Predsetvena priprema zemlje

Soja kad se ugazi da li u nicanju ili kad formira trolisku podnosi gazenje, sve ostale kulture puno teze podnose trag tocka.
 
Meni su prešli dužom preko cele njive soja tek bila posejana i to se baš svojski trudio da ide po redu zadnjim točkom ,taj red nicao dve nedelje kasnije,a 50% nije ni niklo.
 
Moje mišljenje je da je bolje ako se okasni sa oranjem pa se radi u neku kasnu zimu ili rano proleće bolje da se odmah posle oranja pređe bar jednom tanjiračom i koliko toliko to usitni. Pa onda od neke kiše, mraza, vetra i sunca sve se to koliko toliko usitni, prsne i onda je lako uraditi setvospremačem ili drljačom (teškom) pa se može lako spremiti. Krupno oranje ako se ostavi i počne raditi pred setvu tanjiranjem onda se sva vlaga izbaci i nikad se ne može spremiti kvalitetno. Ovo nije pravilo za lake zemlje (pesak) i one koje i kad se oru odmah se rasipaju i u njih možeš odmah sejati.
 
Moje mišljenje je da je bolje ako se okasni sa oranjem pa se radi u neku kasnu zimu ili rano proleće bolje da se odmah posle oranja pređe bar jednom tanjiračom i koliko toliko to usitni. Pa onda od neke kiše, mraza, vetra i sunca sve se to koliko toliko usitni, prsne i onda je lako uraditi setvospremačem ili drljačom (teškom) pa se može lako spremiti. Krupno oranje ako se ostavi i počne raditi pred setvu tanjiranjem onda se sva vlaga izbaci i nikad se ne može spremiti kvalitetno. Ovo nije pravilo za lake zemlje (pesak) i one koje i kad se oru odmah se rasipaju i u njih možeš odmah sejati.

Problem je ako se ostavi to prolećno ili kasnije oranje pa se osuši setveni sloj onda nema setve dok ne padne kiša,to je veći problem nego sam izgled i priprema, mislim da Matić o tome priča.Najbolje je iskoristiti postojeću vlagu ,uzoreš spremiš danas,sutra seješ dobićeš ujednačenije nicanje
 
Nekrecete sa pripremom, sta se ceka. Vetar je lepo produvao pa bi moglo da se radi.
Sto se tice prolecnog oranja ono jedino moze da se sredni sa dobrim majskim pljuskom.
 
Sutra moze da se ore. Sledeca kisa u subotu. 80ks traktor nek ore za 3h hektar ispada 8ha za dan. Tako da 25-30kj lagano stizete poraditi.
 
To je teoretski moguće ali... moglo bi da se traktor ne gasi 24h sipa u letu čorba i samo gazi
 
Ok nebitno je u pola jutra. Sustina je da opet ima momenat da se poradi. 2010 sa 105ks traktorom smo orali 20kj/dan. Na 12h sipali gorivo i menjali se vozaci.
 
Ok nebitno je u pola jutra. Sustina je da opet ima momenat da se poradi. 2010 sa 105ks traktorom smo orali 20kj/dan. Na 12h sipali gorivo i menjali se vozaci.

Kod nas 80 i 105 ks zajedno ne mogu ni prici toj cifri na dan...oko ponoci video par svetala uz put,ore se izgleda.

- - - - - - - - - -

Orali smo drzavne zemlje u Februaru pa se spremale pred setvu isto kao i one od jeseni. Ima tu mesta i za po koji mraz I za dosta kise do setve.
.
Tip zemljista Dragane..u nasoj u februaru da se uzore,u pripremi samo mozes bubrege da ubijes i na krug da menjas par S-ova...
 
Nas su ucili da februar zajedno sa oktobrom vazi za najsuvlje mesece na nasim prostorima ,s proleca zna kosava da duva ko nenormalna pa kad produva sveze oranje a kisa nepadne eto problema,naravno tu i tamo se dese izuzeci tako da treba pratiti prognozu i ako treba raditi kao sto rece kolega Bojcetic ,zapeti sad pa posle manje brige:ppozdrav:
 
A recimo odmah nakon oranja teska drljaca I tako ispeglano natapa se 2 meseca?
Ta operacija odmah nakon oranja je jednostavno nemoguca kod nas-tragovi od velikog traktora bi bili katastrofalni,a ucinak na ostalom delu povrsine minimalan...samo eventualno tanjiraca,laksi traktor-jedan prohod i to lagano...kako mora.Clan Cici se seca jedne godine kako je izgledalo kasno oranje u pripremi njive(relativno lake za nas kraj) koju smo radili uz asfalt...daleko bilo.
 
Matiću nemam ja šta da se tešim ili ne. A ti kako hoćeš. Ja ti pričam kako je kod mene u okolini. Sve su probali ljudi video sam rezultate takvog rada. Dakle ako neko iz bilo kog razloga mogao da uzore u jesen ili zimu bolje da ostavi u proleće i odmah sve operacije da izvede, naravno sa sejanjem dok još ima te vlage. Ja ovde nisam pominjao ništa u vezi prinosa. Naravno da će prinosi biti bolji na kad se uradi zimsko oranje. Dakle govori se o pripremi zemljišta.
 
Kod mene je srednje teska zemlja za obradu,teske imamo mozda 5 % i to uz kanale uglavnom ali tanjiracu za pripremu za prolecnu setvu,tj. tanjiranje oranja ne koristimo nikad.Na ovom forumu su se smanjile bezvezne rasprave ali ih i dalje sporadicno ima.Teoretski bi trebalo da ljudi znaju sta je najbolje u njihovom kraju za njihov tip zemljista ali sam se uverio da nije tako pre 2-3 godine kad sam se raspravljao sa nekim strucnjakom u vezi psenice koji je tvrdio da ma sta radio kod njih ne moze da bude vise od 3.5-4 t/ha prinos.Znam da je rekao da svi uzoru njivu,tanjiraju,poseju ciklonom ili rasipacem seme sa tavana i podrljaju.Na leto dodju i ovrsu i to je to.Kad sam pitao jel neko probao deklarisano seme,redukovanu setvu,3-4 prskanja psenice od bolesti i korova,sejanje masinom on mi je rekao da nije niko probao ali da ne vredi jer im je neki deda posle rata rekao da kod njih ne moze dobro da rodi psenica ma sta da urade...
 
Nazad
Vrh