Predsetvena priprema zemlje

Brzinska greska, ostavite se Beograda iskoristite tu svoju pamet za vasa mesta da nesto napravite u njima a ne samo na druge da kukate .
 
Iz auta sve sto sam video travnata oranja bila su zatvorena, predpostavljam da su to martovska zatvaranja brazde.
kako sad stvari stoje izgleda da ce kod mene zatvaranje i predsetvena priprema biti jedno te isto.
zato cu baciti ureu na oranje pa ako ispadne samo jedan prohod to je to.

Ne mora da znači da je martovsko zatvaranje. U mom kraju su velike gazde išle teškom drljačom još jesenas odmah za pulgom. Videli od jednog pa brže-bolje svi, a taj što je to prvi uradio je valjda čitao u "Politici" dugoročnu vremensku prognozu po Koljčickom :haha: ili neku drugu babinu vradžbinu da nas čeka sušna zima.
Vremenske prilike se mogu predvideti pouzdano za najdalje tri dana, a orjentaciono za ne više od deset. Sve dugoročne vremenske prognoze su najobičnija smejurija.
 
Ne mora da znači da je martovsko zatvaranje. U mom kraju su velike gazde išle teškom drljačom još jesenas odmah za pulgom. Videli od jednog pa brže-bolje svi, a taj što je to prvi uradio je valjda čitao u "Politici" dugoročnu vremensku prognozu po Koljčickom :haha: ili neku drugu babinu vradžbinu da nas čeka sušna zima.
Vremenske prilike se mogu predvideti pouzdano za najdalje tri dana, a orjentaciono za ne više od deset. Sve dugoročne vremenske prognoze su najobičnija smejurija.
Koliko ja znam i bila je susna zima
 
Kod mene nije. Veoma je kišna i traje još uvek. Ovog proleća ćemo imati zemlju vrlo dobro obezbeđenu zimskom vlagom.
 
Opet kazem predpostavljam da je martovsko u pitanju jel su biljke iziritirane i uneto kiseonika prolazkom orudja, a vec duze vreme stoji tako taman lepo da nikne iz te rabote.
a ono sto je zatvoreno jesenas nema ovu privilegiju :haha: martovsku koju sam naveo, nego stoji kao i ostala oranja koja nisu sad dirana.
 
Vlage ima dovoljno. Potpuno je svejedno da li je zatvoreno posle oranja ili polovinom marta (ponih 2-3 dana kad je moglo da se radi).
 
Ja kažem da nije bilo potrebe da se žuri. Oranja su se odlično slegla, izmrzla i nakisla. Može odmah veštak pa setvospremač. Bilo je godina kad se oralo u mokro, pa blaga i suva zima, ne izmrzne i ne nakisne kako treba pa ostanu one "sante" od oranja. Onda sam morao prvo drljačom pa tek onda veštak pa još dva puta setvospremačem.
Prošlog proleća su mnogi u mom kraju predsetvenu pripremu uradili teškim drljačama umesto setvospremačima i odlično je to ispalo, bolje nego setvospremačima.
Naročito setvospremači sa pačijim šapama prošlog proleća na tipu zemljišta kao što je moje(ritska i livadska crnica) su vadili one "ćufte" od blata iz dubljih slojeva koje posle na površini postanu "šljunak".
 
Kod nas prvi dan bez kise, ako sutra ne padne mocice nesto da se radi.
samo nebi voleo na otimanje da moramo ovog proleca da radimo, to me jako nervira.
 
Kod nas prvi dan bez kise, ako sutra ne padne mocice nesto da se radi.
samo nebi voleo na otimanje da moramo ovog proleca da radimo, to me jako nervira.
Druže malopre mi ostala prikolica na voćnjaku ,zamalo i zekan da ostane,kod nas bar još 3 dana bez kiše pa tek onda.
Gledao sam jednu parcelu u blizini voćnjaka što je čovek oko 5 marta zatvorio brazdu sa malom drljačom ,verovali ili ne ona se jedino prosušila od gore čak je i oranje mokro a ona skoro suva cela:sta:
Sutra idem opet da radima pa ću poneti huavua aparat da slikam.
 
Dragan kovacev , podržava, tvoje zapažanje o korovima . Kod mene isto , na jesenas zatvorenim oranjima nema nikakvih korova , ni samonikle pšenice ni ništa , a nezatvorena se već zelene.
 
Zatvoreno oko polovine marta.

Slikano juce, a sutra ce moci da se priprema za setvu pod uslovom da ne bude kise danas.
 

Da se ja pitam ja ne bih proterao traktor ovuda. Još sutra i u noći između petka i subote pada još 15-20 l/kvm. Ja ne idem nikuda do sledeće srede.
 
Kod nas od juce ujutru nema kise. Ako ne padne nista mislim da ce moci u cetvrtak-petak da se baci urea ako nista drugo. Mada ne diram nista dok ne vidim dal ce moci ubrzo i da se seje.
 
I ja danas razbacao ureu koperantima za kukuruze, jedino to moglo, za pripremu treba još malo da povuče zemlja.
 
Nazad
Vrh