Neeksplodirana ubojita sredstva u našim njivama!

retlav

Član
Učlanjen(a)
29 Nov 2011
Poruka
442
Lokacija
Beograd
Nažalost, uvek nas tragični događaji podsete koliko je bitno da se čuvamo i od neeksplodiranih bombi i nagaznih mina u našim njivama i da prijavljujemo najmanji čudni objekat koji se pojavi u našoj radnoj okolini.

Otvaram ovu temu pre svega uzimajući u obzir da se nalazimo na području gde su divljali razni svetski i građanski ratovi i manji ili veći oružani sukobi, a posle tih ratova ostala poprilična količina mina po njivama kao i ručnih bombi i drugog oružja kod građanstva i kod raznih budala koje samo znaju za eksploziju i pucnjavu kad se euforično raduju.

Iskustvo:
Kad sam bio dete skitao sam po selu sa društvom i redovno smo obilazili pećine na obliženjem brdu i jednu stenu sa koje se pružao lep pogled. Jednom prilkom vratio sam se kući i ćale me pita gde sam bio. Ja mu opišem današnju "putanju" a on na sve to kaže: " Ajde nemoj mnogo da skitaš po tom brdu neka budala je bacila kašikaru u jednu njivu pored puta i nije se aktivirala, a nije prijavio policiji- nego zvao mene da deaktiviram..." Moj otac je inače vojno lice, a dugo godina je radio na uklanjanu neksplodiranih sredstava posle ovih ratova.

Iskustvo nekog mog dede:
On je sa svojom ekipom drugara izvukao neku veliku nemačku bombu iz zemlje i posle su je gađali kamenjem, al na svu sreću dobili su samo batine od roditelja...

Ok, ovo su dva slučaja sa srećnim krajem ali šta je sa hiljade i hiljade drugih posebno dece i stanovnika u ruralnim područjima koji nisu imali tu sreću?
 
Komšija je kao klinac sa drugarima našao ne eksplodiranu bombu u baštici.Odneo je u radionicu i počeo da čačka šestarom.Eksplodirala je i na obe ruke mu fali po nekoliko prstiju zbog bombe.
 
U mojoj blizini su prije nekoliko godina pecaroši nadrljali pored Save , kolko se sjećam jedan ili dva poginuli a par njih izranjavano , sve od jedne mine pošto su išli u grupi.
Druga priča je još zanimljivija , isto u blizini Save , čovjek je radeći u njiv nešto sa traktorom , mislim da je orao , naišao na vjerovatno tenkovsku minu , prevrnulo mu traktor al je osto živ. Najzanimljivije je da je ta njiva radjena prethodne godine , znači orana , spremana , vršena itd , i ništa nije bilo . Il je pustio malo dublje il je baš baksuz.
 
poz.ljudi,zajebane su te stvarcice ja sam pre par godina naso kragujevcanku(mislim)sa skinutim zastitnim poklopcem u starom gvozdju kod nekih lokalnih cigana prijavio sam policiji cisto iz razloga da se nebi cigani otarasli bombe negde u nekoj njivi ili kanalu i sl.policija je samo preuzela bez ikakvih prijava.(samo izjave odakle sta itd)
 
Nazalost ovi nasi prostori su uvek bili meta sukoba,kako legitimnih tako i nelegitimnih (mafija),pa i nije cudo sto svuda ima eksploziva.Jos je veca nesreca sto narod nece da shvati-nauci da se to nedira,vec da treba prijaviti MUP-u sve nasta se naidje.
 
A zna li ko šta je ovo, dal je od tih stvarčica. Naleteh na otpadu kad sam kupovao nekog gvožđa i uzeh a sad ne znam šta će mi i što sam uzeo.
10052012535.jpg
[/IMG]
10052012537.jpg
10052012538.jpg
[/IMG]
10052012539.jpg
[/IMG]
10052012540.jpg
[/IMG]
Izvinjavam se za velike slike. Preko ovog dodavača ne mogu da smanjim a onaj što sam inače koristio zaglavi na 90% prve slike. Možete mi ostaviti link preko kojeg da dodajem slike na forumu a da mogu da se smanje.
 
Nije ispaljena, vec ispraznjena, a to na vrhu je upaljac, koji mislim da je aktivan. Ne moze te ubiti, ali i u njemu ima dovoljno eksploziva da ti otkine saku, ili te povredi ozbiljno...
 
Bomba

Molim te reši se te stvari, radi se topovskoj granati 105 ili 125 mn, koja je ispaljena ali nije aktivirana zbog kvara na upaljaču , upaljač ti je podešen na 3500 metara verovaatno je nađena u podnožju Cera na vojnom poligonu,predaj to u najbližu kasarnu što pre granata je verovatno puna exploziva veruj mi dugo godina sam bio oficir nemoj se igrati sa time, postoji mogućnost da je exploziv izvaden ali nemoj proveravati jer samim odvrtanjem gornjeg dela upaljača može doći do explozije, aktiviranje ove mine vrši se udarom na cilj i nema samolikvidator kao što imaju današnje granate ili rakete, dešavalo se da prilikom kosog pada znači ne direktnom udaru na upaljač mina se ne aktivira i rikošetira takva mina se aktivira pomoćnim explozivom i nadležni su pirotehničari za uništavanje mine. Molim te reši se toga vidiš šta se desilo sa kadetima na vojnoj akademiji. Bolje pisati izjavu SUP-u nego nešto gore.Pozdrav.
 
Odneću je jedno jutro do kasarne. Nisam razmišljao a ni zagledao kad sam dodao i ovo na vagu. One cigane što drže otpad baš briga šta ima, bitno je da gvožđe plaćaju 20 a prodaju za 40 din kg. Ostavio sam im 9000 din taj dan za neke cevi i gvožđurije a ovo mi se učinilo zgodno da ubetoniram za držač stuba od kapije da se vadi po potrebi. A bio sam u vojsci ali je moja četa posle dva ipo meseca rasformirana za popunjavanje pozadinskog bataljona (tehničko održavanje vozila, vozači, kuvari) pa nismo imali ni blizu dovoljno obuke. Mogu misliti koliko ništa oko ovih stvari ne znaju mlađe generacije koje uopšte ne služe vojsku.

---------- Poruka napisana u 11:14 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

Imam i dve kutije neraspakovane metaka za pištolj, mogu proveriti, mislim da je 6,35mm, zaostalo iza pokojnog oca. Bio sam mali za pušku se i sećam kad je mati prodala, verovatno je i pištolj tad ili i ranije prodat a municija ostala negde posebno sakrivena pa kasnije nađena. Stoje mi na ormaru, već polako nastaje rizik da je moja deca dohvate od gore a ne daje mi se džabe u sup ili kasarnu. Zna li neko pošto je sad taj kalibar i treba li kome da prodam? Pretpostavljam da je tu zakon strog (znam da to ne sme da se prodaje u oglasima) treba li neki papir sa moje strane i dozvola za oružje ili neki drugi papir od kupca u slučaju da to neko hoće da kupi? Osim što sam bio dobar strelac u par meseci obuke u vojsci, nemam dodira sa oružjem i ne pratim ali sam čuo od lovaca da municija nije jeftina pa možda i ovaj kalibar neko kupuje za vežbanje, bar da ponovim decu za te pare.
 
u mom podruciju se odigrala kolubarska bitka i u neki mojim parcelama su bili rovovi pa smo nalazili sve i svasta prosle godine izorem pusku i sjebem raonik posle kad sam uspeo da izvadim zatvarac unutra je bio metak .pre par godina cale i stric nasli avionsku zvali policiju niko nije doso pa su je zakopali .a kad smo rusili staru kucu nasli smo dosta municije i jos po neceg
 
Koliko sam čuo, to što nađeš u zemlji kao pripada državi, ali ti si njih obavestio (makar za tu avionsku bombu) pa ne dolaze. I ostaje ti rizik da se aktivira u slučaju zemljotresa ili tvoja deca ili unuci ili ko zna ko će možda nešto kopati na tom mestu i moguća je tragedija. Baš je bilo reči juče u beogradskoj hronici o jednoj takvoj u okolini BG-a gde stoji avionska, nema država para da je odnese i deaktivira, koliko rekoše, treba do 250 000 evra za tu jednu. A šta sa ovom sitnom municijom? To je moj otac valjda nekad kupio i po nekoj logici ja sam to nasledio i moje je. A gde god sam čitao pravila u oglasnicima, zabranjeno je prodavati takve stvari. I šta da radimo sa tim a da ne poklonimo državi koju izgleda i nije mnogo briga za to.
 
ta de je zakopana tu nikad niko nece nista kopati ber ne do sledeceg ledenog doba a ti tu municiju cuvaj jer za kolekcionarstvo netreba dozvola
 
Vulkan

Ako je kalibar 6,35 onda OK, a ako je 7,65 ja sam zainteresovan. Može na PP.
 
Postoje pravila ako se naidje na neeksplodirana ubojna sredstva. Prvo je ne dirati ga, zatim sigurno oznaciti i obezbediti mesto i na kraju obavesti nadlezne.
 
Ugavnom ne dirati, inače u Apatinu dolaze svaki drugi mesec da unište šta se nakupi.

 
Nazad
Vrh