Predsetvena priprema zemlje

357o6jb.jpg

Kukuruziste, pokislo, 2 prohoda
2nbagi8.jpg

sw5nw7.jpg

Paljeno kukuruziste, 1 prohod
mkb12a.jpg
je li to tanjiraca ili neki razrivac ? koja sirina,dubina i kolika ti je potrosnja po jutru ?
 
Kratka tanjiraca, 4m zahvata, dubina odokativno 10 cm + - , potrosnja izmedju 4 i 5 l/kj, brzina u zavisnosti sta se tanjira od 10 do 12 km/h.
 
Kratka tanjiraca, 4m zahvata, dubina odokativno 10 cm + - , potrosnja izmedju 4 i 5 l/kj, brzina u zavisnosti sta se tanjira od 10 do 12 km/h.
reci mi ciiji je proizvodjac tezinu ako znas i koliko je bila para i ako se nevaram 165ks traktor planiram i ja uzeti tako nesto ali ne znam da li uzeti manju tanjiracu sa teskim valjkom i ici brze od 12km/h ili kao tvoju od 4 sa lakim a imam i tesku zemlju i laku sta je tvoja preporuka ?
 
Turska, Bodrum Farm, nesto kao Ilgi. Tezina je 3200-3300 kg. Cena je bila upola jefinija u odnosu na neke brendirane firme sa zapada. Pazi ja ovu vucem svugde isto a tanjiram od lake do srednje teske zemlje, posto neku bas izrazito tesku nemam.
 
Turska, Bodrum Farm, nesto kao Ilgi. Tezina je 3200-3300 kg. Cena je bila upola jefinija u odnosu na neke brendirane firme sa zapada. Pazi ja ovu vucem svugde isto a tanjiram od lake do srednje teske zemlje, posto neku bas izrazito tesku nemam.
reci mi ko prodaje te tanjirace i jesi li isao na povracaj za nju ?
 
Ako neko ima iskustva, kako najbolje odraditi predsetvenu pripremu na teskim glinovitim zemljistima(smonica koja puca kada je susa)?Koliko duboko raditi pripremu, ranije ili pred samu setvu??U jednoj fazi ili vise puta?To je jako tvrda i hladna zemlja i biljke tesko pustaju koren u njoj, jedina prednost joj je cuvanje vode?Unapred hvala!!!
 
Imam parcela sa sličnom zemljom kakvu si naveo. S tim što nije baš nešto posebno hladna u proleće, možda je jedan od razloga taj što su mi te parcele južne strane pa su baš osunčane.
Obavezno zimsko oranje u novembru ili decembru. Krajem februara ili početkom marta (zavisno od vremenskih uslova) jednom predjem setvospremačem. Setvu uvek obavljam u prvoj dekadi aprila. Pred samu setvu još jedan prolaz setvospremačem i setva.
Za oranje je teška. Preko zime jako lepo izmrzne i u proleće se lepo pripremi. Medjutim, tokom leta ako je suša zna strašno da ispuca, ali kukuruz na takvoj zemlji i u najgoroj suši ne može 100% da omane. Prinos ispod 2500 kg po hektaru na takvim njivama ne bude. Gusta setva ni pod razno, probao sam sve moguće kombinacije. Kod mene je to 5. i 6. klasa, na brdu. Sejem na 28 do 30 cm. U ekstra rodnoj godini može da dobaci do vagona zrna, ali 7 do 8 tona kukuruza na takvoj zemlji je puna kapa, spram ulaganja i cene zakupa.
 
Hvala Darko!
Meni je ovo druga klasa u dolji pored reke sad da li je ista kao ta na brdu...i istina, nikada ne moze sto posto da omane, ali je mnogo zeznuta za pripremu, mora da bude dobro suva.Za sada najbolje mi se pokazalo jednom duboko spremac pred samu setvu.A sada razmiljam ovo sto si mi ti napisao, samo se plasim da se ne udekavi do setve?
 
E kod tebe je onda druga situacija, tj mnogo bolja nego kod mene na brdu.

Ono što je takodje bitno jeste da pri prvoj obradi ne padne jaka kiša neposredno po spremanju na još vlažno zemljište.

Odradi zatvaranje vlage po suvom i nema problema.
 
Juce i prekljuce baceno djubre i zavrsena predsetvena priprema
[video=youtube_share;Ob-N8iK67xs]https://youtu.be/Ob-N8iK67xs[/video]

- - - - - - - - - -

[video=youtube_share;WWkD1xl6bg8]https://youtu.be/WWkD1xl6bg8[/video]
Ovo jos nisam video izgleda slute na nesto
Sta je sa poklopcem na haubi? Ocekujes dimne signale iz hladnjaka?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Vidi se temperatura na satu nikada nije presla 80c a kamoli prokuvao, ako si video i kad orem uvek je otvoren cak su mi neki Rusi slali poruku zasto je otvoren poklopac:haha:
 
Posle ove kiše za vikend (i nije nešto mnogo pala) planiram da u sredu ili četvrtak pređem jednom spremačem za kukuruz. Da li je pogrešno tada da radim jer u četvrtak popodne ili uveče opet najavljuju neku kišu pa da na tako sveže padne kiša? Naravno posle Uskrsa bih uradio još jednom spremačem i odmah sejanje. Ili da sačekam stabilizaciju vremena posle Uskrsa pa da onda uradim sve zajedno u dva-tri dana. Pre ove kiše u subotu noć pregledao sam malo oranje i u dubini (preko 5 cm) je jako vlažna zemlja.
 
Nazad
Vrh