Predsetvena priprema zemlje

I kad ste spremili, beton. Tako?
Apslolutno-Bez kise ne vredi ni ici na njivu vise...

- - - - - - - - - -

To si trebao drljacom ako imas,ja se ni ne usudjem da teram spremac gde je voda stajala,drljaca 2 prohoda da razbije beton,posle spremac.
Drljaca je kupljena,radi posao-ali nije svemocna...jedan prohod je uradjen,jedan jos nakon kise i bice za setvu...bar se nadam da ce biti tako...
 
Док уживамо у киши ....а овако је то изгледало прошлог месеца
IMG_20150423_182949.jpg

IMG_20150423_183009.jpg
 
Pozdrav svima , vidim da ima dosta iskusnih ljudi ovde , nacitao sam se dosta pa da vas pitam za savet.

Imam dva plastenika jedan 200 kvadrata , drugi 100 kvadrata. ta zemlja na kom su postavljeni je glinovita i slabo propusta vodu. ta njiva nije radjena 20 godina pa sam je ja pre par meseci zaorao i stavio dosta prevrelog stajskog djubriva, medjutim i to djubrivo nije dovoljno da lepo rastrese zemlju. U tim plastenicima planiram da sadim cvece.. E sada treba mi neki savet sta jos da ubacujem u tu zemlju da bi je jos bolje rastreso ??? Citao sam da moze recni pesak ? Isto kazu da je dobra i tinja ? citao sam da je i trina dobra za te stvari ? Da li postoji nesto jos bolje za te stvari i koja je stvar od ovih 3 navedenih najbolja i najbezbolnija za zemlju ???

Hvala vam unapred na odgovoru zivi bili dobro vam sve rodilo :D
 
Gips ?? zar gips rastrise zemlju , ja bih se kladio da je stegne , ali to iz neiskustva ocigledno bih izgubio :D

Hvala puno na savetu momosaric

da li ima neko jos neki savet please ?
 
Gips se koristi da bi eliminisao so u zemljistu ako ga ima. Kalcijum je da povecas pH a sumpor da zakiselis zemlju i nema veze sa strukturom u zemljistu. Dodaj pesak i organsko djubrivo (njega si vec stavio)
 
Koje cveće gajiš druže, jel lepo miriši :osmeh:
Jest da je već :off_topic: al... Ja uzeo neke orahe, razbio malo koru i stavio u saksiju, da izazovem nicanje. Kaže mi deda da pomešam sa ovom crnom zemljom i žuti (sitan) pesak, da se ne bi stvorila pokorica i da bi se napravila drenaža, tj iscedilo višak vode. Za gips ne znam ni ja, al' traži na guglu "drenaža zemljišta", jer i tako pravimo off, ovo je ipak ratarstvo.
 
Gips je bolji od kreča jer ne može da otera PH u alkalno koliko god ga stavio. Osim toga deluje na čestice gline pa je zemlja rastresitija. Jedini razlog što se više ne koristi je cena. Ali za manje površine se isplati. Ja ga redovno stavljam u zemlju (kompost) za rasad pre sadnje.
 
Gips nikako, tebi je vec zemlja kisela i ne treba je jos dodatno zakiseljavati, ako je slabo propusna za vodu onda pesak, kada se pomesa sa glinom bude jako dobro zemljiste.
 
Da li mozes samo da mi kazes koju kolicinu gipsta ? tj koliko kg gipsa od prilike na 200 kvadrata da stavim ?

I koliko peska od prilike za istu kvadraturu ??
 
Gips ne zakišeljava! on podiže PH do neutralnog. Po meni ne više od pola kila po metru kvadratnom zavisi od toga koliko je kisela zemlja. Peska možeš i 5 cm ali bi bilo dobro da nadješ i nekog komposta. Tek kad doteraš PH do neutralnog i humus do bar 4% možeš da kažeš da si nešto uradio.
 
Gips se koristi kod popravljanja slatinastog zemljista zajedno u kombinaciji sa organskim materijalima. Slatine su izuzetno slana, setno slana, zemljista.
 
Ja imam najgore zemljiste ikada...u plasteniku nisam mogao asovom ni da pipnem...toliko je zemlja gadna. Sada sam ufrezirao u zimsko oranje tri prikolice stajnjaka na nekih 2,7 ari koliko je povrsina plastenika. I ubacicu kamion tinje 12 kubika. Kada najesen ubacim jos par prikolica stajnjaka preko ove tinje i zaorem to ce tek biti posao. Posle mozes kako hoces. Sto se kaze da se igras sa zemljom. Oranje vise nije ni potrebno frezom moze da se obradjuje.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh