Orah - opšta tema

Moguće da napadaju i obične orahe. Ja sam video jednu rupu nekih 3-5mm širine na jednom mom orahu još krajem zime. Sadnice su bile visine oko 2m proizvedene naklijavanjem pa posađene 2015 kao jednogodišnje. Slabo su se razvijale jer je tri godine veoma malo padavina bilo u reonu gde se nalazi voćnjak. Samo je 2016 bilo dovoljno padavina. Tlo je veoma siromašno a nije đubreno veštačkim đubrivima već jednom stajnjakom i par puta peletiranim stajnjakom. Nije mi bitan veliki porast oraha jer su između kajsije ali generalno nisam zadovoljan jer mislim da su i pored svih navedenih uticaja morali više da izrastu. I da nađu put do vode pa da krenu pod oblake.
U februaru sam prepolovio sadnicu jer sam sve orahe skraćivao. Sve orahe sam skratio na određenu visinu gde ima razgranjavanja ili još niže. Hteo sam da napravim disbalans između korena i nadzemnog dela kako bi orasi počeli da rastu intenzivnije. Na toj sadnici gde sam uočio rupicu nije bilo kanala u preseku. Odsečeni deo nisam proveravao. Ali sam ga zapalio. Premazivao sam preseke sa kalem voskom ali i dalje je taj sloj mekan jer orah 'suzi' i vlaži vosak. Na jednom većem orahu sam skinuo donje grane koje su bile iznad zemlje do pola metra visine i tada je u početku orah vlažio ali sam presek mazao lepkom za drvo. Preseci su sada suvi i sijaju se od lepka.
 
Poslednja izmena:
Molim jedno pojašnjenje vezano za tkzv. plakanje oraha,naime kod orezivanja a posebno kod kalemljenja da li treba spriječiti plakanje rane ili treba pustiti da sok izlazi a tako i otrovni sastojak soka junglan koji jednostavno udavi plemku
 
Orahe u pravilu ne orezujem, osim kod formiranja krošnje. Mjesto reza je uvijek 5-10 cm (ovisno o debljini grane koja se uklanja) udaljeno od debla ili deblje grane. Na taj način nikad nisam imao nikakvih posljedica od plakanja oraha.
 
Molim jedno pojašnjenje vezano za tkzv. plakanje oraha,naime kod orezivanja a posebno kod kalemljenja da li treba spriječiti plakanje rane ili treba pustiti da sok izlazi a tako i otrovni sastojak soka junglan koji jednostavno udavi plemku
Ukoliko "plače" to znači da je vegetacija krenula. Može se i tada orezivati a zaštita orezanog dela se obavlja čim se plakanje zaustavi. Kalemljenje na otvorenom prostoru je slabog uspeha na našem podneblju zbog hladnih noći. A ukoliko planiraš to da radiš, videh da amerikanci izbuše deblo u podnožju na par mesta i sačekaju neko vreme da sokovi odrade svoje. Posle toga reže granu na koju ubacuje kalem.

Generalno, ako je vegetacija krenula ne možeš sprečiti plakanje već ga samo izazvati na drugom mestu. Ili npr odseći granu na kojoj kalemiš pa je posle plakanja dodatno skratiti 10ak cm i probati kalemiti. Uspešno kalemljenje oraha se obavlja u veoma kontrolisanim uslovima i zato su sadnice skuplje.

Nisam ništa od ovoga isprobavao u kontekstu kalemljenja a orezivao jesam, orezivaću i u budućnosti jer ta radnja u mom slučaju se pokazala kao ispravna. Naravno, orezivanje i zaštita su mnogo lakši pre kretanja sokova.

- - - - - - - - - -

Kada sam 2013-te objavio sliku ulazne rupe na nekoliko oraha par meseci je bila enigma o cemu se radi dok neko nije jednostavno napisao Zeuzera pyrina ... . Kasnije mi se taj orah se prelomio na nekih 20 cm od zemlje gde sam video crva pa bar sam definitvno ustanovio sa cime imam problem...
Čitam tvoje postove i sve se nosim mišlju da si u startu dobio zaražene sadnice. Kolika je mogućnost, obzirom da se ozbiljno boriš sa tom štetočinom već duže vreme?
 
Poslednja izmena:
Čitam tvoje postove i sve se nosim mišlju da si u startu dobio zaražene sadnice. Kolika je mogućnost, obzirom da se ozbiljno boriš sa tom štetočinom već duže vreme?

Zeuzera Pyrina je neverovatna napast. Kad se jednom useli, svake godine se povećava broj leptira. Meni je naletela iz susedne šume i ubušila se u 10% zdravih mladih stabala uz sam obod šume. Mesto ulaska crva se videlo na mladom letorastu, koji je te sezone tek izbio nakon čepovanja. Dalje od šume je nije bilo. Niko do sada se nije potpuno rešio ove napasti. Mora da se kombinuje više insekticida i kontroliše broj dok stablo ne ojača, bar prvih 5 godina. Feromonska klopka služi samo da signalizira njihovo prisustvo. Deo mužjaka uleti u klopku. Napada sve voćne vrste i drveće, generalno. Orah joj je zgodan jer ima mekanu srž, ali ne bira. Nama je došla sa Zapada, iz Hrvatske, gde je napadala maslinu.

Očekujemo tek pojavu Orahove muve, koja može da uništi 50% roda oraha i satire orašnjake u Zapadnoj Evropu. Postavljene su kontrolne feromonske klopke širom Srbije, ali je za sada nema.

U BiH je najezda sipca (drvotočac) koji kad se useli u stablo, možeš samo da ga spališ ognjem. Ove godine je kod pojedinaca primećen i u Srbiji, u zaraženim mladim sadnicama oraha iz rasadnika iz Velike Drenove. Prenosi se na orah i iz bagremovog ili rastovog kolja, sa kog nije skinuta kora.

Sad nam treba neko nov da prokomentariše kako se orah "valjda ne prska".


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Da li je neko od kolega koji sade ili su vec posadili znaju kakav malcer je adekvatan za obradu. Izmedju redova obrada i kasnije kada nakon orezivanja vece grane se malciraju.sta bi bilo adekvatno u intenzivnom zasadu oraha.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zna li neko koja je ovo gusenica i čime raditi zaštitu? Hrani se uredno listom oraha. Probao sam naći info, ali slaba vajda...


epevl1.jpg
 
Za sad naleteh samo na jednog - moguće da je slučajnost... Uprkos njemu, primetio sam na dosta stabala izgrickane listove a na njima i tvrdokrilce koji su u stvari "smeđi listojed": http://www.pisvojvodina.com/RegionSO/Lists/Posts/Post.aspx?ID=126

Iskreno, prvi put vidim da ova bubica grize listove oraha (stari zasad je u pitanju 40ak godina). Pratiću situaciju a vidim po članku iz linka da šteta koju nanose nije opasna...
 
Nazad
Vrh