Predsetvena priprema zemlje

Tesko da neko moze da odgovori. U svakom slucaju, ti zatvori drljacom cim pre...E, sad ako do setve ne bude jake kise, i zemlja se ne slozi, moci ces da radis kako si hteo, i to je ok..A ako bude jake kise do setve (daj Boze da bude!), onda nema nista od toga. Moraces jos jednu pripremu, jer Nodet, Olt, Majevica ne mogu bas da odrade zadovoljavajuce setvu u nabijenu zemlju.
U principu, korak po korak...Nemoguce je unapred odrediti celu agrotehniku...
 
Hvala jos jednom na odgovorima,u sustini na vecem delu mi to prskanje totalom i nije neophodno,ali na 3 Ha skoro da jeste,jer ima dosta pirevine,pa sam hteo totalom i fokusom ultra da je suzbijem,a takodje je tamo dosta peskovito,pa mozda se i zemlja ne bi toliko sabila od kise,no videcemo.
 
Cuj, znaskakvo ti je zemljiste i znas kako se ponasa, poznas svoj kraj i koliko kad zna biti padavina, a to puno utjece na radove...

Recimo, ja sam za duhan edne godine na proljece potanjurao 2 puta tragom zemljiste, pa podrljao i onda jos dva traga sjetvospremacem par dana pred sadnju. Kolega moj, kad je kisa to zapljuskala. traktor nije mogao propadati. NISTA, tanjuraj opet i amo Jovo nanovo sve iz pocetka.

Tako i taj prozor od mjesec dana. Podrljat ces zemlju i dosta ce se poravnati i usitniti zemljiste, no ako naleti kaka kisurina, morat ces raditi spremacem, jer ako se stvori pokorica, enma nista od sijanja u takvo zemljiste...
 
Nemam iskustva pa da pitam za uopšteneo mišljenje.Podrivao sam jednu parcelu u novembru-decembru.Bili valjalo to sada preći jednom tanjiračom(1700-1800kg) pa pred setvu spremačem?
Pitam zato što je neko moje mišljenje da bi tanjirača tu zemlju između prolaza organa malo isitnila i pomerila(u bubljem sloju).
 
Ja sutra krecem u predsetveno spremanje za kukuruz i soju idem najobicnijom drljacom.Da podsetim jesenas sam zatvorio brazdu.Napravio sam malu gresku trebao sam baciti ureu jos po snegu i sada nebi nista spremao odmah bi sejao.
 
Jel nije problem da sejalica ide dubllje ako je spremljeno samo drljacom ili ako spremac nije ishao jedanputa dublje pa da rastrese malo zemlju u dubinu :sta:
 
Ako sejes kukuruz nije problem cak je i bolje sto nisi dublje rastresao jer pre bi se isusila.Samo sej u vlaznu zemlju pa makar i dublje nego bicno:ppozdrav:
 
Da Kukuruz ću da sejem i nisam znao da može i bez dubljeg prohoda spremačomdobri da se seje a da ispadne dobro nego u vezi dublje obrade spremačom znam da se vadi vlaga što i nije baš dobro po ovim sunčanim danima a čuo sam od čoveka koji dosta seje kukuruz uslužno da tamo gde spremac nije dublje išao teško sejalica ide u dubinu. Ja sam do sad sam samo 1_put prešao drljačom i sad hoću da razbacim Kan pa sam mislio 1_puta spremač dublje i drugi put eventualno samo da rotor radi i tek malo opruge, mada bi najradije samo još 1_puta zadrljao posle rasturanja Kana i sejao ali me strah kako bi setva išla u dublje na takvu obradu :sta:
 
Rosi,odradi tako kako si zamislio.ja isto teram 1xdrljaču i 2 puta spremač u razmaku od dve nedelje.Ostalo ti zavisi od vremenskih uslova.Ako setveni sloj nije spreman kako treba samo mnogo kiše te spasava.
 
Tako smo dosad radili i bilo uvek dobro nicanje, sad lakše bi bilo izbaciti neke od operacija ali bojim se da bi bio vidno lošiji rezultat.
 
Ja sam sve pripremio pre 2 dana,samo 2 prohoda drljacom da se zatvori brazda i sacuva vlaga(ako je jos uvek ima),a procicu jos jednom nedelju dana pred setvu(tada cu i djubre baciti).
 
Ja imam jos sutra i gotovo,od nedelje sejanje,ako padne kisa(daj boze,oma idem u kafanu)bice dobro,ako krene trava opet dobro(total u dubinsko prskanje)da je malko pripalimo.
 
Ja sam vise od pola spremio najobicnijom drljacom pre desetak dana,a nekih 15kj sam spremio sa ovom rau drljacom sve bi spremao sa njom ali kasno sam je kupio.Inace odlicno radi.Posle setve cu njive isprskati sa 1-2 l totala po kj.jos kada bi sada pala kisa vise od pola trave bi izaslo pre kukuruza i soje i bilo bi odlicno
 
004.jpg
[/IMG]
001.jpg
[/IMG]

---------- Poruka napisana u 09:28 ---------- Prethodna poruka je at 09:27 ----------

u jednom prohodu je teska zuba ovo napravila...
 
Nazad
Vrh