2 sprinklera po stablu kapaciteta 50 l/h). Ova kolicina vode obezbedjuje da se duboko natopi tlo i obezbedi vlaznost za narednih 5-6 dana, jer inace rasprskivac pri kratkotrajnom polivanju veci deo vode izgubi isparavanjem, posto se natapa svega 5 cm tla.

Obicno ne koristi otopiva djubriva, jer je nemouguce uvek iskoordinisati vreme polivanja i neobhodnost prehrane azotnim djubrivima.

Voda nikada ne sme da dodje u kontakt sa stablom, koji god nacin polivanja da se koristi, jer izaziva truljenje korena i razvojh gljivicnih oboljenja. Sprinkler se stavlja na 1,5 m od stabla.

otl11c.jpg


2prir04.jpg
 
Dali netko zna od cega su vako sprženi listovi kao daih je netko brenerom spalio.
Radi se o novom nasadu.
20180511_192910.jpg
[/url][/IMG]
20180511_192728.jpg
[/url] [/IMG]
 
Ja se ne razumem u bolesti ali mislim da je zbog trmperature sprzen mlad list.
Kod mene na otvorenom gde sam rasafio orah ima takvog lisca a u radadniku nem a tamo je dosta zasene od sljiva pa ga ne gori sunce direktno.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@trnor

Ova sadnice je vrhunska, meni je retko koja tako krenula.

@G-Man zvao sam vas rasadnik prosle godine za sadnice i rekao da sam video da pisete na ovom forumu ali mi je covek rekao da on ne pise po forumima. O cemu se tu radi? Ja imam ovaj "turski" chandler pa bih uzeo par komada od vas da uporedim.

Inace sto se "turskog" cendlera tice evo nekog izvestaja:

Zasadjen je na jesen 2016 50 komada, dosta lose sadnice jedno 8 sam reklamirao odmah. Jaka zima, toplo i susno leto, manjak znanja a i po nekad vremena za zalivanje i prskanje. Napale su ga neke silne bube i pegavost. Rezultat vadljeno 15 od 50 komada. Na jesen 2017 isti rasadnik isti orasi posadjeni. Sadnice 3x bolje, zima blaga sto im odgovara. Prskanje po PS-u. I evo danas sam ih obisao i dosta njih u drugoj vegetaciji ima plodova, ostavio sam ih radi testa. Takodje i ovi u prvoj vegetaciji isto imaju po neki plod. Buba nema, pegavosti nema. List mnogo siri i veci nego prosle godine. A mogu reci i da su sadnice koju su prinudno kracene na 20-30cm dobro poterale. Neke nove sadnice kasne, tek je malo krenulo liste. Ima i par sadnica koje ce se boriti za zivot izgleda i dalje, lisce im je sitnije i deluju neubedljivo.

Slikacu kada budem mogao pa cu okaciti. Kada bude pokoseno za jedno nedelju dana.
 
Ja imam ovaj "turski" chandler pa bih uzeo par komada od vas da uporedim.

Verovatno se nismo razumeli. U jesen mi počinje pravi "pakao", po par desetina poziva dnevno, radnici, vađenje sadnica, trapljenje, prodaja, kurirske službe... mogao sam da razumem pogrešno, ako sam u tom momentu bio koncentrisan na nešto drugo. Javite mi se u novembru na 069-427-30-01 pa ću Vam poslati nekoliko dobrih sadnica. Savetujem da probate i koju Pieral Laru, jer počinje vegetaciju par nedelja posle Chandlera i završava je 2 nedelje pre. Tulare isto kraće kad i Chandler, a završava vegetaciju 2 nedelje ranije kao i Lara. Chandler je samo izvikan, ali ima i drugih dobrih lateralnih sorti koje daju isti takav prinos i kvalitetan plod.
 
Ako nema potebe za rezervacijom to je super. Trebace mi po mojoj proceni 3-4 komada. Da li moze laru da oprasi franket ili cendler? Trenutno radim na ukrupnjavanju poseda prodajom njiva i kupovinom do moje.... i nadam se jednom jakom zasadu od 2ha na dobroj lokaciji.
 
Nazad
Vrh