Predsetvena priprema zemlje

Imam ne uzorano strnjište.Interesuje me vredi li probati ići odmah sa setvospremačem?Nikad nisam tako nešto probao pa me interesuju Vaša iskustva.
Ja tako radim na laku zemlju,i sigurno je bolje od tanjiranja.Ali na tezu neces nista uraditi jer ne moze da se uradi lepo setvveni sloj.Ovako izgleda prvi prohod a drugi nisam slikao posle toga setva i sad samo prkanje itd...
6omntj.jpg
 
Moze pod grudvu da se uzore i odma taj dan da setvospremira posle nevredi ako se zakore treba cekati kisu da omeksa danas je brat setvospremacem isao usluzno da radi prolecno oranje da nije pala kisa nebi nista uradio.A ako je zemlja tvrda onda bolje istanjirati pa posle tanjirace proci setvospremacem.Ja sam jednom coveku kombajnirao soju u ritu gde je u prolece 2 ili 3 puta presao sa setvospremacem bez ikakvog oranja i imao 16-17 meteri soje
 
Imam ne uzorano strnjište.Interesuje me vredi li probati ići odmah sa setvospremačem?Nikad nisam tako nešto probao pa me interesuju Vaša iskustva.
Zavisi od zemljista,naprimer,kod nas na1.klasi gde se Tisa povukla,nema potrebe ici za bilo cim osim spremaca,jer iza njega posle 2. prohoda ostaje leja.
Dok naprimer na tezim,bez tanjiranja pa x2 i plus spremac,tesko da se i tad bez kise dobije lepa zavrsna obrada!
 
Probaću ići spremačem na to ne uzoano jer već moram tamo ići spremati ono što je kako tako uzorano.Ta zemlja je jedna od onih što se veoma lepo rasipa i sitni.Čekaću još koji dan da prosuši površinski sloj .
 
Imam ne uzorano strnjište.Interesuje me vredi li probati ići odmah sa setvospremačem?Nikad nisam tako nešto probao pa me interesuju Vaša iskustva.

Vreme desavanja i slika iz 2009 godine. Parcela od 3 KJ. Crvena crta oznacava brazdu od nje desno 1 KJ zimsko oranje a levo radjeno samo setvospremacem neposredno pred setvu. Uradjeno je dva puta sa velikim setvospremacem sa zatvorenim krilima da bi bila sto veca tezina na bazu spremaca. Nisam merio razliku u prinosu ali odokativno nisam nikakvu razliku primetio. Predusev je bio kukuruz.

2lxwghd.jpg
 
Posle tvog posta definitivno ću bar probati da idem sa setvospremačem.O toj ideji sa skupljenim krilima nisam razmišljao ali je definitivno realna i naravno izvodljiva.
E sad ,ja uvek sa nekim pitanjima,dali je bolje ići sa kopljima ili počijim šapama?
 
cicimoric,dao si nam nadu ako treba probaću i 3 puta spremačem pa će nešto valjda uraditi
 
U neoranu zemlju? Ne verujem da će to kod nas moći imenjače. Doduše, nisam nikog ni čuo da je probao.
 
Morao bih samo jednu napomenu ili bar neko moje zapazanje.Na takvu zemlju,po meni nikako sejati veci fao od 450~500,mozda je fao 450 maximalni....

zorancile
U neoranu zemlju? Ne verujem da će to kod nas moći imenjače. Doduše, nisam nikog ni čuo da je probao.
Ti mislis da je vasa zemlja teza od cicijeve?
 
ja sam prosle godine svetospremirao neoran rit i jako lepo se uradilo bolje nego tanjiraca al je posle dosla voda i dan danas stoji a dubina je zadovoljavajuca cak i dobra,i dosta je bilo sitne zemlje samo roda nije bilo
 
Imenjače,jedan probo pa se usro-probaću,mada da budem iskren za tako nešto još nisam čuo a dok ne probamo nećemo znati.nego je dosta nabijenazemlja pa ne znam kako će se spremač ponašati ako uspe onda više nećemo orati
 
Kod nas je jedan čovek uzeo gruber na probu, prelazio je dva puta neoranu zemlju jer nije mogao da vuče dovoljno duboko u prvom prolazu. Kažu prvi put na 15cm, pa onda na 25cm. Nisam video gruber, 3m je zahvat, a vuče ga sa traktorom od 270ks.
Kako onda da mi radimo samo sa setvospremačem?
 
Ta zemlja sa slike je u susednom selu i tamo je malo laksa zemlja nego kod mene. Radio sam ove godine jednu uvratinu samo sa setvospremacem u najtezoj zemlji kod nas i uspeo sam da dobijem sloj za setvu. Ta zemlja je isti kalibar kao vasa u Basaidu ili jos teza. Jedina je razlika sto nije lezala voda kao kod vas.
 
Nazad
Vrh