Predsetvena priprema zemlje

Opet pričate uopšteno,nije svaka zemlja ista ni u astom ataru a da ne pričam u selu.Imam neku zemlju u nebranjenom delu do Save,2ha,tu samo tanjiram već 5 godina i menjam samo kukuruz i soju.Sada je bila soja i razmišljam da tanjiram i sledeće godine.Inače uvek je radim u proleće zato što je to neka peskulja i dešavalo se da kada je uzorem u jesen Sava poplavi i skine deo zemlje prilikom povlačenja.Odlično se pokazalo da u proleće orem ili tanjiram,odmah isti dan iza toga setvospremač i odmah setva.Prinosi i soje i kukuruza na toj parceli budu vrhunski bez obzira na godinu(sušna ili kišna)zato što je Sava na 20m.Inače ta zemlja se tako lako radi da se orati može na dubinu koju želiš a kada tanjiram,tanjirača ide do osovine.Tako nešto ne mogu ni da pomislim u nekom drugom ataru zato što je zemlja skroz različita i jednostavno nije izvodljivo.Još da napomenem da nisam primetio da se na toj parceli zbog tanjiranja povećala zakorovljenost njive.
 
Poslednja izmena:
Takodje i ovde isti slucaj za ne branjeni deo do Morave. Ovi sto imaju tu zemlju vrlo retko oru u jesen mahom u prolece i u jednom danu ide sve, jedino ko ima malo vise zemlje pa rastegne na 2-3 dana. Mala drljaca sredi ta oranja kao da je izmrzlo sto govori koliko je laka zemlja. Vec sa druge strane nasipa je drugacije. Zemlja jeste laka i moze isto u prolece da se odradi ali je bolje kad zimsko oranje.
 
Jel vi radite samo njive u ne branjenom delu reke ili imate i "regularne "zemlje.
Lako je tebi emigrante kad ti imaš tanjiraču za korov pa sve uništiš,a ostali večinom imaju obične tanjirače.
 
Drustvo posto sam kupio traktorce treba mi i alatka s kojom cu da radim prolecnu obradu. Sta je po vama najbolje imam i laku i tesku zemlju, dvoumim se izmedju setvospremaca ili rotodrljacu? sta vi mislite?
 
Da se dopunim.... Najbolje bi ti bilo da prvo od nekoga pozajmiš drljaču pa da vidiš kako uopšte radi, da li zadovoljava potrebe. Makar polutešku pozajmio ako već nemaš u opciji tešku. Možda ti i ona završi posao. Ustvari ako imaš od nekoga da pozajmiš.... Ili pregledaj malo snimke na Y.T. Koji ti je odnos lake i teške zemlje? S' čim si dosad pripremao? Šta seješ?
 
Da se dopunim.... Najbolje bi ti bilo da prvo od nekoga pozajmiš drljaču pa da vidiš kako uopšte radi, da li zadovoljava potrebe. Makar polutešku pozajmio ako već nemaš u opciji tešku. Možda ti i ona završi posao. Ustvari ako imaš od nekoga da pozajmiš.... Ili pregledaj malo snimke na Y.T. Koji ti je odnos lake i teške zemlje? S' čim si dosad pripremao? Šta seješ?
Pa dosad sam radio setvospremacem,ali je on sad mali za ovaj traktor, sejem uglavnom kukuruz. Gledao sam na YT ja mislim da moze da zavrsi poso jer radi slicno kao setvospremac,e sad koja je razlika izmedju tesku i polutesku drljacu?
 
Teska drljaca ce vaditi zetvene ostatke ako nije lepo zaorano,takodje ide previse duboko za predsetvenu pripremu.Po meni...
 
Pujol ja sam isto bio u dilemi kao ti, dve godine sam odlagao kupovinu prvo dok sam odlucio sta cu a posle jer sam cekao da u uredbi o povracaju sredstava smeste i drljacu. Ja sam se odlucio za polutesku drljacu jer spremac imam za 577 pa ako ne moze da sredi drljaca uskocice. Ali par ljudi u mojoj siroj okolini ima teske drljace (ali mahom polovne iz uvoza) i kazu mi da u 90% slucajeva ona pripremi za setvu bez problema. Jednom prilikom sam video i u radu i svidelo sam kako to izgleda.
 
Ja koristim setvospremac.Po meni drljacu treba koristiti u zatvaranju zimske brazde ne za predsetvenu pripremu.Drljacu je prednost u tezoj zemlji u laksoj vadi grudve.No setvospremac koristim i za zatvaranje zimske brazde i za predsetvenu pripremu i to je kao leja za bastu.

- - - - - - - - - -

Kod mene je laksa zemlja pa do poluteske i svi veci koriste setvospremace.

- - - - - - - - - -

Stvar ukusa...
 
A na setvospremacima sta vise volite da imate na s oprugama klasicno koplje ili neki tip pacije sape? Sta je po vama bolje?
 
Pačije noge bolje ravnaju zemlju, bolje uništavaju ponikli korov, teže se vuče setvospremač i više vadi vlagu, ukratko. Ako znaš kakva ti je zemlja i kakav si domaćin onda ćeš tako i odabrati, ja lično nekoristim pačije noge.
 
Код мене само гушчије долазе у обзир ,пачије су ми некако више за ове што одгоре табанају ,треба то ваљано подрити:osmeh:
 
Ipak sam danas promenuo na klasicne S opruge. Vise vade vlagu, ali bolje ravnaju i ujednacenije bude iza masine. Ako mi nekada bude trebalo uzecu jos jednu garnituru ravnih opruga.
 
Nazad
Vrh