Premije i subvencije

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.339
Lokacija
Krusevac/Beograd
Nisam upoznat pa pitam ko zna? Ostvaruje li ko premiju za ovce ili koze i pitam držaoce u Srbiji kako to funkcioniše i dali funkcioniše? Kako stoje stvari sa našim domaćim rasama?
Takođe bi bilo interesantno da i iz ostalih zemalja kažu kako to kod njih funkcioniše?
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Nisam upoznat pa pitam ko zna? Ostvaruje li ko premiju za ovce ili koze i pitam držaoce u Srbiji kako to funkcioniše i dali funkcioniše? Kako stoje stvari sa našim domaćim rasama?
Takođe bi bilo interesantno da i iz ostalih zemalja kažu kako to kod njih funkcioniše?
Pa evo ti podaci iz HR.
U nas se poticaji dijele na poticaje za osnovno i maticno stado. Poticaji za osnovno stado (nekontrolirani pripust, nevodjenje maticne evidencije itd itd) iznose cca 15€ po grlu i za ovce i za koze..neovisno o pasmini. Sta se tice maticnog stada stvari stoje ovako. Poticaj iznosi cca 50-ak € po grlu. Ali za to moras dobro oznojit muda. Moras vodit maticnu evidenciju, kontolirani pripust, vaganje janjadi/jaradi od rodjenja do odvajanja od matere bez obzira dali za rasplod ili klanje..itd itd. nadalje ako imas muzno blago obavezna je kontrola mlijecnosti i performance test za rasplodnu musku janjad/jarad. Tako testirana janjad/jarad ostvaruje jednokratni poticaj godisnje u iznosu od 115€ ali samo jednom u zivotu. takodjer postoji i jednokratni poticaj za prvojanjke/prvojarke koji iznosi cca 60€ ali samo za prvo janjenje/jarenje. Na drugom janjenju/jarenju to blago dobiva normalan poticaj za maticno stado.
Posljednja vijest koju san cuo da ce povecat poticaj za maticna stada autohtonih pasmina a smanjit za ona uvoznih pasmina ali o tome se samo nagadja jos niko nista nije dobio sluzbeno. Inace se poticaji isplaćuju jednom godisnje. A za prvojanjke/prvojarke u 2 navrata valjda iz razloga sto se ne kote sve u isto vrime.
Isto tako blago si duzan minimalno drzat 3 godine nakon prvog primljenog poticaja. Ima tu jos caka ali je ovo najosnovnije :ppozdrav: :ppozdrav:
 
2brundalo
Jel osnovno stado mora da bude u cistoj rasi ili daju podsticaje i za meleze. Ko obavlja poslove maticnja i obeležavanja kod vas? Jesu li veterinari u tom poslu ili inžinjeri stocarstva kako i treba da bude?
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
2brundalo
Jel osnovno stado mora da bude u cistoj rasi ili daju podsticaje i za meleze. Ko obavlja poslove maticnja i obeležavanja kod vas? Jesu li veterinari u tom poslu ili inžinjeri stocarstva kako i treba da bude?
Osnovno stado mogu koliko znan bit i krizanci. Oni jedino tu mogu i spadat. Inace u nas to ne rade veterinari. Sve je pod kontrolom HSC-a, hrvatskog stocarskog centra. Svi sefovi i dobar dio radnika su fakultetski obrazovani ljudi, iako ima i maticara-tehnicara koji vrse samo obiljezavanje i prate rad na terenu. Recimo meni dolazi u obiljezavanje magistar sa visegodisnjom praksom a u kontrolu i vise njih. Kontrole su inace nenajavljene. Tehnicari vise idu u osnovna stada.
 
OVO CU NAPISATI VAN TEME JE ALI IZGLEDA JE UKINUTA ZABRANA NA UVOZ OVACA U SRBIJU.verovatnoca istine 90 posto,naravno postuju se pravila stroga pri uvozu ::svaka cast::
 
Po zakonu iz 70 i neke god jos uvek je u Srbiju dozvoljeno samo uvoziti Il de frans i W,zvao jutros Institut za stocarstvo zbog nekog uvoza ovaca,i zabezeknuo se,sve sto je uvezeno van toga bilo je ispod ruke i na podmicivanje i zmurenje na jedno oko,smejurija.
:ppozdrav:
 
Izgleda da u Srbiji nema nikakvog podsticaja. :zli: kakva mi je ta vlast i ministarstvo poljoprivrede kad nemamo ama bas nikakva podsticajna sredstva! i kome da se obratimo, to sigurno niko i ne zna? Sad videh da i u Hrvatskoj imaju neku pomoc za ovcare(za pohvalu). A mi nista, strasno. Unistise nas stocare nacisto!!! Barem da ima neki uslov(npr. da imamo 50 ovaca minimum, ili nije bitno sta vec), pa da dobijemo nesto, nego nema nistaaaaa!!! Ako neko ima nesto da doda, javite se, vrlo je dobra tema :bravo: Bravo Nemanja za pitanje, odlicno! Pozdrav od Ivana iz Kragujevca!
 
Ivane da bi nesto ostvario drzava mora imati interes ili joj"biti naredjeno"Npr. kod nas moras imati 20 ovaca da imas pravo na poticaj ali poticaj te veze na drugu stranu da nemozes "pijacarima"prodavati janje ili komsiji kako zaumis jednostavno moras imati knjigovodju koji ti vodi knjige paralelno s tobom.Knjige ti vodi Fina nekadasnja SDK ili sam vodis pa se opet postavlja pitanje jel rucno vodi ili kompiutorski sto je vrlo vazno.E sad tek nastupa debata oko poticaja,dal upisati ovce u upisnik ili ne?Onaj tko drzi 100-tinjak ovaca gobi subvencije godisnje cca 15 000kn pa to je cca 2100 eura sto nije za baciti,pa poticaji za zemlju,obradivu,neobradivu,pasnjak,razno razne kulture itd.pa se tu opet nabere nekakvih novaca ALI opet nemozes kako ti zelis moras imati deklarisano zito-sijeme racune itd.itd.Pa sve janjce markirati markiranje po glavi je 14kn to je 2 eura,pa dezinfekcija prevoznog sredstva,pa putni list itd.itd.onda d klaonice racun sto naravno svi izbijegavaju da daju ali kako ces prikazati ili razduziti janjce kod svog veterinara u roku od 8 dana ako nemas racun.E tek sad je ono najgore doslo ali o tome mi se neda pisati jer ode ovce obici da nema koje novo janje i jednu malo pridrzati sa dvojkom jer se necka na jedno janje.Nije moj Ivane samo pare u dzep i koga (h)ebe.
 
Pa ne verujem ni dace biti nekih podsticaja posto je stvarno prezasiceno trziste ovcama i jagancima. Mislim dace drasticno padati cene u narednom periodu posto samo u mom selu ima preko 300 odraslih grla plus jaganci s obzirom na ovu besparicu nimalo nam se lepo ne pise.
 
da, da Mijate bas tako, bas nema nista od ove poljoprivrede, nazalost, zacrnese je skroz. Ovo je sad poljoprivreda ocigledno "HOBI"svakog coveka, jer od nje nema pojma ni da se prezivi, a kamoli da se zaradi. Sve je gore i gore koliko ja vidim.... Strasno!!!
 
U Makedoniji subvencije za ovce se daju oko 15 evra po ovc , moras imati minimum 50 odbelezanih grla ovaca od bilo koje kategorije.
 
ja gajim ile de franse rasu ali nemam papire cak imam i ovna u cistoj rasi kako bih ja to mogao umaticiti,da li trebam imati neku papirologiju:haha:? zna li neko kako bih se t6o moglo uraditi:haha: :sta:
 
Srdjan Teodorovic je napisao(la):
ja gajim ile de franse rasu ali nemam papire cak imam i ovna u cistoj rasi kako bih ja to mogao umaticiti,da li trebam imati neku papirologiju:haha:? zna li neko kako bih se t6o moglo uraditi:haha: :sta:
Obrati se osnovnoj maticnoj sluzbi koja "ordinira" u tvom kraju, pa vidi sa njima.
 
Cuo sam da da je taj proces maticenja ovaca u srbiji jako skup i neisplati se za mala stada ... :nono:
 
Poruka

Gledaj prijatelju da ti ne traže porez na pse i da te neko društvo ne optuži da ugrožavaš prava medveda i vukova da mogu slobodno da kolju ovce. Use i u svoje kljuse.
 
Nazad
Vrh