Vina od voća

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin

Slika preuzeta sa sajta sfgate.com a ide uz tekst Ripe time for fruit wine

Kako na poljoinfo.com već ima nekoliko tema o pravljenju vina od voća, pokrenuo sam temu i u ovoj oblasti jer je veoma zanimljiva. Najpoznatije je svakako kupinovo vino, ali ima još voćki od kojih se mogu praviti dobra i ukusna vina.

Spisak postojećih tema na forumu
Takože bi skrenuo pažnju na tekst Vina od jagodastog voća koji je objavljen na sajtu poljoprivreda.info, jer je u datom tekstu rečeno da je crvena ribizla najpogodnija voćka za pravljenje stonih vina.
 
[/IMG]
m81c9g.jpg
[/IMG]No code has to be inserted here.
dc3c46.jpg
[/IMG]
ej41v.jpg
[/IMG]
25k0y6o.jpg
[/IMG]
15x4gno.jpg
[/IMG]
301exxw.jpg
[/IMG]
2qd52yt.jpg
[/IMG]
9a62og.jpg
[/IMG]
2nbyi3p.jpg
[/IMG]
 
30siuzs.jpg
[/IMG]
102tlht.jpg
[/IMG]
351z9j8.jpg
[/IMG]

---------- Poruka napisana u 17:30 ---------- Prethodna poruka je at 17:23 ----------

Citajuci temu vina od voca kod nasih prijatelja vocara primetio sam da im nedostaje uputstvo za proizvodnju vina od voca ovim putem zelim da im pomogmem ,tekst je kopiran iz knjige ''Prirucnik za spravljanje vina'' od Dr.Sobodan Jovic.Malo je dugacko nadam se da nesmeta.
 
Ne bi trebala smetati dužina teksta o pravljenju vina od voća, jer je cilj da se što je moguće više to objasni, jer se tada može očekivati dobijanje kvalitetnog voćnog vina.
 
Stvarno dobar tekst od drotosa. Konačno prave informacije i precizne brojke. Pokušaću ove godine sa aronijom. Da vidim kakvo će vino ispasti.
 
I jeli neko napravio vino od nekog voća? Ja sam napravio od višanja,pri kraju je ,ovo mi je prvi put da pravim vino od višanja za sada super izgleda i ima lep ukus.
 
I jeli neko napravio vino od nekog voća? Ja sam napravio od višanja,pri kraju je ,ovo mi je prvi put da pravim vino od višanja za sada super izgleda i ima lep ukus.

Ako uspe do kraja, sigurno ćeš više zaraditi nego na sirovoj višnji. Višnju baš i ne volim ali vino bih kupio čisto zbog radoznalosti. I raznovrsnosti :osmeh:, treba probati i nove stvari.
 
Vino od aronije je za sada odlično. Malo se proba s vrmena na vreme iako mu još nije vreme za pijenje. Ovi recepti od gore su prava stvar.
 
dali imas mogucnosti da ovo vino izneses -plasiras-u ducan ,sigurno bi naslo svoje kupce,ambalaza a i vino prelepo izgledaju:bravo:
 
Ambalaza je lepsa nego na slici profesionalno odradjeno,gledam u nju i divim se, a tek ukus fenomenalno nem reci lek za dusu i telo:bravo:pozzz
 
Berba aronije završena.
Komina "pristavljena" :osmeh:, lepo radi, pravi kvasci napraviće pravo vino od ove plemenite biljke.

Iskreno, jedva čekam da probam rezultat ovogodišnje berbe, jer smo rešili da vino od aronije još unapredimo uz pomoć tehnologa.
 
Nešto sam pročitao da ima problema jer aronija ne radi kao grožđe, pa je potrebno raditi neke izmene u odnosu na ceo postupak pravljenja vina. Ne može da se primeni za pravljenje vina od aronije isti postupak kao da se pravi od grožđa.

Takođe kao neka preporuka je da se sačeka da bobice do kraja sazore, što je moguće jer one ne otpadaju odmah po zrenju sa peteljki. Potpuno zrela aronija ima manje količine tanina i još nekih materija koje mogu da naruše krajni kvalitet vina.

Mada je sve skoro isto kao i kad se prave vina od grožđa, moram ponešto i da pitam. Jer ima nas koji nismo pravili vino ni od grožđa, pa kakav je potupak nakon berbe aronije, koliko voće stoji nakon bebre pre početkarada sa njim?

Znam da ima napisano gore u uputstvima, ali nešto onako is prakse bi bilo zanimljivo čuti.
 
Nisam ostavljao da odstoji. I činjenica je da je najbolje kada je aronija potpuno zrela. Dostupnost vode, ili kakva je bila godina u tom smislu takođe utiče na organoleptičke karakteristike.
Zvučaće možda kao preterivanje, ali ima razlike u krajnjem produktu kako je protekla cela godina, u smislu izdašnosti vode, kvaliteta zemljišta, dostupnosti mikroelemenata i slično. Bez obzira što ja proizvodim vino tek drugu godinu, radio sam ga od različitih "aronija" u ukupno 6 navrata do sada.
Verovatno se pitate kako je to moguće? Pa moguće je pošto je sirovina dostupna i kao zamrznuta tokom cele godine. Dakle poslednje dve godine sam radio u 6 navrata. Od moje i od kupljene aronije. NIje zgore prvo naučiti teoriju pravljenja vina, pa pokušati grožđano, pa tek u fazi 2 možda voćno vino.
Jesenas sam napravio i jabukovo vino inače. Sad se lepo izbistrilo i već je na jednom lokalnom takmičenju. Odabir sorti nije bio najsrećniji pa ima malo više izražene kieline a manje je aromatično, ali drago mi da sam uspeo da shvatim proces i zapišem sve naravno.
 
Pozdrav svima evo da se pohvalim sa svoji voćnim vinom od kupine sa srebrenom medaljom sa međunarodnog ocjenjivanja voćnih vina u Donjem Kraljevcu
:osmeh:
12795406_554343591392774_5568920134922414732_n.jpg


- - - - - - - - - -

Pjeskarena vip boca voćno vino kupinovo vino
12800185_554343731392760_3633800966482875874_n.jpg
 
Dal ima neko iskustvo sa pravljem vina od Crnog ribiza?

Nakon muljanja nema tekucine uopce.
Pitanje je koliko vode dodati a da okus ne bude preblag.
 
Nazad
Vrh