Predsetvena priprema zemlje

Kod mene je odrađeno mnogo sitnije i lepše nego na tvojoj slici.Radio je oroš 6011 sa fabričkom sečkom.Tri puta sam prešao na jednom mestu i tek se onda poznavalo gde idem.Inače moja tanjirača je oko 1700kg.
 
ja sam prosle godine imao rekordan prinos psenice na zemlji gde sam na nepaljeno kukuruziste bacio djubrivo i seme i dva puta zatanjirao sve to,tako da ne znam po cemu onda ja radim bolje od vas,ili vi losije od mene,posto je to zaista super izgledalo...i da naglasim da je zemlja kod nas za klasu teza nego kod clana Cicimoric.
 
Prijatelju onda ti imaš mnogo težu tanjiraču od moje ili je zemlja toliko suva da sada ne upada dovoljno duboko da vadi zemlju.
 
Ja cu da ostavim kukuruzovinu na njivi (da cuva vlagu) do pred sjetvu, onda zgrnem "suncem" i zapalim, mada paljenje ne volim.I onda to lemind od 24 diska iz dva prohoda uredi samo tako.
 
Nema rada dok nepadne kisa,ja danas probao,tanjiraca ima dubinu,al vadi dzombe jako zdravo velike,tu ako se natera masina ostace samo dugmici.
 
Danas "prašio" suncukretište.Za prvi prohod zadovoljavajuće .Bez kiše ,nema drugog prohoda.



 
Eksperimentisao sam malo na kukuruzistu sa 539 i malom tanjiracom od 24 diska ili koliko vec ima. Mogu reci da mi je krivo sto to prosle jeseni nisam uradio bila bi lepa usteda i goriva i vremena. Ide drugom pa izuva. Dva prohoda, jedan u kontra smeru. Planiram to i da podrljacim i bombona za setvu posle.
 
Jes malo sporije da bi snimio kako tako a opet nikako ::namigivanje:: ...a i taj drugi put kad teram idem sporije jer teze je traktoru ,prvi prelaz sam terao brze
 
061020121036.jpg

061020121037.jpg

Današnji posao_Ovako uradi moja skalamerija u ne paljenom kukuruzoviništu iz 2 prohoda.Noge upadaju do žglavkova.Setva će biti odlična.
 
Tanjirača(skalamerija)je u X izvedbi.Ukošena je maksimalno.Išao sam ravno ali tako da pola tanjirače hvata već istanjirano a pola ne istanjirano i to onda ispadne kao na slici.
 
Ovo praši kao i kod nas. Mada, dobro izgleda i mislim da ćeš posejati solidno. Ako imaš neku staru sejalicu, zelene nemačke što su vukli konji, sa 15 cm razmaka red od reda obavi sa njom setvu (ona obično ostavlja traku sa semenom a ne uzan red). Ako imaš domaću IMT povećaj količinu semena za 10%. Posej odmah i ostavi u zemlji. Ako je ovo jedno tanjiranje, rasturi đubrivo, istanjiraj još jednom i setva. Ako bude kiša, malo jača, dovoljno će sabiti zemlju tako da nemoj koristiti valjak posle setve. Kad kod Vas padne kiša to bude opasno lepljivo, gnjecavo, a ume i da se zabetonira.
Javljaj stanje.
Pozdrav, Gariša.
P.S. Krećem se po Vašem "komšiluku", Rgotina pa malo Boljevac, tako "rekreativno" sejemo pšenicu.
 
Ja sam večeras samo otežao tanjiraču i imt 558 i uspeo da usitnim sloj oko 10-tak cm kukuruzišta koje nije ni paljeno ni balirano ali je bio slab prinos pa je podnošljiva količina kukuruzovine koja je ostala po vrhu. Sad ne znam kako ću dalje. Seme pšenice ću razbaciti rasipačem a hteo sam i malo NPK. Pretpostavljam da bi bilo poželjno da prvo razbacim đubrivo pa da ga zadrljam i istovremeno poravnjam njivu (tanjirača mi u sredini pravi male bregove a sa strana ostavlja kanaliće) pa onda da razbacim seme, pa da podrljam sa malo odignutom drljačom. U tom slučaju moram da odem u njivu sa rasipačem i razbacim đubrivo, pa da se vratim kući da ostavim rasipač a uzmem drljaču i odem da zadrljam đubrivo. Zatim opet kući da ostavim drljaču a uzmem rasipač i odem da razbacim seme pa ponovo do kuće po drljaču i ponovo u njivu da opet drljam. Njiva nije blizu i neravan je put pa mi se ne voza toliko puta zbog vremena i goriva a u pitanju je samo 90 ari. Mogao bih u rasipaču istovremeno da odvezem i đubrivo i seme (100 + nepunih 200 kg) u džakovima pa u njivi da posebno sipam u rasipač jedno pa drugo ali, da li smem da rasipačem razbacim seme pa đubrivo pa da oboje zajedno zadrljam? Dal neće klice izgoreti ako je đubrivo oko semena a ne malo dublje? A bojim se i da li će drljača vaditi iz zemlje kukuruzovinu i vući je ispod sebe i onda neravnomerno zadrljati seme? U tom slučaju bi bilo bolje da radim sve operacije posebno. Prvi put ovako radim pa ne znam. Do sad je uvek prvo orano, pa đubrivo, tanjiranje, drljanje pa seme (sejačicom, platim nekom jer nemam svoju). Ove godine mnogo tvrdo a raonici na plugu loši pa sam preskočio oranje al kako dalje? Nemam bolje uslove (ni finansija za mašine ni vremena) a moram da se snalazim i radim. Znači da li sme đubrivo i seme istovremeno da se zadrlja u zemlju jer će verovatno sići na istu dubinu) pa da ne izgore klice kad krenu iz semena iako je u pitanju mala količina NPK 9:24:16?
 
Ovo praši kao i kod nas. Mada, dobro izgleda i mislim da ćeš posejati solidno. Ako imaš neku staru sejalicu, zelene nemačke što su vukli konji, sa 15 cm razmaka red od reda obavi sa njom setvu (ona obično ostavlja traku sa semenom a ne uzan red). Ako imaš domaću IMT povećaj količinu semena za 10%. Posej odmah i ostavi u zemlji. Ako je ovo jedno tanjiranje, rasturi đubrivo, istanjiraj još jednom i setva. Ako bude kiša, malo jača, dovoljno će sabiti zemlju tako da nemoj koristiti valjak posle setve. Kad kod Vas padne kiša to bude opasno lepljivo, gnjecavo, a ume i da se zabetonira.
Javljaj stanje.
Pozdrav, Gariša.
P.S. Krećem se po Vašem "komšiluku", Rgotina pa malo Boljevac, tako "rekreativno" sejemo pšenicu.

Ja sejem sa oltovom sejalicom sa normom 250 kg/ha i planiram da prodjem valjkom kad posejem .....Dobro je dok sejete rekreativno....:osmeh:
 
Nazad
Vrh