Predsetvena priprema zemlje

Nema nikakva razlika izmedju tanjirave za 539 i 560. Jeste da je veca , ali isti je pritisak po disku u zemlji. Za koliko je veca , za toliko ima vise diskova .
 
Ima još jedan bitan razlog zašto možda moraš uzorati za pšenicu .Ako ti je zemlja teže propusna,a takvih ima dosta oko Beograda , onda ćeš na tanjiranom u nižim dijelovima zimi imati problem sa ležanjem vode i tu će totalno propasti.Ipak ti to poori,pogotovo što si početnik da ne misliš.
Ilil uradi jedan dio ovako a jedan onako da se uvjeriš.
 
@FensteBG

Kao sto ti je Dragan rekao. Problem sa nosenom tanjiracom je sto nema dovoljno mase. Zato smo stavljali betonske blokove da bi je otezali kako bi sto dublje isla u zemlju i bolje mesala zemlju sa tarupiranom kukuruzovinom.
 
Njive su mi kod Mladenovca. Prilicno tezak teren i nepredvidiv. Na nekom mestu oranje ide dobro, negde ne mozes ni da pocnes, njive male, nepristupacne. Kad dodje kombajniranje ima da cupam kosu.
Sto se tice mase tanjirace, lako mogu da dodam tegove ali se plasim da ne popucaju diskovi. Ove godine oremo a sledece cu mozda i da eksperimentisem malo. Hvala svima na odgovorima.
 
ја орем и за пшеницу и за јечмове, не иде лоше ал мора одмах сетвоспремач јер ако се закамени нема посла док не падне киша
 
Dragan82 hvala na odgovoru. Vlado BB, znam da ne moze od jednom , nego sam mislio da se tanjira 2-3 pta za redom,za vucnu tanjiracu bi morao da pozajmim traktor od dede koji srce kao tenk,pa bi mi troskovi bili veci, a u neke njive ne bih ni mogao da udjem. Lako je vama u Vojvodini :D . Hvala na odgovorima, pozdrav.

Ja sam sejao nekoliko puta psenicu,a tanjirao sam sa 539 i malom tanjiracom.Samo je bilo jednom posle kukuruza koji je otisao za silazu,jednom posle soje,a jednom posle psenice i prskana strnjika pa nije bilo nista na zemlji.Najvise zavisi naravno od tipa zemlje,i da resis pitanje zetvenih ostataka koje tanjiraca ne moze da zatrpa.I ne moze dva puta za redom da se samo tanjira sa malom tanjiracom,bar kod mene,posto se zemlja sabije i onda se duze zadrzava voda u prolece i tu psenica strada.

Najbolje da izracunas koliko ulazes u setvu i koliko te kosta oranje,pa vidis isplati li se zezanje.Sto se tice tanjiranja sa 539 potrosis vremena i nafte skoro isto kao kad bi orao sa dvobraznim plugom,jedino bolje usitni suvu zemlju kad se predje vise puta,pa leja izgleda lepo,ali dublje od 10 -15 cm ne moze,negde cak ni toliko
 
Danas sam bio da tanjiram uslužno neko kukuruzište.Od kad imam ovu tanjiraču nisam ovako duboko tanjirao u jednom prohodu.Zemlja bukvalno preliva preko osovina a traktor moram za brzinu manje nego u tanjiranjima pre ovih kiša.Nisam verovao da tanjirača uopšte može da radi tako duboko.
 
U prvom prohodu sam je vukao maximalno ukošenu i sa skroz podignutim točkovima.Dubinu nisam merio ali su se tuljci non stop vukli po zemlji.Čak mi je par puta i zagušila zadnje baterije..Posle tog prohoda nije bilo za setvu pa sam prošao i drugi put.Tada sam je držao malo na točkove i terao brže i odrađen je odličan posao.
 
Tanjiracu proizvodi Multi komerc Backa Topola. 28 diskova fi 560 ovde je njiva 2 puta potanjirana.
 
Moze li neko da mi odgovori na ovo pitanje,zemljiste je u vecoj ili manjoj meri peskovito,nameravam da zatvorim brazdu cim uslovi dozvole drljacom.Namera mi je da zemlju spremim jedno mesec dana pred setvu da bi nikli korovi,pa bih posle setve,a pre nicanja prskao totalom.Moje pitanje je ako drljaca dobro poravna zemljiste da li ima potrebe da koristim i setvospremac ili ne?
 
Nazad
Vrh