Postrna setva(opšta tema).

Soja posejana nakon žetve ječma slikano kod mene u ataru.
Potanjirano, razbacano seme ciklonom i podrljano.
fotografija0663.jpg
fotografija0664.jpg
Branko gde si ovo sliko , ovo mi izgleda kao moja soja ?
 
Nisam prijavio . Skinuo soju sijanu 14.7 , žitnom sijačicom . Prinos oko 1200kg/ha . Iako je tolko kasno , bolje reći prekasno sijano , da nije na trećini njive ležala voda možda bi bilo i 2t/ha . Sa druge strane da nije bilo kiše nebi možda ništa nebi ni bilo . Uglavnom , još jedno iskustvo . Sigurno je samo da postrana soja može da stigne kad god se sije ako samo nema mraza u septembru , i da ju treba sijati sa uskim redovima , najbolje žitnom ,jer nemože da naraste u visinu pa bar da bude dosta biljaka .
 
@MOMO jel si je zvizno reglonom? Ja moju još nisam ovršio ,sejana je 3 i 9 jula i nije prskana reglonom , zrela je , malo su mekša zrna ali nema više čekanja . Momo kolika je kod tebe bila vlaga?
 
Скинута пострна 06.11.2014.
Експеримент са сејањем касне сорте после пшенице је успео.
Све о овој соји је писано раније у овом поглављу па нећу понављати.
Прича да соја препознаје доба године те да брже пролази кроз фазе раста по мом искуству пије воду, зато пострне соје и јесу нижег раста и мањег рода. Код мене је била соја средњестасна, Сава, а пред скидање сам видео да је уствари била помешана са Рубином (касностасна сорта) и стигла је да сазри. Календарски се могла скидати и раније али време није било на руку, чекао сам сунце и ветар да је исуше добро због складиштења.
Влага је на крају била 14% а принос 1200кг/кј.
Непосредно пред скидање:
slika028.jpg

slika029.jpg

Вршидба:
slika030.jpg

slika031.jpg

Иначе газда овог комбајна је такође имао пострне соје ове године, сејао 00 групу, имао 700кг/кј.
 
Dobri ste ljudi ja sam je juce uradio imalo je 500kg po jutru ja zadovoljan posejao 35kg po k.j nikla je bila 70%,da sam bio malo ozbiljniji imao bi duplo vise.
 
NIsam prskao reglonom niti totalom . Vlaga je bila oko 17% .Kažem oko zato što sam je pomiješao sa drugom. Definitivno postrna mora gušće da ide jer ostane niska .
 
Са две жетве годишње ја сам и са овом количином по јутру задовољан, не бих ја то гушће сејао, чак можда и ређе због евентуалног недостатка влаге, нису све године као ова да може пострна без наводњавања.
 
Prekjuče sam i ja konačno skino soju nisam imao živaca više čekati 1kj( komšijino) + 2kj ( moje ) , upisaću obe agrotehnike i moj konačan zaključak u ovom eksperimentu. 1kj predusev pšenica ingenio neto 2222kg , skinuta 02 jula istog dana plitko uzorano, 03 jula jedan prohod lakom drljčom , zatim setva 64 kg prošlogodišnje save ciklonom i još jedan prohod drljačom, tretiranje protiv korova bentazon+harmoni u drugoj trećoj troliski i nakom par dana kletoks protiv uskolisnih korova, prekjuče vršeno oko 12 ,zmajevim kombajnom 135 , dovežena kući ,izmerena i istovarena na tavan, prinos 625kg , vlagu neznam otprilike oko 18%. Zaključak : Zbog nemogućnosti špartanja zbog setve ciklonom i lošeg odabira herbicida ( najeftinija kombinacija ) javio mi se problem sa solanium nigrum ili kereće grožđe koji je napravio dosta problema ( ko seje soju shvatiće) , druga stvar nisam zadovoljan na rad kombajna mnogo celih mahuna je izbacivao napolje . Ova druga parcela od 2kj predusev pšenica Apač, skinuto 06 jula prinos 8200kg , 09 jula razbacano ciklonom 135kg soje sorta sava ( bez ikakve prethodne obrade zemlje) zatim jedan prohod setvospremačem ( krajnje prohode nisam stigao uhvatio me pljusak) tako da za širinu setvospremača sa obe strane nije niklo ( normalne duži), tretman herbicidima isti kao predhodno , ovšeno prekjuče oko 2 popodne , prinos 800kg vlaga oko 18% . Zaključak: Na ovoj parceli je prvenstveno eksperiment bio u zelenišnom đubrenju ali pošto se situacija povolno odvijala što se tiče padavina i broja formiranih mahuna ostavljeno je za vršaj. Od korova jedino kereće grožđe tako da je i tu bilo problema . Sve u svemu jedno novo iskustvo za ubuduće .
15d18k8.jpg


732hxh.jpg


rvwv44.jpg
 
Da aktiviramo temu,po meni jako interesantnu.Posto sam uzorao deo psenice i jos treba da uzorem posejacu nesto malo kukuruza sto mi ostalo FAO 600 pa kad stigne neka stigne i ZP 256 sto sam dobio od jednog naseg clana.Ukupno nekih 70 ari.Ostatak neka cuti da je semena kukuruza posejao bi vise ali nema a nema ni soje,a finansije su tanke.Videcemo kako ce ispasti,bice koja slika,a setva je planirana ovih dana,tacnije kraj maja sto se moze i svrstati u neke poslednje rokove standardne setve.

Jel planirate neku setvu,tacnije dva useva za ovu godinu?
 
Mirko kasno će ti stići taj kukuruz. Pazi da se ne namučiš sa njim kao ja sa prošlogodišnjim.

Ja razmišljam o soji nakon ječma, tj. otac hoće a ja se nećkam. Možda je samo dobro zaorem na kraju. Ipak je to kasno za naš kraj i samo u godini kakva je bila prošla može da rodi. Mislim da ti kukuruz može izneti ako ga ubrzo poseješ.
 
Posejacu ga u narednih 7 dana,kazu bice jos neke kise za vikend.ZP 256 je FAO 260,za njega nema brige taj stize sigurno.
Soja ne broji dane,ona prati kalendar,posej neku 000 grupu ili 00 ili cak neku kasniju pa ako stigne stigla je a ako ne zaores je ,kako kazu to je odlicno djubrenje.Neznam dali bi posle tog zaoravanja mogla psenica?Zbog trave na prolece.Valjda je uradjen neki plodored.
 
Ne, planiram baš kukuruz posle soje (ako je budem sejao). Pre 3 godine sam sejao soju, oko 10. juna. I lepo je bila krenula ali nažalost, sušni period posle i tu je stala. Bar su se ovce malo počastile njome :osmeh:
 
Ja sam prosle godine na jecmistu posejao 1, 5-2kj kukuruza. Da sam sejao samo fao 300 I fao 400 mogao sam ga I obrati. Meni nije bilo bitno da sazri jer sam ga koristio u zeleno za ishranu goveda pa sam pomesao svo seme koje sam imao (od fao 300 do fao 600). Fao 600 je u momentu prvih mrazeva bio u vostanom zrenju, a fao 300 ne verujem da je prelazio 20% vlage.
 
Milane,Mislim da je najbolje na rasipac da je posejes ako je vec sejes u junu.
Sta mislis za psenicu na zaoranu soju,zbog korova na prolece

- - - - - - - - - -

Ja sam prosle godine na jecmistu posejao 1, 5-2kj kukuruza. Da sam sejao samo fao 300 I fao 400 mogao sam ga I obrati. Meni nije bilo bitno da sazri jer sam ga koristio u zeleno za ishranu goveda pa sam pomesao svo seme koje sam imao (od fao 300 do fao 600). Fao 600 je u momentu prvih mrazeva bio u vostanom zrenju, a fao 300 ne verujem da je prelazio 20% vlage.
Mozda bi i FAO 600 stigao,ali prevelika vlaga,tacnije svakodnevne kise,malo sunca su ucinile da se vegetacija rastegne.
Da si posejao FAO 300 jel bi stigao za branje u oktobru?
 
Milane,Mislim da je najbolje na rasipac da je posejes ako je vec sejes u junu.
Sta mislis za psenicu na zaoranu soju,zbog korova na prolece

- - - - - - - - - -


Mozda bi i FAO 600 stigao,ali prevelika vlaga,tacnije svakodnevne kise,malo sunca su ucinile da se vegetacija rastegne.
Da si posejao FAO 300 jel bi stigao za branje u oktobru?

Ne bi mogao da se skida u zrnu, ali u klipu se mogao skinuti krajem oktobra. Zemunski 341 i 434, I pionir N01 i f73 su se mogli skinuti. V52 je bio jak falilo mu je jos 7-8 dana a b23 I zp 684 I 666 su dobrano zakasnili.
 
Mene za postrnu sjetvu zanima proso, probao bi posijati na 1ha, odakle nabaviti sjeme, kažu da ide 15-25kg po ha????
 
Ja sam prosle godine posle poplave sejao kukuruz od prvog do osmog juna pionir 9175 i A24 i oba sam skinuo u zrnu u drugoj polovini novembra.
 
Mene za postrnu sjetvu zanima proso, probao bi posijati na 1ha, odakle nabaviti sjeme, kažu da ide 15-25kg po ha????
prosle god sam sejao posle jecma za pola ha skinuo sam ga krajem avgusta rod nije bio neki ekstra dobio sam oko 550kg neselektiranog od te povrsine(dal je to dobrar rod ili ne neznam) semena nemam sve sam rasprodao zadnji 25kg su odneli pre 2 ned u subotici na golubnoj pijaci imas koliko god zelis(i moje odnet tamo)
 
Nazad
Vrh