Predsetvena priprema zemlje

Ovisi i za koju se kulturu sprema.
Ja sam radio zabkrumpir tanjuračom i jednu parcelu roto drljačom.
I na kraju bolje bilo s tanjuračom.
Ovdje gdje je rd prošla korov ambrozija iznikla.
A za kukuruz sam jednom tanjiračom i drljačom lakom super bilo malo korova.
 
Ovisi i za koju se kulturu sprema.
Ja sam radio zabkrumpir tanjuračom i jednu parcelu roto drljačom.
I na kraju bolje bilo s tanjuračom.
Ovdje gdje je rd prošla korov ambrozija iznikla.
A za kukuruz sam jednom tanjiračom i drljačom lakom super bilo malo korova.
Koji je to tip tanjirace sto unistava korove,uzeo bih je mozda i ja.U Novom Slankamenu ima jedan strucnjak sto mu komsija uzorao strasno zakorovljenu njivu sa vogelom obrtacem i specijalnim daskama na plugu i kaze travke nema vec tri godine.Kombinacijom tog pluga i te total tanjirace bih se zauvek resio korova.Koji tip zemljista imate i kako izgleda oranje u prolece kad dobro izmrzne?
 
Ja nemam.zemlju prašinu ko ovi na forumu većina.
Kod mene sjetvospremač bi ostavio zube.
U proljeće ako izorem pa zasuši tanjirača je jedva usitnila a rotodrljača 2 puta išla.
Tako da lako je pričat u ravnici.
Ovima iz 15 vjeka ahahaha
 
Ja nemam.zemlju prašinu ko ovi na forumu većina.
Kod mene sjetvospremač bi ostavio zube.
U proljeće ako izorem pa zasuši tanjirača je jedva usitnila a rotodrljača 2 puta išla.
Tako da lako je pričat u ravnici.
Ovima iz 15 vjeka ahahaha
Svakom je svoja muka najveca sto je i normalno,sto se tice ravnice kod mene je mnogo sitnija zemlja za obradu u bregovima nego u ravnici tako da to bas ne pije vodu.Sta ti mislis sta bi se desilo kad bi njivu punu zubace,pirevine ili sirka rizomca u prolece predsetveno uradio tanjiracom?Koliko bi smanjenje zakorovljenosti ocekivao.Ne mogu nikako da nadjem analogiju za ambroziju i tanjiranje posebno za sadnju krompira,koliko ja znam krompir se radi u martu a ambrozija ne krece dok ne pocnu visoke temperature zemlje i vazduha...
 
Pazite, pisao sam već i pišem opet, treba uzeti u obzir da nemaju svi jednaku zemlju, jednako osunčanu, s jednakim padavinama, nije naćin obrade isti, čak ni sličan, zemljište po sastavu se dosta razlikuje da li e izvozi stajnjak ili ne, pa od traktora i strojeva koji to zemljište obrađuju. Pričati šta je bolje ili nije ovako "na široko" nikako nema smisla, jedino da dva međaša pričaju njiva do njive pa ajde još i nekako...

Govorim već neko vrijeme da kod nas u proljeće za sjetvu zobi npr tanjurača obavezan stroj. Zašto, zato jer je poluglinovito zemljište koje drži vlagu strašno dugo i ako se može traktorom voziti po njivi, sjetvospremač tu neće uraditi ništa. Probao sam i znam da nema od toga ništa. Dakle potanjuram danas, gornji sjetveni sloj se isuši (da se razumijemo, zemlja je u ovom periodu "gumena" i dešava se da se popni prostor između tanjura na tanjurači) prosušuje se gornji sloj na očigled, po tako tanuranom se da baciti umjetno gnojivo fino i onda ide sjetvospremač jedan ili dva traga ili rotodrljača oviso tko s čime raspolaže i tu se sije. Da čekam da se oranje prirodnim putem osuši da ga dovoljno kvalitento mogu obraditi samo u dva prodoha sjetvospremačem, načekao bih se fino jer se kod nas zemljište baš teško suši.

Spominje se proljetno oranje, tu opet treba imati više sreće nego pameti. Radio sam proljetno oranje par puta i samo na novim zakupima. Danas poorem i danas ODMAH idem to potanjurati bar jednom ako se stigne i dva puta tragom. Još je bolje ako su brat i otac slobodni da uskoče da se isti dan takva njiva i posije SUPER a ako ne, pati se kako znaš...

Proljetno oranje bez obzira što se posije, valjak je poslije sjetve OBAVEZAN, kao što siju poslije sjetve valjam kembridž valjkom obavezno. Za naša zemljišta se pokazalo idealno a za vaša ne znam pa ne mogu pričati. Kako kažem, nema smisla ulaziti u neke dublje rasprave kad se ne radi o istim uvjetima rada...
 
Pazite, pisao sam već i pišem opet, treba uzeti u obzir da nemaju svi jednaku zemlju, jednako osunčanu, s jednakim padavinama, nije naćin obrade isti, čak ni sličan, zemljište po sastavu se dosta razlikuje da li e izvozi stajnjak ili ne, pa od traktora i strojeva koji to zemljište obrađuju. Pričati šta je bolje ili nije ovako "na široko" nikako nema smisla, jedino da dva međaša pričaju njiva do njive pa ajde još i nekako...

Govorim već neko vrijeme da kod nas u proljeće za sjetvu zobi npr tanjurača obavezan stroj. Zašto, zato jer je poluglinovito zemljište koje drži vlagu strašno dugo i ako se može traktorom voziti po njivi, sjetvospremač tu neće uraditi ništa. Probao sam i znam da nema od toga ništa. Dakle potanjuram danas, gornji sjetveni sloj se isuši (da se razumijemo, zemlja je u ovom periodu "gumena" i dešava se da se popni prostor između tanjura na tanjurači) prosušuje se gornji sloj na očigled, po tako tanuranom se da baciti umjetno gnojivo fino i onda ide sjetvospremač jedan ili dva traga ili rotodrljača oviso tko s čime raspolaže i tu se sije. Da čekam da se oranje prirodnim putem osuši da ga dovoljno kvalitento mogu obraditi samo u dva prodoha sjetvospremačem, načekao bih se fino jer se kod nas zemljište baš teško suši.

Spominje se proljetno oranje, tu opet treba imati više sreće nego pameti. Radio sam proljetno oranje par puta i samo na novim zakupima. Danas poorem i danas ODMAH idem to potanjurati bar jednom ako se stigne i dva puta tragom. Još je bolje ako su brat i otac slobodni da uskoče da se isti dan takva njiva i posije SUPER a ako ne, pati se kako znaš...

Proljetno oranje bez obzira što se posije, valjak je poslije sjetve OBAVEZAN, kao što siju poslije sjetve valjam kembridž valjkom obavezno. Za naša zemljišta se pokazalo idealno a za vaša ne znam pa ne mogu pričati. Kako kažem, nema smisla ulaziti u neke dublje rasprave kad se ne radi o istim uvjetima rada...
Mozda nisam dobro pratio na casu pa nisam primetio da neko iz Backe daje savete nekom sa Sar-planine kako da predsetveno pripremi zemlju,interesantnija je tema kako na primer ti Bobo unistis zubacu oranjem izmedju 5 i 10. novembra,kolega 577 sa tanjiracom u martu unisti ambroziju a ja sa rasipacem u aprilu unistim sirak iz rizoma.Malo karikiram zato sto sam pod utiskom komentara sa dobre zemlje,posebno onog o zaoravanju snega tj. kako ce neko obavezno umreti u kuci gde se sneg zaorava.
 
Sad ti opet tepeš Šar-planina i Bačka... Kažem da nije ista zemlja od sela do sela a kamo li 100km razlike mjesto od mjesta. Ne možete mi tvrditi da je ista zemlja i isti uvjeti za rad u okolini Novog Sada, Inđije, Rume i Šida... Relativno sve blizu jedno drugog ali složit ćete se da razlike i te kako postoje...

Zato kažem da ne vrijedi generalno pričati jel tanjurača valja ili ne valja. Sad bih ja trebao baciti komentar kao stručnjaci s FB "Dođi kod mene u trećem mjesecu pa oranje pripremi sjetvispremačem za sjetvu, poklonim ti moj traktor ako uspiješ". Ista stvar vrijedi i za sjetvu kukuruza i soje... Negdje može, negdje ne može. Svi vičete da je tanjurača u proljetnoj pripremi zlo, ja kažem da je ona za moje podneblje u proljeće spas jer površinski sloj zemlje treba isušiti da ne sijem u blato. Niste se s time susretali i nije vam jasno kako to može biti istina i sad se sprdate kako ja lupam u prazno i da bolje šutim...
 
Kod mene ili tanjirača ili roto drljača ovo drugo žali bože.
I ne smije biti mokro ni za orat a ni za pripremat.
Probao sam u ovih 10 godina sve .
Drljače sjetvospremači se voze samo po vrhu.
Nije svakom ista zemlja kad vidim kako neki oru ravno rasipa .
Kod mene sve samo neće da rasipa.
Još sam kalcij bacao i svake godine stajnjak po parceli.
I još pazimo da ne idemo po mokrom.
 
Sad ti opet tepeš Šar-planina i Bačka... Kažem da nije ista zemlja od sela do sela a kamo li 100km razlike mjesto od mjesta. Ne možete mi tvrditi da je ista zemlja i isti uvjeti za rad u okolini Novog Sada, Inđije, Rume i Šida... Relativno sve blizu jedno drugog ali složit ćete se da razlike i te kako postoje...

Zato kažem da ne vrijedi generalno pričati jel tanjurača valja ili ne valja. Sad bih ja trebao baciti komentar kao stručnjaci s FB "Dođi kod mene u trećem mjesecu pa oranje pripremi sjetvispremačem za sjetvu, poklonim ti moj traktor ako uspiješ". Ista stvar vrijedi i za sjetvu kukuruza i soje... Negdje može, negdje ne može. Svi vičete da je tanjurača u proljetnoj pripremi zlo, ja kažem da je ona za moje podneblje u proljeće spas jer površinski sloj zemlje treba isušiti da ne sijem u blato. Niste se s time susretali i nije vam jasno kako to može biti istina i sad se sprdate kako ja lupam u prazno i da bolje šutim...
Kolega Bobo,nisam ja pisao kako da rade ljudi nego kako se kod nas radi.Mnogo mi je interesantnija ta tanjiraca sto unistava travu,mene je to zaintrigiralo.Da sam hteo nesto da se zezam ili delim savete ljudima 400 km udaljenim od mene napisao bih da kupi zutu rucicu.Sve najbolje:ppozdrav:
 
Ta operacija odmah nakon oranja je jednostavno nemoguca kod nas-tragovi od velikog traktora bi bili katastrofalni,a ucinak na ostalom delu povrsine minimalan...samo eventualno tanjiraca,laksi traktor-jedan prohod i to lagano...kako mora.Clan Cici se seca jedne godine kako je izgledalo kasno oranje u pripremi njive(relativno lake za nas kraj) koju smo radili uz asfalt...daleko bilo.

Znaci kod vas kada se licitacija drzavne zemlje odrzi u decembru-januaru ta zemlja je ne upotrebljiva!
 
Dragane i kod nas je teska zemlja. Za kasne licitacije tanjirali su ljudi drzavne oranice. Nekako je Bog gledao pa su bila kisovita proleca i bilo roda. 90 tih smo otac i ja prolecno orali nekih 2 kj koju su nam ponudili u arendu. Posejali suncokret. Samo dve vrste su iznikle i to one koje us sejane do komsije jer je izorano u jesen dve brazde. Ostalo bilo cisto do septembra, godina bila prilicno suva.
 
Nemoj se ti kolega ljutiti al kod mene je nema nego dode od susjeda kad je krumpir prevelik da se prska.
Pa ljepo prst u oko radi takvih ljudi .
Imao sam ljep sjemenski krumpir radi toga.
Sto bih se ja ljutio,ja vise postavljam hipoteticka pitanja,zelim nesto da naucim od vas.Sto se tice tanjiranja vidim da imate puno iskustva i u tom delu ste za mene kao aleksandrijska biblioteka,takoreci nepresusni izvor znanja u vezi unistavanja ambrozije.Verujte da bi i meni bilo lakse da unistim ambroziju tanjiracom nego sto neuspesno pokusavam sa 12-13 l totala/ha i zato vas sve to ispitujem a poneku salu ubacim jer sam po karakteru veseljak i saljivdzija.Sve najbolje.
Zaboravih da pitam,koliko godisnje istanjirate sto u prolece sto u jesen?
 
@olalija evo par mojih iskustava o tanjiranju u prolece, nadam se da ce biti od koristi: Nemam problem sa uskolisnim korovima u predsetvenoj pripremi zemlje tako da ne znam za ambroziju, ali zato znam provereno da tanjiraca palamidu satire. Najbitnija stvar je da posle tanjiranja ne pokisne, da se korovi lepo sasuse.
Posebno je dobro sto tanjiri usitne i najkrupnije dzombe ako se radi o smonici.
 
Obicno dvostrukim tanjiranjem ako je ranije postignem da vlaga bude ujednacena i sacuvana, pa to tokom setve kukuruze u suvim prolecima kao sto je bilo proslo izgleda ovako:
b045b999c1be3d41833771aa11fd9d89.jpg


Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh