Bacanje veštaka na detelinu - da ili ne ?

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Pošto vidim da se razvila diskusija o bacanju veštaka u detelinu, a kada se ima u vidu da je to ipak prilično ozbiljna stvar, rešio sam da ovde otvorim temu o tome. Ja lično nisam nikada čuo da se baca u detelinu veštak, pa ga tako nisam bacao ni kod mene na njivu.

Mada na nekim zemljištima, posle urađene analize se to može pokazati kao obavezan postupak.
 
Za lucerku sva potrebne kolicina hraniva ,za period koliko se smatra da ce lucerka da se koristi ,da se unese pre zasnivanja.Unosi se fosfor i kalijum u punoj dozi i nesto azota , da ima dok se ne formiraju kvrzice koje atmosverski azot pretvaraju u oblik dostupan biljci. Dobro je i godinu pre zasnivanja nadjubriti sa stajnjakom. Takodje treba koristiti i nitragin za lucerku /kao za soju/pre setve.
 
ja sam juče prihranio sa 100kg kj sa anom inače pre setve lucerke se baca puno stajnjaka i uvek ima dosta deteline
 
Po knjigama lucerka zahteva izuzetno plodnu zemlju. Poželjno je đubrenje stajnjakom pre setve. Za lucerišta koja su već osnovana potrebno je oko 150 kg po hektaru NPK 15 15 15 (a cak je bolji sa manjim sadržaje N) a baca se u jesen ili rano proleće.
Inače lucerki ne prijaju djubriva i sa većim sadržajem Azota N . Posle svakog košenja, posle podizanja sena, za bolje kretanje lucerke baca se Kan i to oko 100kg po hektaru se rasporedi za celu godinu. Znači posle svakog otkosa po malo.
Prevelika količina N uništava koren lucerke i pospešuje trave pa se preteranim đubrenjem lucerke veštačkim đubrivima ona gubi a pojavljuju se trave.
 
Najnovija saznanja kazu sve pre zasnivanja.Verovatno vam je poznato da fosfor i kalijum su slabo mobilni u zemljistu, znaci ako ih bacite po povrsini treba mu cela godina i vise da dodju u sloj od 10 cm . Koren iz tog sloja ni ne uzima hraniva.Sto se tice prihrane azotom samo unistavate lucerku jer tad ona uzima azot koji je dat iz djubriva azotofiksatori prestaju da rade.Prihrana azotom je opravdana u godini pred razoravanje lucerista.
 
fosfor i kalijum treba baciti pre setve i dobro ga izmesati sa zemljom :cao:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237763867[/time]_________________________________________________
ja sam jedne godine slucajno roknuo oko 500 kila 15ke na 3,5 jutra i posle pala kisa a lucerka bila fenomenalna :D
 
moj nacin sto se tice leucerke. Lucerku obavezno sejem na psenicu(predusev) nadjubrim je stajnjakom i posto je bila psenica 3 puta uzorem te godine, i onda na prolece setva i za sad imam dobre deteline. Licno nesto ne bacam puno vestaka na detelinu(zbog finansija) mada opet napominjem da su mi deteline bas dobre imam 1 jutro koje mi obavezno daje oko 200 bala po kosenju, ostale su u proseku oko 150 bala po kosenju. U mom selu kruzi prica da sem 3*15 nesmes bacati nijedno drugo djubrivo tipa An, Urea jer je tako jako pospesujes da raste te godine ko luda i istera sve iz nje onda sledece godine nemas nista samo travu, znaci moze i An i UREA ali zadnje godine inace samo 3*15, ili neki sad preporucuju prskanje Slavolom
 
dragansavin je napisao(la):
moj nacin sto se tice leucerke. Lucerku obavezno sejem na psenicu(predusev) nadjubrim je stajnjakom i posto je bila psenica 3 puta uzorem te godine, i onda na prolece setva i za sad imam dobre deteline. Licno nesto ne bacam puno vestaka na detelinu(zbog finansija) mada opet napominjem da su mi deteline bas dobre imam 1 jutro koje mi obavezno daje oko 200 bala po kosenju, ostale su u proseku oko 150 bala po kosenju. U mom selu kruzi prica da sem 3*15 nesmes bacati nijedno drugo djubrivo tipa An, Urea jer je tako jako pospesujes da raste te godine ko luda i istera sve iz nje onda sledece godine nemas nista samo travu, znaci moze i An i UREA ali zadnje godine inace samo 3*15, ili neki sad preporucuju prskanje Slavolom
tako nekako pricaju i u mom selu obicno se baca 3x15 zadnje godine pre preoravanja
 
A kod nas jos kazu da ovciji stajnjak razbace rasturivacem ujesen po luceristu ali samo tanko i onda podrljaju jednom ujesen i jednom u prolece da vredi vise od 3x15
 
Kao što reče Kiraj P i K su vrlo slabo pokretni u zemljišnom profilu tako da prilikom razbacivanja po površini tu i ostaju. Najbolje je P i K dodati u osnovnoj obradi zemljišta, "na zalihu". Lucerka ima sposobnost da koristi teško rastvorljive fosfate koji su za druge biljke nedostupni i prevodi ih u pristupačne oblike fosfora tako da nema bojazni da će ostati neiskorišten. Što se tiče kalijuma veće količine koje se dodaju budu apsorbovane od strane zemljišnih minerala (gline) pa se svake godine oslobađa poprilična količina. Azot u većim količinama sprečava formiranje kvržica i azotofiksaciju pa ga treba izbegavati osim manjih količina u startu. Ukoliko se ne formiraju kvržice lucerka nije u stanju da sama usvaja N iz vazduha pa je to razlog što, kao što reče dragansavin, u drugoj godini usev bude jako slab.
 
mityoo je napisao(la):
A kod nas jos kazu da ovciji stajnjak razbace rasturivacem ujesen po luceristu ali samo tanko i onda podrljaju jednom ujesen i jednom u prolece da vredi vise od 3x15
Slozio bih se sa ovom metodom(koje nije laka),a moze i NPK i to u jesen kazu strucnjaci.A u zadnjoj godini smo bacali UREU,i :D.A bilo je dobro i sa stajnjakom pre setve i posle NISTA vestaka,pa neznam gde cu sa detelinom.Zavisi od godine,kao i sve!!! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh