Gajenje krompira u slami

soma

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Mar 2009
Poruka
8
Da li neko zna nesto o gajenju krompira u slami?
 
Na "sprat" ali u humusu sam probao ako na nesto slicno mislis, a,u suvoj slami nikad cuo
 
na površinu zemlje se stave naklijale krtole pa se pokriju slojem od desetak cm slame a onda se na to stavi sloj stajnjaka od 15-20 cm.literatura kaže da umesto stajnjaka može i npk 15:15:15 ali to nisam probala.inače npk ide 200-300g na 10m kvadratnih. :cao:
 
Ja sam na osnovu lista Dobrojutro isprobao spratno gajenje.
posadi se krompir u humus,kad procveta pokriva se novim humusom i tako redom.U svakom spratu ima roda a bere se uvek iz trenutno donjeg.
i tu je kvaka.Trebalo bi etaze odvajati sa gustom i dosta jakom armaturom jer dok pocnes cackati donji sloj,sve se provali
 
cvecka ajde daj jos malo informacija sta se radi dalje , pokrije slamom , ali mislim da taj stajnjak drzi tu slamu daje vetar neoduva a to 3x15 verovatno ide kao zamena za stajnjak ali mislim da bi trebalo onda tu slamu prekriti zemljom , e sad pitanje je kad , zato sto mise cini da krompir nesme biti duboko posadjen u zemlji a ovde ide 10cm slame i 15-20 cm sajnjaka , dobro slama cese sabiti malo, ali opet neka bude samo stajnjak 20cm mislim daje to puno, dali gresim? :sta:
 
ivanhoe nerazumem te , sta neprocuri ? i sta se ne sabija kao zemlja ? slama? malo pojasni molim te zato stobi hteo da ove godine experimetisem sa novim nacinom sadnje kropira ali nerazumem bas tehniku malo mije nelogicno
 
cvecka normalno , barem sam ja to tako i misli na pripremljeno zemliste znaci oranje i frezovanje postavim krtole i sad te krtole pokrijem sa 10 cm slame i preko te slame nabacim 15-20cm stajnjaka sto sve ukupno cini 25cm ako racunamo dase slama sabije od tog stajnjaka na pola toje 5cm +15cm stajnjaka toje opet 20cm , a meni je baba pre govorila da krompir voli da cuje crkvena zvona , sto u prevodu znaci da netreba duboko dase sadi pa ... meni tu nista nije jasno :sta:
 
Navodnjavanje, rasprsivacem prskas dok ne dodje dodole.
Humus i slama se ne lepe.
Ne preporucujemti igrariju tog tipa. Ija sam shvatio da je to za hobiste sa maleckim dvoristem.
Tesko je odrzavati hladnim spratove. Urusavanje se sad vec moze resiti armaturnim mrezama
 
Ja jesam hobista sto se tice baste i hocu u jednom delu da probam to sa krompirom u slami. Zahvaljujem Cvecki na objasnjenju i molio bih te ako imas jos nesto da nam kazes o takvom gajenju krompira. Ivanhoe ne razumem zasto i kako se odrzavaju spratovi hladnim. :sta:
 
soma i ja isto hocu da dva reda u basti probam na ovaj novi nacin ali me interesuju jos malo neke sitnice u takvoj proizvodnji , znas da nekazu ljudi ovaj opet nesto FILOZOFIRA I EXPERIMENTISE , jer hocu da kad budem vadio kropir i pozovem NEVERNE TOME , da im priredim ZADOVOLJSTVO da gledaju koliko krompira se pojavilo na povrsini i da shvate ljudi da postoji nesto i u inovacijama . aisto tako nerazumem to hldjenje spratova
 
I mene mnogo interesuje kako se i koliko malcuje sa slamom odnosno koliko se nagrce, kako se stiti od stetocina (zlatice), kad se vadi (bere),kakve su krtole,koliki je prinos,koliko se pravi spratova,koliko se cesto zaliva,sto kaze Ivanhoe kako se provali,kako se stavlja armatura,itd?
Pozdrav. :cao:
 
ovo sa krompirom pod slamom i stajnjakom sam radila po preporuci prof.dr Branke Lazić.slama i stajnjak bez ikakvog dodatnog nagrtanja.što se tiče toga da krompir voli da čuje crkvena zvona bravo za baku.svi znamo da se krompir sadi na dubinu 8-10 cm u zavisnosti od strukture zemljišta.ali ovo su slama i stajnjak.znači da druga pravila važe.u principu se slažem da je ovo za hobiste jer ga ne možete tretirati standardnim preparatima protiv zlatice.međutim moj čovek i ja smo bili zadovoljni.takođe sam probala i proizvodnju krompira pod crnom folijom,ali to je druga tema
 
E j.b.t. ga ajdmo detaljno kako je bilo i kako bi bilo bolje.
Za pocetak opet da naglasim da je Subotica na pesku i da temperatura neosencenog tla ide preko 700C
Pripremis okvir od 0,5" dasaka visine~ 10" Do visine 2/3 napunis humusom,postavis krompir i dopunis humusom.
-Ako zelis ici na mladi krompir postavi odmah armaturnu mrezu i onu za ogradu,ako ides na jesenje ubiranje oda ovaj pasus preskoci. :haha:
Uzmes staro crevo za polivanje postavis zmijoliko na humus izbuskas donju stranu.To ti je zalivni sistem.
Do cvetanja pripremis nov okvir.
Po cvetanju novi okvir napunis humisom tako da svakoj kucici bar po 1 stabljku povedes na povrsinu.
Ovo se ponavlja 3-4 X
Ako si postavljao mrezu kad krompirici postignu konzumnu velicinu prizemlje vadisi taj okvir postavljas gore punis ga humusom...
Preporuka da okvire okrecite i solja i iznutra zbog trajnosti i maneg zagrevanja.
Ako nemozete u svaki sprat staviti crevo tesko je navodnjavanje
Ovo za crkveno zvono je glupost!
Voli da cuje ispovest!
Samo da ne dobije svetlo jer tad pozeleni i bude neprijatna.
Zlatice od rata nemamo! Izgleda ameri opet promasili biolosko sredstvo,bacili bubamare one uniste zlatice! :D A nista negativno ne rade
Z
 
nije zbog amera kod vas područje bez zlatice već zato što ste ih poslali nama :ppozdrav:
 
moji su prosle godine posadili krompir na mestu gde je bila slama tu je ostalo polutrule slame i tu su rasirili krompir na zemlju bez oranja i pokrili tom polutrulom slamom oko 15cm ujesen samo razgrnes slamu i pokupis krompir,ja licno vise volim na crnoj foliji da sadim za mladi krompir
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh