Bakar u ishrani koza

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
Primetio sam da mnogi, verovatno iz nužde ili po logici da je reč o sličnim životinjama, kozama daju konc. za ovce. To nije dobro, jer su potrebe različite. Jedna od većih razlika je potreba koza za bakrom. Nedostatak bakra u ishrani može da dovede do značajnih poremećaja.

češće :
-usporen rast
-gubitak apetita
-poremećaji reprodukcije
-smanjena mlečnost
-slabokrvnost
-nepravilno kretanje

ređe :
-oronulost
-nastrani apetit
-krivljenje kostura
-spontan lom kosti
-mrtvorođena jarad
-ukočen hod

Svi ovi poremećaji mogu da budu izazvani i drugim uzrocima ali se redovno javljaju ako je bakar deficitaran. Takođe treba reći da je većina mikroelemenata toksična ako ih je u ishrani previše.
Mnogo više o tome na :
http://hrcak.srce.hr/file/3266
 
Onda koncetrat za krave moze da prodje
izgleda da je bolji od ovog za ovce jer ima bakar.
Ja sam gledao sve što sam našo u ponudi i na kraju sve je za "ovce i koze", kao i mineralni blokovi....Amerikanci imaju dosta problema sa tim jer i tamo se teško nađe premiks baš za koze ali imaju oralne bakarne boluse, sporootapajuće koji polako u dužem periodu ispuštaju male količine bakra....to nisam video kod nas a i nema potrebe jer mi je naš član Fulika rekao da postoji odličan premiks baš za koze. Znači sam pravim smešu kukuruz, mekinje, sunc sačma, premiks. To je osnovno a onda treba korigovati dodacima kao što je ječam, tritikale, raž, ovas, suv rezanac, brašno lucerke , koprive....Pošto sam trenutno deficitaran sa lucerkom onda dodajem i stočnu kredu.
 
Bakar je problem i premiksima za krave ako se upotrbljava za koze jer ima više bakra nego šta je dozvoljeno.Ja sam to rešavao što manje stavljao premixa jer dolazi do nagomilanja bakra u jeti.Iz tog razloga a pošto sam celo vreme svu hranu za koze kupovao a znajući da naši proizvođači štede na skupim komponentama prešao na koncentrat u granulama kojem sam dodavao maslinovo ulje kad ga izbacim iz upotrebe i to mi je davalo izuzetne rezultate u proizvodnji mleka a nije bilo problema za zdravlje koza.
 
Nazad
Vrh