Ograđivanje voćnjaka

Moze li pomoc i konsultacija:

1) koliko bi ste stavili armature u stub 230x10x10? Da li su dovoljne 3 fi6 i da ih povezem uzengijama na par mesta ili da idem na jace?
2) tih 230 cm bih raporedio ovako: 50 cm stavio bih u zemlju (okolo beton), 10 da ide kao mali temelj iznad zemlje, 150 za ogradu te visine, 10 za rezervu i 10 kao spicasti vrh, zbog kise.......... Sta mislite o ovakvom rasporedu?
3) da li je neko pravio kalkulaciju da li su jeftiniji rucno pravljeni betonski ili kupljeni metalni?

hvala unapred.
 
Evo Pero mogu ti reci ,kako sam ja radio stubove ,ali za vinograd ,spalir, U principu to mu dodje isto. Moji stubovi za spalir ,oni prvi u redu i na kraju su 2,5 metara isto10x10 stavljao sam cetiri sestice i 8 uzengija. Uzengije su rasporedjene tako da su dve u zemlji (60 cm.) , tri su rasporedjene na izlazu iz zemlje( jedna je jos u zemlji) jer tu najcesce puca stub , ostale su rasporedjene do vrha. Za unutrasnje stubove sam stavljao tri zice debljine 4 mm. i debljina stuba 8x8 cm. Slucajno je dosao kod mene nekim drugim poslom tip koji lije stubove u metalnim kalupima za prodaju, i odmah mi napomenuo da on stavlja cetiri sestice na 8x8. E sad , ne znam, tako on kaze, da li je tako, nisam proveravao. Ovo za mene sto sam radio, sam sam radio po nekim mojim proracunima, u odnosu na stubove koji se stavljaju na kucama na coskove. Ja mislim da ce nadziveti mene, i to uspravno, a posle... Pa drveni bagremovi stubovi su trajali 27 god. i ovi neka toliko, pa cu posle nanovo ha ha ha.
 
Читао сам негдје да бетонски стубови нису баш препоручљиви за воће. Јесте да су дуготрајнији, али у њима могу да преживе разноразне бактерије, док то није случај са дрвеним. Да ли је и колико то истина, нисам испитивао.
 
Da li neko zna, ima li negde da se kupe pocinkovani profili, koji se koriste za ogradu pored autoputa?
Trebalo bi da sadim neko voce i odmah se namece i potreba za ogradom, pa sam razmatrao razne (povoljne) varijante.

... mozda je ipak bagremovo kolje, najjeftinija varijanta...? :osmeh:
 
Mene zanima ogradjivanje sa bagremovim stubovima kako je najbolje postaviti stubove. Kolega me je savetovao da ih treba zakucati skipom (mali bager) koji ima alat za to. Kaže da je to mnogo bolje rešenje od kupanja rupa i navijanja zemlje oko istih. Dali ima neko iskustva?

Sent from my Lenovo X2-EU using Tapatalk
 
Ako imate mogucnost da mašinom nabijete kolac u zemlju bez bušenja to je jako dobra varijanta jer se stub manje klati, ali da to ne ispadne preskupo, tj. max nekih 50 din po stubu. Inače ako već ne mostoji takva varijanta onda bušenje rupe 200mm prečnika 50cm dubine i to je to.
Inače što se tiče pocinkovanih profila koji se koriste pored auto puta, to nisam viđao( iako mi je ograda struka, što se vidi i po mom nicku). Ja sam ograđivao neke moje voćnjake i koristio sam uvek metalne stubove 40mm prečnika, debljine 1.5mm i dužuna stuba 2m (0.4-0.5m u zemlju), s tim što metalni stub mora da se zabetonira inače jako slab drži. bušio sam rupu 200mm i to 60cm dubine i nalivao beton po 4-5 lopata i stubovi dobro drže. E sad cena takvog stuba je : cev od 6m cevi 40mm je oko 800-900 dinara, pa na 3 dela, plus kapica plus osnovna i završna boja. Sve ukupno, ako sami radite može da Vam izađe oko 350 dinara po stubu. Ako imate drveni bagremov za 2 eura, onda preporučujem drveni, a ako Vam je cena drvenog približno kao cena metalnog, onda uvek metalni. Uzgred stubove je najbolje postavljati na 2.5m, ali prolazi i 3m rastojanja.
 
Da li je neko koristio onaj veci Villager busac rupa za busenje rupa za stubove , mislim da je oznaka VPH 173
 
To je sve slabo druze.Meni su ogradjivali vocnjak pre neki dan i spalili su 2 vilidzera.Busi on do 50 cm ali dalje gde je tvrdo i dokle bi trebalo ukopati stub na 70 cm-mucenje.Pucaju rucke,gusi se i na kraju zariba.Nista bez stilovih masina.
 
Ništa bez traktorskog, makar i pravljenog sa diferencijalom od nekog auta sa zadnjom vučom, samo se kupi burgija. Ja sam sa takvim koji smo sami radili izbušio sigurno 10 000 rupa, što za sadnju sa većom burgijom, što za stubove sa manjom od 200mm. Kod stubova za ograđivanje je dovoljna i ne treba veća rupa od 200mm u prečniku ali je jako bitno da je što dublja, 90-70cm, da se stub ne bi klatio, i ond amože i kraći stub, ako se betonira.
 
Za dvadesetak dana bi i ja trebao postavljati ogradu na selu pa sam u potrazi za majstorima koji buše rupe, ali mrka kapa jer ne znam nikoga da ima traktorsku bušilicu. Koga god pozovem preko oglasa kažu da neće jer se boje zajebati mašinu zbog kamena, a ne isplati mi se da kupujem one kineske zujalice.

Nego, kako je najbolje zaštititi bagremove stubove? Planirao sam da dio koji ide u zemlju bućnem u rastopljen katran, a ostatak nakon postavljanja premažem starim uljem. Ima li neka lakša/efikasnija metoda?
 
Sretan nova svima.

Ogradio sam vocnjak ove godine kombinacijom kolaca bagrem/kesten.
Sad cu morat dodat par kolaca za postavljenje zastitnih mreza i da nose cijev od navodnjavanja.
Na izboru sad imam jasen, grab i cer. Koji od ta tri bi mi preporucili za drvene kolce?
 
Tako je i moja otprilike. Oko 200m dužine. Koja je bila cena ako nije tajna? Negde sam procitao da ima subvencija i za to...?
 
Tako je i moja otprilike. Oko 200m dužine. Koja je bila cena ako nije tajna? Negde sam procitao da ima subvencija i za to...?

Negde oko 480m ograde (njva oko 85 ari) stubovi, pletena žica 1,5m, tri reda žice za zatezanje, dva reda bodljikave žice, zatezači, kapija sa dva krila od po 2m,... uglavnom kompletan materijal oko 2000e. U odnosu na likove koji rade "ključ u ruke" dooosta jeftinije oni takvu ogradu cene od 7,5 do nekih 10e po dužnom metru. Ovaj od 10e mi je nudio dokumentaciju za subvencije...
 
Ja sam ogradio 2 jutra za kajsije,najjeftinija zica je bila u tehnometalu u Novom Sadu,88,oo kvadrat a stubove sam placao 480 din u Kacu!Neki lik mi trazio 8 eur po duznom metru,sve njegovo i to bi me izaslo preko 7000 eura!Odem na najlon pijacu,kupim kinesku busilicu slicnu kao sto je neko vec pokazao na forumu,platio je 250 eur i sam sve izbusio.Na vojnom otpadu nasao daljinomer koji se koristio u vojsci,udario pravac pod konac i pozvao par drugara.Za dva dana sve gotovo osim zatezne.Kostalo me jagnje i prase ali u dzepu ostalo 3000 eura!Slobodno kupite taj busac,video sam da ga ima i u Lombardiniju u N. Sadu,oko 24ooo din.Ja sam moj posle busenja rupa prodao u Indjiju za 150 eur.Za 400 stubova nije se ni nakasljala a potrosila oko 5 litara goriva.Najbolji je promer od120mm jer stane okolo peska,malo zalijes i nabijes i stoji cvrsto!U promer 100mm tesko ulazi stub,povlaci sa sobom zemlju pa je malo teze ali moze i tako.Uz busilicu sam dobio svrdlo od 100mm,120mm,200mm!
interesuje me je l u rupu ide samo pesak?Ne mešaš sa cementom ?

- - - - - - - - - -

Iz mog iskustva je dosta samo pesak, zalijes vodom i dodas sto fali i drzi odlicno. Koliko su te kostali stubovi po kom.
Kolika je širina rupe za stub i je l samo prospes pesak ili nesto specificnije?
 
Nazad
Vrh