Predsetvena priprema zemlje

Tu nema pravila.Može da bude dobro a može da bude i totalni fijasko.
 
Нисам никад тањирао за сетву у Пролеће па зато питам....Нисам за то понављам ал ако се не буде могло мислим да је боље тањирати него орати у Пролеће....Мада зависи од услова јбг.
 
Ako tako budeš morao gledaj da u istom danu obaviš tanjiranje,pripremu i setvu da se setveni sloj ne isuši previše.
 
A mozda sad ako se stvori uslov da predjes jednom tanjiracom

Sad ce pre moci da se uzore nego da se tanjira {orati po blatu i moze nekako ali tanjrati jok},i pre svega zavisi kakva ti je zemlja.Ako budes morao da tanjiras u prolece sledece god ce se videti od cega ti je plug i traktor {tanjiranje u prolece sabija donji sloj zemljista koji je obicno vlazan kad se to radi a znamo da zemlja pamti}:ppozdrav:
 
Понављам нисам за тањирање у Пролеће!Али као алтернативу да....наравно да ћу орати како год преко зиме ако се буде могло а да чистим блато сваки круг,и земљу са дасака плуга,између гума то сигурно не....Од једног тањирања и Пролеће неће бити нека штета а дужи низ година тањирања да.
 
Naravno da se nece upropastiti zemlja sa nekoliko tanjiranja u prolece ja sam samo hteo da kazem da ce biti posledica a ako mora mora .Naposletku moguce je posejati i bez obrade {ove novije sejalice sa diskovima mogu lepo da poseju i tako}
 
A ima jos i vremena... pa valjda ce biti mraza jos, pa ce moci da se uzore, pa da i izmrzne... tek je decembar, do marta traje zima... :haha:
 
Ima vremena ali je oranje u februaru rizik jer je moguce da nebude nekog jaceg mraza a kako je obicno tad vlazno pa se cepa onda se tesko pripremi za setvu,treba pratiti situaciju pa ako moze makar i nocu za mraza samo da se privede kraju
 
Ja sam ove godine u februaru uradio gruberom na 25cm i bilo super dobro... Ostalo mi jos 25kj oranja ako vreme dozvoli,ako ne onda opet u prolece gruber
 
Bar za soju nema pokorice, iz kakvog je dzombista izasla ovog proleca...imao sam takvu njivu da je seme propadalo izmedju dzombi jer nije bilo setvenog sloja, pa je padala takva kisa da je sve buse ispeglala i zemlju zabetonirala i soja je izasla istina vremenski nejednako ali je opet na kraju dala oko 4t/ha, o semenu iz susne 2017te i da ne pricamo.
 
Bar za soju nema pokorice, iz kakvog je dzombista izasla ovog proleca...imao sam takvu njivu da je seme propadalo izmedju dzombi jer nije bilo setvenog sloja, pa je padala takva kisa da je sve buse ispeglala i zemlju zabetonirala i soja je izasla istina vremenski nejednako ali je opet na kraju dala oko 4t/ha, o semenu iz susne 2017te i da ne pricamo.

Nije pokorica problem nego sabijeno zemljište od valjka , ne voli soja da se gazi probaj točkom red izgaziti pa ćeš videti kako tu sporo i nejednako niče.
 
Izlazi soja ko luda :osmeh:


G]
o5vrte.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh