Premije i subvencije

Podsticaji za 2011 godinu

Уредбa о расподели и коришћењу подстицаја за генетско унапређење сточарства у 2011. години
Право на коришћење подстицаја, под условима утврђеним овом уредбом, имају физичка лица.

Подстицаји се исплаћују у виду новчаних износа по грлу квалитетне приплодне домаће животиње и то за говеда, овце, козе и свиње, до износа финансијских средстава који је утврђен посебним актом Владе којим се уређује расподела и коришћење средстава субвенција у области пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Подносилац захтева остварује право на подстицаје једном у току године.

Подносилац захтева остварује право на подстицаје, у зависности од врсте стоке, и то за следећи број грла: 1) најмање једно, а највише 30 грла, за квалитетне приплодне првотелке; 2) најмање четири грла, а највише 100 грла, за квалитетне приплодне краве, односно за подручја са отежаним условима рада у пољопривреди најмање три, а највише 100 грла, за квалитетне приплодне краве; 3) најмање 30 грла, а највише 150 грла, за квалитетне приплодне овце; 4) најмање 10 грла, а највише 150 грла, за квалитетне приплодне козе; 5) најмање 15 грла, а највише 100 грла, за квалитетне приплодне крмаче.

Подстицаји се утврђују по грлу, у зависности од врсте стоке, и то у износу од: 1) 25.000 динара за квалитетне приплодне првотелке; 2) 25.000 динара за квалитетне приплодне краве; 3) 4.000 динара за квалитетне приплодне овце и козе; 4) 4.000 динара за квалитетне приплодне крмаче.

Подносилац захтева остварује право на подстицаје у износу од 50% од износа средстава ако грла за која је поднео захтев отуђи у текућој години и под условом да су та грла провела на пољопривредном газдинству подносиоца захтева најмање 6 месеци у текућој години.
 
jedno pitanje ? jel se ta podsticajna sredstva dobijaju svake godine po navedenim uslovima na osnovu broja grla , ili samo jednom kad se ta grla umatice i registruju.. ? pozdrav
 
За коју циљну групу је планиран подстицај овом уредбом?
Подстицај добијају они који имају више од
1) једно...квалитетне приплодне првотелке;
2) четири грла, ... квалитетне приплодне краве...
3) 30 грла ... квалитетне приплодне овце;
4) 10 грла, ... квалитетне приплодне козе;
5) 15 грла, ... квалитетне приплодне крмаче.
 
zanima me naprimer sad sledeca situacija.. da imam 50 ovaca ciste rase npr (w ,idf) sta mi sve treba da bi ostvario subvencije na tih 50 grla.. ? ko zna a koga ne mrzi da odg bilo bi dobro :)
 
valjda da imas registrovano polj.gazdinstvo, da placas ono (penziono,socijalno valjda kako li ga krstise nemam pojma) i da su ti grla umaticena tj da imas rodovnik za svako grlo tj ovcu jer premija ide samo za pedigrirana grla koliko ja znam
nemoj uzeti ovo za sigurno jer nisam ni ja bas upucen ali mislim da je tako, pozdrav
 
A jel se taj pedigre dobija kad se jagnje kupi, ili se moze dobiti i naknadno, kad ta strucna sluzba izadje na teren i oceni dali je grlo cisto i da moze da se pedigrira.. ? :ppozdrav:
 
valjda da imas registrovano polj.gazdinstvo, da placas ono (penziono,socijalno valjda kako li ga krstise nemam pojma) i da su ti grla umaticena tj da imas rodovnik za svako grlo tj ovcu jer premija ide samo za pedigrirana grla koliko ja znam
nemoj uzeti ovo za sigurno jer nisam ni ja bas upucen ali mislim da je tako, pozdrav
Nije neophodno da grla budu pedigrirana, dovoljno je da su umaticena.Interesantno je i da se muska grla ne subvencionisu??
@minutauro za dodatne informacije ili dodji kod mene ili ako ti je hitno nazovi, da ne zamaramo ostale forumase
 
Nije neophodno da grla budu pedigrirana, dovoljno je da su umaticena.Interesantno je i da se muska grla ne subvencionisu??
Daj molim te pojasni ovo. Koja je razlika između umatičenih i pedigriranih grla. Dali je neko dobio subvencije za umatičena grla. Kako se vrši matičenje bez pedigrea?
 
Da bi grlo bilo pedigrirano mora biti umaticeno a nemora svako umaticeno grlo biti i pedigrirano.
Maticenje vrsi osnovna maticna sluzba i svako grlo ima svoj maticni list a pedigre na osnovu tog istog maticnog lista (koji u principu sadrzi sve podatke kao i pedigre) izdaje Poljopr. fak. u NS za teritoriju Vojvodine odnosno Inst. za stoc. Zemun za teritoriju Srbije.
Naravno da bi krenuo u celu pricu moras imati grla sa kontrolisanim poreklom.
Moja sva grla imaju maticne listove i HB brojeve ali nemaju sva pedigre iz prostog razloga jer ih nisam vadio sto ne znaci da nemaju pravo.
I na sva zenska grla (umaticena i pedigrirana) koja su u proizvodnom ciklusu sam dobio subvencije.
 
Poslednja izmena:
to za muska grla sam tako razumeo jednog odgajivaca ovde iz moje okoline posto je pominjao samo ovce a ovnove nije da se dobija subvencija, ako nije tako slobodno ispravite rekao sam da sam laik za ove pojmove ali bilo bi dobro da neko ko to vec radi i barata time iznese svoja iskustva i cinjenice kako to ide i sta korak po korak, kome se obratiti i za sta, naravno ubaciti neku sliku tih rodovnika, pedigrea i ostalih dokumenata da se upoznamo sa tim pojmovima mozda ce nekome trebati a hoce sigurno. hvala unapred
 
Baš ti hvala. Ovih dana ću u opštinu da se raspitam. Ja nemam subvencije a nisam ih ni trazio jer sam smatrao da se daju za pedigrirana grla jer su mi tako objasnili nadlezni organi. Četri hiljade po grlu nije za baciti.
 
Драго ми је да је тема почела да се развија. И мене "муче" сличне муке. Овде све око матичења иде јако тешко те и ветеринари са терена нису упућени. Кажу ми да код нас ретко ко има уматичену краву, а овце и козе нико није ни спомињао, те они и незјају како иде. Кажу, јавиће се када сазнају и до сада ништа...

Ако неко може у вези овог да помогне био би му много захвалан.

Шта је потребно за уматичавање, а шта за добијање педигреа, и како се то ради?
 
Poslednja izmena:
I kod mene ista prica, veterinari veze nemaju kako i sta ide i kome se obratiti... 2010 je dolazio veterinar vadio krv kozama i nakacio im brojeve na usi i to je bilo to (platili koliko trazio i otiso). Javio nam telefonom da je sa rezultatima krvi sve u redu. 2011 sam ga cele godine jurio da dodje da im izvadi krv na analizu i da mi da brojeve za jarad koja ostaju za priplod, svakog meseca mi obecavao dolazim cim nam daju naredbu (kad bude kod svih bice i kod tebe) ziv se nije pojavio. E sad neka mi neko objasni : 1) sta su ti brojevi, jel to maticenje ili sta? 2) Ako to nije maticenje koga onda zvati da odradi to (moze li privatna veterinarska stanica) ? Nemam nikakve papire za koze (o poreklu) sve su neke mesane... mada imam od 12 starih koza najmanje 5 koje mi daju bar 4 litra mleka dnevno...
Ako to maticenje moze da urade privatnici onda tu vredi pokusati da se odradi nesto :)
Bez svega toga eregistracija gazdinstva mi je cista propast
 
maticenje radi maticna sluzba u opstini ili najblizem gradu,grla koja su mesanci nemogu dobiti matcne papire,ovo sto veterinar radi je samo za drzavu i nista vise,kolega zemun je napisao ranije a ja cu ponoviti,za ovcare minimalno 30grla u cistoj rasi,sa papirima(pedigrejom),mora se ispunjavati i ostale stvari porez,socijalno,pezisko,nama maticna sluzba zavrsava sve oko toga stim sto oni isto dobijaju placeno od drzave po grlu zavedenim,ovo nije tesko odraditi jer ako imate 30 grla sa pedigrejima odete do maticne sluzbe i dogovorite se sa njima
 
Nazad
Vrh