Premije i subvencije

Nije samo imati 30 grla koliko sam ja skapirao, mora se imati reg polj.gazdinstvo itd itd... Ja sam isao, rasitivao se ali nemam uslova za otvaranje polj gazdinstva jel mi je ta povrsina gde su mi ovce u zakupu na 99 godina. Vec sam ja isplanirao polj gazdinstvo ,dizanje namenskog kredita i nabavljanje nekog kalitetnog stada ali ne ispunjavam uslove...
 
minutauro imas li mozda jos neko parce zemlje ali na tvoje ime? pa da malo zavrnes nadlezne i na tu parcelu prijavis gazdinstvo? mislim samo predlazem jer nisam potpuno u toku sa celom pricom...
 
Ajde forumasi koji su ostvarili subvencije malo opsirnije, koje ste sve zavrzlame prosli, sta vam je sve bilo potrebno.... da i ostale kolege ne naidju na slicne probleme. Posteno receno ni ove godine nesmem da se uplicem u registracije gazdinstva i nabavke stada... cekamo da vidimo kakva ce biti situacija sa trzistem.
 
Ja sam jedan od onih koji ostvaruje subvencije ali neznam koliko cu biti od koristi pocetnicima jer sam "decje bolesti" tipa nulto maticenje i sl. odavno preboleo.Sve sto je trebalo da se odradi oko "papirologije', pisanje zahteva isl. uradila je maticna sluzba.
Meni je jedino preostalo da nakon uplate podignem novac i platim troskove maticnoj sluzbi.Troskovi se placaju samo za grla koja su ostvarila pravo na subvencije tj. koja su u tekucoj godini bila u proizvodnom ciklusu.
Moja preporuka je da nadjete dobru osnovnu maticnu sluzbu i nece biti problema.A u koliko se i pojave problemi obratite se regionalnoj selekcijskoj sluzbi ili regionalno poljoprivrednom inspektoru.
 
Danas sam bio sa čovekom koji vodi matičnu službu. Ovce moraju biti pedigrirane i tačka. Propisi su jasni. Svako grlo koje nema tetovir broj je neispravno. Interesantno da propisi u Vojvodini i užoj Srbiji nisu isti. Da bi se krenulo sa mrtve tačke odabiraju se ovce u tipu koje ocenjuje 5očlana komisija. Mora se imati licenciran ovan kog komisija ocenjuje sa 18 i 36 meseci. Veoma komplikovano. Recimo da bi lakše Ratko Mladić izvadio ličnu kartu u Avganistanu.
 
duhovito nema sta, a i radimo sporo ali zato radimo lose vazi za maticne sluzbe i uopste za administraciju
 
ovce moraju da imaju pedigre,sto znaci da su tetovirane,da imaju mindjusu,prijavljene u maticnoj sluzbi koja ih zavodi u maticnu evidenciju tako sto posalje podatke u beograd,ako su jaganjci u pitanju dva meseca im treba da ti posalju pedigrea,,zatim moras imati i registovano sve to i u veterinarskoj stanici koja ti daje broj koji kad prijavljujes gazdinstvo upisujes u obrazac za prijavu promena u stocnom fondu,jer samo tako maticna sluzba moze da za tebe trazi subvencije,ako ih bude po grlu ove godine,a nezna se nista bez uredbe,a veterinarska stanica vadi krv ovcama i salje na analizu da bi se dokazalo da su ti grla zdrava,moras imati registovano domacinstvo i ovce od bivseg vlasnika prevesti na svoje ime i svoje gazdinstvo,tako da ko nema zivaca bolje da ne ulazi u tu pricu,ciji sam vam samo jedan deo ispricao,a tu su problemi sa ovnovima,t.j. priplodnim materijalom,pa ako kupis zenske jagnjice znaj da se tek sa godinu dana mogu pariti,jer samo tako mozes umaticiti jaganjce od nih jer tek sa godinu dana grlo se smatra kvalitetnim za priplod,jagnje moras prijaviti u roku od deset dana inace nista od maticenja,ovca mora barem jednom da se ojagnji da bi ostvario subvenciju za nju,moras voditi stalsku knjigu,gde pises sve od jagnjenja do uginuca preko prirasta,dolaska veterinara,i.t.d nadam se da sam vam pomogao ako imate jos pitanja vi pitajte,ali da vam skrenem paznju na osnovno pri kupovini a to je da se kod nas svasta matici i da vodite nekog strucnog sa sobom kada kupujete,da bi uzeli u rasi,najbolje pre kupovine otici u poljoprivrednu strucnu sluzbu i traziti odsek za stocarstvo,gde ce vam pomoci u tome,jer nista bez ciste rase, ja sam mesec dana izgubio samo da nadjem grla u rasi.bas veceras mi je stigao ovan za priplod,da vam nepricam muke kako sam ga naso,uglavnom u stalu niko nesme da udje i polozi ovcama,jer ima 155 kilograma i izgleda ko fica medju mojim ovcama koje su sve samo ne male,tako da evo jos jedan savet,jasle pravite obavezno da ne morate da ulazite medju ovce da ih hranite

---------- Poruka napisana u 10:50 ---------- Prethodna poruka je at 10:46 ----------

ajd da ti i ja napravimo nekakoda ja tebi dam jedno musko jagnje,a i ti meni isto i tako osvezimo malo krv?

---------- Poruka napisana u 11:04 ---------- Prethodna poruka je at 10:50 ----------

nemoras da vadis pedigre za svako grlo jer samo pedigre ti je od 15 do 20 evra zavisi od maticne sluzbe,dovoljno je da su ti grla upisana u maticnu evidenciju,pedigre vadis ako vodis ovce na izlozbu,prodajes pa kupac trazi,ili ti zahteva i slicno,sve sto treba ti je potvrda da ti je je grlo umaticeno i broj iz vet stanice koji ti ona dodeli,e sad ako kupujes jagnjice,ovce a menjs maticnu sluzbu u kojoj je prodavac,onda moras izvaditi pedigrea i odneti ih u svoju maticnu sluzbu da bi prijavio grla,a onda i u vet stanicu
 
Iako ima tema o subvencijama za "12 god napisaću ovde. Subvencija za ratarsku proizvodnju. Za one koji ne prodaju već hrane stoku plaćaće se utrošak hrane po prijavljenom grlu.

---------- Poruka napisana u 10:24 ---------- Prethodna poruka je at 10:07 ----------

Sad me interesuje koja je to realna količina za jednu ovcu koja je potrebna za godinu dana. To će naravno propisati ministar (samo neznam koji). Ako bi po mom mišljenju trebao biti utrošak 3,5kg dnevno što krmnog bilja što žitarica ispada da bi se ratarska proizvodnja subvencionisala sa oko 1300 dinara po prijavljenoj ovci. Dali je to dobro neznam al bolje i mali ...čić nego prazan ..čić. Ja svu hranu utrošim i nekad nema dosta. Na prijavljenih 6 ha i 100 ovaca nebi bilo loše. Imam i 9 neprijavljenih (neće da se maltretiraju oko ugovora i papira ovi što daju u zakup a ja nisam ni dobijao subvencije do sada).
 
Iako ima tema o subvencijama za "12 god napisaću ovde. Subvencija za ratarsku proizvodnju. Za one koji ne prodaju već hrane stoku plaćaće se utrošak hrane po prijavljenom grlu.

---------- Poruka napisana u 10:24 ---------- Prethodna poruka je at 10:07 ----------

Sad me interesuje koja je to realna količina za jednu ovcu koja je potrebna za godinu dana. To će naravno propisati ministar (samo neznam koji). Ako bi po mom mišljenju trebao biti utrošak 3,5kg dnevno što krmnog bilja što žitarica ispada da bi se ratarska proizvodnja subvencionisala sa oko 1300 dinara po prijavljenoj ovci. Dali je to dobro neznam al bolje i mali ...čić nego prazan ..čić. Ja svu hranu utrošim i nekad nema dosta. Na prijavljenih 6 ha i 100 ovaca nebi bilo loše. Imam i 9 neprijavljenih (neće da se maltretiraju oko ugovora i papira ovi što daju u zakup a ja nisam ni dobijao subvencije do sada).


Molim te mozes li malo pojasniti to sto si cuo? Ima li uredba za to napisana ili je to samo predlog?
 
Daju akontaciju za ratarsku proizvodnju 1500dinara. A po kg predate robe 1dinar za žitarice i krmno bilje. Stočarima će se obračunati prinos po prijavljenom grlu. Nemože neko reći imao sam 50ha kukuruza i to mi pojelo 10krava. Izaće uputstvo od ministra za obračun. Koliko za ovcu kravu kokošku treba hrane. Na tu utrošenu hranu daće se subvencija. Ko ima viška preda ili skladišti uzne potvrdu i naplati subvenciju.
 
Nazad
Vrh