Predsetvena priprema zemlje

Odg: Setvospremači

Jedan prohod spremaca! Kod nas je uglavnom dovoljan jedan prohod ako su brazde zatvorene na vreme drljacom, koju skoro svaki paor ima....

ZRENJANINAC je napisao(la):
kod nas je lanac 5755m2


To je Jutro A Lanac je lanac koji je veci... Raspravljali smo vec o tome ima posebna tema, http://poljoinfo.com/predlozi-i-kritike/dogovor-oko-mera/ Gde je to vec razglabano!
 
Odg: Setvospremači

@SVI razgovaramo o opterecenju ne o vremenu dakle dali je to 5sati ili 10 hektara u ovom slucaju nas ne zanima,nas zanima kada spustis masinu u zemlju i krenes sta je traktoru teze,necemo uci u rasprave o potrosnji to je drugo...dakle kao sto je MITYOO rekao to znaju i mala deca sigurno je oranje teze mozda i duplo teze i mnogo je vece opterecenje masine odnosno traktora!!!mislim da se svi slazu ...
 
Odg: Setvospremači

To zavisi i od vozaca,zato postoje stepeni prenosa koje vozac treba da izabere.Nekada se desi da i sa malim prikljuckom ljudi uniste traktor zbog velike brzine rada,i velikog opterecenja.
 
Odg: Setvospremači

kombajner je napisao(la):
@SVI razgovaramo o opterecenju ne o vremenu dakle dali je to 5sati ili 10 hektara u ovom slucaju nas ne zanima,nas zanima kada spustis masinu u zemlju i krenes sta je traktoru teze,necemo uci u rasprave o potrosnji to je drugo...dakle kao sto je MITYOO rekao to znaju i mala deca sigurno je oranje teze mozda i duplo teze i mnogo je vece opterecenje masine odnosno traktora!!!mislim da se svi slazu ...
Izgleda da me nisi razumeo... Ja tvrdim da je(bar kod mene je tako sigurno) spremanje teze od oranja! Mada je cela tema relativna i ima toliko promenljivih vrednosti koje bi trebalo uzeti u obzir, da je jednostavno nemoguce proracunati ili napraviti obrazac po kome bi moglo doci do konacnog odgovora!
 
Odg: Setvospremači

mityoo je napisao(la):
kombajner je napisao(la):
@SVI razgovaramo o opterecenju ne o vremenu dakle dali je to 5sati ili 10 hektara u ovom slucaju nas ne zanima,nas zanima kada spustis masinu u zemlju i krenes sta je traktoru teze,necemo uci u rasprave o potrosnji to je drugo...dakle kao sto je MITYOO rekao to znaju i mala deca sigurno je oranje teze mozda i duplo teze i mnogo je vece opterecenje masine odnosno traktora!!!mislim da se svi slazu ...
Izgleda da me nisi razumeo... Ja tvrdim da je(bar kod mene je tako sigurno) spremanje teze od oranja! Mada je cela tema relativna i ima toliko promenljivih vrednosti koje bi trebalo uzeti u obzir, da je jednostavno nemoguce proracunati ili napraviti obrazac po kome bi moglo doci do konacnog odgovora!
sovim se i ja slazem ali PRIMER ja vozim rakovicu sa plugom 755 visoki,i spremac 2.40 STO je najrealnije poredjenje lakse je sa spremacem !!! sad ja vas da ubedjujem nemam nameru svako zna svoje... :ppozdrav:
 
Odg: Setvospremači

Ok, pošto sam ja ovo prvi ovde spomenuo da i ja kažem koju. :D
Ako posmatrate potrošnju kao reprezent opterećenja traktora, onda nikako ne mogu da se gledaju površine već vremenski interval u kome se meri potrošnja. Jer kako porediti plug koji u prohodu uradi 60-70 cm od setvospremača 2-2.5 m. Za jedinicu površine mnogo manje ima prohoda setvospremačem nego prohoda plugom, samim tim i mnogo manje vremena se troši za rad setvospremačem nego za rad plugom. Zato potrošnju treba gledati ili za npr. sat vremena ili za npr. jednak broj prohoda bez obzira na površine koje se u tom periodu urade.
Naravno podrazumeva se da je neki traktor opterećen adekvatnim plugom i setvospremačem. Takođe se podrazumeva i radna dubina da je adekvatna, kao i brzina rada. Kad se to sve ispuni ja i dalje tvrdim da je setvospremiranje teže od oranja. To jednostavno vidim po traktoru, u oranju mi ne dimi a bogami kad setvospremiraš drugom brzinom (ovde se držim primera mojih traktora IMT560 ili Rakovica) bude i dima.
Za onog ko tvrdi da nema veze da li traktor ide po tvrdom ili mekom, neka jednostavno prošeta malo po oranju i po tvrdoj podlozi pa neka kaže gde mu je lakše da ide.
:ppozdrav:
 
Odg: Setvospremači

dukej je napisao(la):
Ok, pošto sam ja ovo prvi ovde spomenuo da i ja kažem koju. :D
Ako posmatrate potrošnju kao reprezent opterećenja traktora, onda nikako ne mogu da se gledaju površine već vremenski interval u kome se meri potrošnja. Jer kako porediti plug koji u prohodu uradi 60-70 cm od setvospremača 2-2.5 m. Za jedinicu površine mnogo manje ima prohoda setvospremačem nego prohoda plugom, samim tim i mnogo manje vremena se troši za rad setvospremačem nego za rad plugom. Zato potrošnju treba gledati ili za npr. sat vremena ili za npr. jednak broj prohoda bez obzira na površine koje se u tom periodu urade.
Naravno podrazumeva se da je neki traktor opterećen adekvatnim plugom i setvospremačem. Takođe se podrazumeva i radna dubina da je adekvatna, kao i brzina rada. Kad se to sve ispuni ja i dalje tvrdim da je setvospremiranje teže od oranja. To jednostavno vidim po traktoru, u oranju mi ne dimi a bogami kad setvospremiraš drugom brzinom (ovde se držim primera mojih traktora IMT560 ili Rakovica) bude i dima.
Za onog ko tvrdi da nema veze da li traktor ide po tvrdom ili mekom, neka jednostavno prošeta malo po oranju i po tvrdoj podlozi pa neka kaže gde mu je lakše da ide.
:ppozdrav:
neznam kako da vam objasnim ali tvrdnja je bila da je lakse TRAKTORU da vuce jel tako dukej?? kako ces to definisati? jer ti mozda vozis spremac na 15 cm a plug na 20? nemojte racunati da je plug manji a spremac veci to je za malu decu,rakovica nikada nije orala sa 2 brzom a sa spremacem ide uvek bilo po oranju bilo po zatvorenoj brazdi moze vuci i lakse je nego plug koji vozi sa prvom drugom nema sanse sta tu nije jasno :sta:
 
Odg: Setvospremači

Pa lepo sam napisao za adekvatan plug i setvospremač za određeni traktor i adekvatnu brzinu. To znači za oranje prva a za setvospremiranje druga.
I da, ja i dalje mislim da je lakše traktoru u oranju nego u setvospremiranju, baš to što ti kažeš - lakše vuče.
 
Odg: Setvospremači

kombajner nisi u pravu to jer to nije adekvatno poredjenje jer spremac treba da ide u 2 da se postigne brzina neka da lepo odradi
mesas babe i zabe,a nisi u pravu
 
Odg: Setvospremači

Da oreš ti sa prvom sporom a spremaš sa prvom brzom - šta je lakše? :D
Sad karikiram, ali lepo sam rekao za adekvatne brzine i dubine. Zašto bih spremao prvom ako može da vuče drugom? Neko radilo se bira za određeni traktor tako da njegova upotreba bude maksimakno iskorišćena i ekonomična. Tako i za setvospremač, što bih kilavio prvom ako može drugom? E a kad tako opteretiš traktor onda vidiš da li mu je teško i koliko. Ako mu je teško onda ideš u manju brzinu pa ako proceniš da ti je to sporo i gubiš više vremena onda uzmeš manji setvospremač koji traktor može da vuče u većoj brzini tako da opet imaš više urađeno za isto vreme. To ja smatram za adekvatno izabrano radilo.
Uostalom, ja sam rekao da smatram da je za traktor lakše oranje od setvospremiranja a pod setvospremiranjem podrazumevam da se radi u potrebnoj brzini (koja uostalom daje i bolji učinak).
 
Odg: Setvospremači

North ARMY je napisao(la):
kombajner nisi u pravu to jer to nije adekvatno poredjenje jer spremac treba da ide u 2 da se postigne brzina neka da lepo odradi
mesas babe i zabe,a nisi u pravu
ne razgovaramo o brzini sto ste uzelitu brzinu pa samo o njoj ajde recimo da uzmemo sve brzine do 2 brze u svakoj brzini je lakse spremac od pluga samo da su iste brzine to nemozes da porices ni za inat...a kad pricamo o brzini naravno ide u drugoj i onda se povecava opterecenje ali ne isto vece od pluga...prosto zasto nemoze plug drugom?? ?? ?? ??
 
Odg: Setvospremači

@kombajner
Ja zaista tebe ne razumem zašto tražiš da se porede u istoj brzini, poredi u radnim brzinama za obe operacije.
Ali sad ovo već prelazi polako u off i ja dalje više ne bih išao u raspravu. Kod mene se pokazalo da je za traktor teže stvospremiranje a kod tebe oranje a svako drugi već zna po svom traktoru šta je za njega lakše (sad se već ponavljam - za adekvatna radila i uslove rada).
:ppozdrav:
 
@ ZRENJANINAC
Ako misliš na navoje na paralelogramu koji drže rotore u prvom prohodu "vire" 2,5-3 cm. a u drugom su skroz izvrnuti da rotori što više sabijaju zemlju.Klinove (osigurače) ne stavljam kada spremačim,nema potrebe jer nemože zemlja da podigne stranice(teške su).Još ima jedan razlog zašto ne stavljam u radu, da slučajno nebih zaboravio pa kada završim,počnem dizati krila pokrivio bih ceo spremač.
@ kombajner
Neću ni ja da te ubeđujem ali dok nisam imao spremač od 3,6 m.radio sam sa 2,9 m.Sa njim se ruja igrao.E sada je već druga priča,sada prvo gaženje idem 6-tom sporom jer nemogu brže a pre da ne štrucka mogao sam terati i 7.Uzmimo na primer kada se ore za žito.Ja orem na 20cm.Vozim 6-tom sporom i traktor ide bez problema,ako je sojište potrošim i ispod 10 litara po kj.U prvom gaženju spremača potrošim 4 litre goriva po kj. i ne mogu brže jer je traktoru teško pošto propada u oranje pa daska radi na "pun gas".
 
Dragane dali bi mogao da postavis neku sliku od tog agromerkurovog setvospremaca, posto nam treba kupiti neki setvospremac za zetora. Unapred hvala :ppozdrav:
 
Peter je napisao(la):
Dragane dali bi mogao da postavis neku sliku od tog agromerkurovog setvospremaca, posto nam treba kupiti neki setvospremac za zetora. Unapred hvala :ppozdrav:
1605s9g.jpg


1zoyb2q.jpg

ako si primetio ove kosi flahovi su bili malo iskrivljeni (ruska hidraulika)a posto je ujak majstor on je to ispravio i ojacao to te sad nema sanse da se iskrivi . (inace nije greska u materijalu nego je on pogresio tad je tek poceo da radi sa rusom). spremac je star godinu i po dana . javi mi se na P.P. ako zelis vise info ! :ppozdrav:
 
Moj odgovor sta je teze duboko oranje(barem 30 cm) ili prvo spremanje sa daskom je prica za sebe od njive do njive, ako se posteno radi obe ove operacije su teske. :ppozdrav:
 
i niko netera dijagonalno?
zar je to moguce!?
eh ljudi... ajd sto prosle godine niste terali, bilo je susno, sa malo vlage, ali hoce ko terati ove godine?
 
Ja sam terao za rasadnik prvo popreko, pa dijagonalno, ukratko ubo sam se od truckanja, šaltanja i okrećanja, tad i nikad više.
 
mucobieno je napisao(la):
i niko netera dijagonalno?
zar je to moguce!?
eh ljudi... ajd sto prosle godine niste terali, bilo je susno, sa malo vlage, ali hoce ko terati ove godine?
ja nemam tako velike njive! :nono:
 
Nazad
Vrh