Alati koji su potrebni jednom gazdinstvu

oldtimer

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2008
Poruka
2.430
Lokacija
Zrenjanin/Tomaševac
Otvaram ovu temu jer mi za nesto konkretno treba pomoc, ali sto da ne-moze ova tema da posluzi i za druge stvari!

Konkretno, planiram da uzmem aparat za varenje.Treba mi za amatersku upotrebu, najvise za popravku polj mehanizacije, u ovom momentu-za nekoliko lomova godisnje, nesto popravki po dvoristu...Verovatno ce se kasnije apetiti malo povecati, ali ne preterano.

Dakle gledao sam neki Einhell aparat 160 A, cena je 5500din.

Da li vredi uzimati, za potrebe koje sam naveo?
 
Einhell je "puno" para za taj aparat tj. za tako nekvalitetan . ::lose:: Uzmi neki Iskrin , Končar ... i miran si za života u takve investicije vredi uložiti ! :cao:
 
A 160-180A je dovoljno! Evo sta ja radim sa varstrojem od 180A
 
Einhell ti je veliko sra..... ja sam prosle godine uzeo slovenacki Varstroj "vareks 160" dao za njega oko 15000 i prezadovoljan sam s njim.
 
Nemoj uzimati Einhell. Video sam jedan u servisu, transformator mu kao kod jaceg punjaca za alumulator. Moj zet, koji je elektricar, kaze da imaju aluminijumske namotaje. ::lose::
Kod nas su najpopularniji Varex-ovi (Varstroj) aparati. Imaju najbolji odnos cena/kvalitet.
Ja sam pre mesec dana kupio Varex 180 za 15500 din i sasvim je ok za male radionice.
Opste je poznato da se kod transformatorskih aparata najvise ceni njegova tezina. Sto je tezi, znaci da je deblja zica u trafou pa znaci da ce biti izdrzljiviji. Solidan aparat ne bi smeo biti laksi od 20-ak kilograma.
 
Hmm, sad sam bio u prodavnici, Varstroj 152, taj je od 140A je 8300 dindzi.Verujem da je u NS u Mercuru, ili tako negde i jeftiniji.Ima u Temerinskoj neka radnja video sam da drze Varstroj.Pogledacu tamo.
Pa i 140A je dovoljno za skoro sve masine, ne?
Jedino ako pukne plug ne daj boze, e onda-kod majstora!!!!
 
CO2 kosta ::novac::
ja mislim da mu je bespotreban ako je za kucnu upotrebu da ga koristi 2-3puta godisnje dovoljan mu je obicni,a ako uzme CO2 varice komsijama
 
Ne boca nego uređaj , falila još jedna nula .
Ispravljeno , HVALA NA ! :ppozdrav:
 
@Kiki

Koja je najveca debljina materijala koja moze da se vari tim CO2 aparatom?
Jedni su mi tvrdili da je CO2 samo za lim, a drugi da moze da vari i deblje materijale.
Ja sam pre mesec dana bio u slicnoj dilemi kao i oldtimer ali sam se (zbog cene) odlucio za Varex 180.
 
meshtro je napisao(la):
Einhell ti je veliko sra..... ja sam prosle godine uzeo slovenacki Varstroj "vareks 160" dao za njega oko 15000 i prezadovoljan sam s njim.
ćale varostroj ima oko 30god i nikad kvara a napravio je šupa i navario se nezna ni on koliko
 
imam i ja varostroj kilometre vara je przio star je ko biblija .
A imam i Co2 mig-mag 180A moze da vari kolko oces debelo
 
Zaboravite stare var aparate :bravo: Var aparati sa petvaracem su nesto skuplji,ali daleko bolji i prakticniji.Zavarivanje ide JEDNOSMERNOM strujom lagani su mozes se svugde zavuci popeti sa njima.
Ja koji neznam variti napravim solidne varove sanjim
 
Imam dva rucno motana trafoa i kunem se u njih, al za radionicu , da ih ne pomeraš i normalno samo za rutilnu elektrodu. Sad upravo pravim Grec sa diodama od 350A i kad ga nabudzim na jedan od ovih ima da prži.To važi zato što ih već imam , pa nadogradjujem ,,, a kad bi kupovao onda bi kupio invertor. Dušu dao za ovo za šta čoveku treba. Mali, lagan i dosta jeftin. Varexov od 140A je oko 20-tak hiljada nov i nisam ga probao.Probao sam CEBORU od 160A i to prži bazičnu 3.25 ladno i to na pola dana bez gašenja,,,doduše nisam ga probao na duže , odnosno ne znam koliko dana može da izdrži taj tempo, al za kući mislim da je OK.
CO2 je univerzalniji , al ima i mana : glomazniji , treba da vučeš kolica po dvorištu , ako traktorom nagaziš kabal sa kleštima možeš da ih baciš ,, a i kad ga koristiš neredovno skontaš da nemaš gasa baš kad ti je hitno :zli:
 
Da ali 100 ampera za 1mm Tako bar kazu majstori,mislim na co2.Ja imam 180 ampera mig-mag i mogu vam reci da je sranje,2-2.5 mm debljine maxsimalno,i to samo ako je materjal cist inace samo prsti tako da je el. aparat zakon za nas (seljake) mislim amatere.
 
Nazad
Vrh