Problemi sa krticama

Ljudi sve je to zamlacivanje ( bez uvrede ) dok ih ne potrujes mozes samo da sanjas da si ih se trajno resio .Ovo je proverena stvar . Sve sam probao i donosio kuglice iz Holandije koje ih teraju ( mirisom )posto je tamo zakon da nema trovanja i NISTA . Doneo iz Ceske neke neke vibro kocice koji se zabiju u zemlju 10 cm i preko baterija vibriraju na svakih 45 sekundi i tako ih teraju ( navodno je jedan kocic za 30-40 kvadrata ). Ja dosao posle par dana cuje se da kocic zvrnda a ona iskopala na metar od njega - i opet NISTA . Postavljao misolovke,sipao naftu,palio dimne bombe ( ima da se kupe u Merkuru ) . - i oper NISTA . Konstantno mi se pojavljivalo 50-60 iskopanih kucica. E posle mnogo izgubljenog vremena uputi me jadan prijatelj na coveka koji radi deratizaciju . Ako poznajete nekoga ko radi po mlinovima raspitajte se .Mlinovi su se ranijih ( sretnih ) godina svremena na vreme cistili o ZIZKA .Tako sto dodje ovlascena firma za Deratizacijuzatvori ceo mlin ( prozore,vrata,rupe ... ) postave kuglice koje u dodiru za vazduhom dime i izuzetno su otrovne ( cak i za coveka ali u nekim vecim kolicinama i maloj zatvorenoj prostoriji ). Ja sam te kuglice stavljao u rupe .Stavljao sam po 4-5 u jednu rupu ( ne u svaku ) .Oko te rupe u koju sam stavio koliko god rupa da ima na 2 metra u precniku ne stavljati nego zacepiti ( utabanaj zemlju ) da gas moze da se siri po kanalima .I tako celu povrsinu zarazenu .Ponovio sam jos samo jednom posle 20 dana i sada posle 2 godine po jedna ili dve se pojave po nekada ali definitivno nemam problema sa Krticama .
Po meni ovo je jedini nacin da se resi problem . Malo sam bio predugacak ali nadam se da sam nekome pomogao .
 
Ja sam pre dve godine uzimao od tog coveka i nesecam se koliko sam platio .A koliko sam para dao na sve ostale preparate u odnosu na kuglice mnogo . Jedan od clanova se interesovao za te kuglice i ja sam ga zvao negde u oktobru prosle godine i bila je cena 100 kuglica oko 2500 dinara . Moram ponovo juriti njegov broj ako nekog interesuje ,pitanje je da li covek jos uvek radi taj posao .Dosta je vremena proslo . Ali mislim da to ko radi deratizaciju ima 100 % ili moze da nabavi .
 
vosi je napisao(la):
ssseva ne razumem ovaj tvoj stos,kako moze da explodira ako ga samo upalis?to samo gori.....ne? :sta:
ne!! eksplozija koja se širi hodnicima. provjereno!!
Post je spojen: [time]1275551551[/time]
_________________________________________________
smedic je napisao(la):
Ali gde ja da kupim te kuglice? ::namigivanje::
Te plinske tablete su strogo zabranjene za prodaju (otrov prve kjategorije) a krtica je zaštićena vrsta,kao korisna životinja....glupost.
Ovdje su koštale,do prošle godine ( dok nisu zabranjene) 50 evra -1600 komada.
Možda bi se moglo naći "ispod tezge".
a definitivno su najbolje tablete wuhlmouse killer,njemačke proizvodnje, jedna konzerva ,sa 75 tabletica koštala je 5 evra. ja sad udaram bezolovnim.....potrošile se tablete.......
 
• Zakonom su krtice zaštićene i ne smeju se ubijati. Detia Vole Gas na glodare repelentno
deluje u kontaktu sa vlagom, na taj način izdvaja se gas koji otera voluharice ili krtice iz
vrta, bašte, dvorišta, plastenika, parka, livade i dr.
• Krtice se hrane kišnim glistama i larvama insekata. Ne hrane se biljkama ali podrvaju
zemljište i prave humke.
• Detia Vole Gas je sredstvo za odbijanje krtica u skladu sa Zakonom i u cilju održavanja
ravnoteže u biocenozi.

Detia Vole Gas je preparat u obliku granula, a deluje kao repelent – iritant
na glodare, a.m. je kalcijum karbid
Proizvodjač: Detia Degesch GmbH, Laudenbach, SR Nemačka.
Zastupnik: „Gomadjo” Co, d.o.o, Beograd, Stjepana Filipovića 28a.
Aktivna materija: Tehnički kalcijum karbid ( služi i kao gas za lampe rudara).
Veličina granula: 4-7 milimetara.
Primena: Sipa se 5 gr preparata u rupe za krtice a za vodenu voluhricu 10 gr/rupi. Zatvore se
rupe. U kontaktu sa vlagom, oslobodi se gas koji iritantno deluje i otera glodare.
Vreme ekspozicije: 2-4 dana.
Karenca: U plastenicima i staklenicima je 1 dan posle provetravanja.Na otvorenom prostroru
karenca je 1 dan.
Namena: Detia Vole Gas je optimalano rešenje iz EU za suzbijanje krtica i voluharica na
otvorenim prostorima, vodenih voluharica tamo gde se pojavljuju.
Primena Detia Vole Gas-a u ukrasnom parkovnom i baštenskom bilju
• Za suzbijanje krtica sipa se 5 gr granula po krtičnjaku.
• Za podzemnu voluhricu ( Pytimis subterraneus ) sipa se 20 gr po rupi gde je izbačena
zemlja.
U oba slučaja rupe se posle ubacivanja granula zatvore nagazom pete radnika – aplikatora.
Detia Vole Gas kao rodenticid – repelent iritant pravilnom i sveobuhvatnom primenom
potiskuje sitne glodare (krtice i voluharice) sa terena (površina) koje je čovek oplemenio
(priveo kulturi) ka lošijim površinama. Time se doprinosi da ti glodarčići daju manji broj
generacija i manji broj jedinki po generaciji. U svakom slučaju time se oni svode na
neškodljivu (tolerantnu) brojnost po čovekovu okolinu, a zadržava se održivi razvoj te
populacije u biocenozi.
Pre primene Detia Vole Gas-a neophodno je proučiti Uputstvo za primenu, a posebno
obratiti pažnju na: Mere zaštite pri radu, Mere u slučaju nehotičnog rasturanja preparata,
Mere u slučaju požara, Mere prve pomoći i Znake označavanja i upozorenja.
 
jhona DERU je napisao(la):
gledao sam neku emisiju de kažu da za krtice je nabolji ukrasni luk , da ih on svojim mirisom tera :sta:

Bio sam prosle godine na danima cveca u Holandiji i doneo taj luk. Ma to je bezveze . To moras svremena na vreme da postavljas i kao tera ih .
 
Bio sam prosle godine na danima cveca u Holandiji i doneo taj luk. Ma to je bezveze . To moras svremena na vreme da postavljas i kao tera ih .

Sale nerazumem te baš ? kako misliš da postavljaš? jasam shvatio da se to posadi po bašti i to raste kao običan luk samo ima neke cvetove a lukovica širi miris oko sebe koji tera krtice :sta:
 
Lukovica širi miris oko sebe koji tera krtice, koliko tih treba na hektar zemlje da ih vise nema. Ako ih ove kise nisu podavile.
 
jhona DERU je napisao(la):
Bio sam prosle godine na danima cveca u Holandiji i doneo taj luk. Ma to je bezveze . To moras svremena na vreme da postavljas i kao tera ih .

Sale nerazumem te baš ? kako misliš da postavljaš? jasam shvatio da se to posadi po bašti i to raste kao običan luk samo ima neke cvetove a lukovica širi miris oko sebe koji tera krtice :sta:

Sistem je isti u kutiji dolazi po 20-25 lukovica koje zabadas u zemlju u pravoj linije ( recimo 10 metara ) na mestu gde imas najvise krtica .onda u odnosu na tu ravnu liniju pod uglom od 90 stepeni zabadas lukovice jos 10 m . i onda taj ugao punis sa lukovicamo i tako ih potiskujes( mirisom tih lukovica ) sa tog dela zemlje gde ih ima najvise prema ( recimo komsiji :haha: ) da predju kod njega.
Medutim od tog posla nema nista ,posle 20 dana njih opet na istom mestu. Esad,ako bi ti zasadio luk onda je to druga prica ( mozda ) ali one meni kopaju po travnjaku. Zamisli kaksv bi mi travnjak bio: malo engeske trave malo luka . :ppozdrav:
 
@Sale
Svojevremeno je jedan Visokodostojanstvenik raspisao veliku nagradu za onog ili one koji pronađu efikasno sredstvo protiv krtica.I do danas ništa,nema efikasnog sredstva.2006 godine je bilo veliko okupljanje baštovana i savetnika u poljoprivredi u Bugarskoj i jedna od tema je bila Kako protiv krtica i čime.u Diskusiji je učestvovalo i nekoliko profesionalnih lovaca na krtice i rezultat je :6 prema 4 u korist krtica.

TAMO GDE IMA KRTICA IMA I HRANJE ZA NJIH.

Dakle ograđivanje do dubine od 90 cm i visine do 30 cm se pokazalo kao najefikasnija odbrana od krtica.Sve ostalo je ostalo.Tačka.
 
@Deda lalo

Da li je cilj tog skupa bio zastita krtica kao zivotinje ( korisne ili ne ) i njeno proterivanje sa neke teritorije ( naseg travljaka itd. ) ili se pricalo o trajno mproterivanju tj . totalnom unistenju istih kao stetocina ?
Velika razlika .
 
Meni su se neki dan pojavili krtičnjaci.....ali sam vidio i zmiju u tom istom plasteniku,pa nisam smio ući u njega 7 dana.Neka zelena zmija,nemam pojma šta je to......ali sad nema novih krtičnjaka. nadam se da se zmija najela pa otišla.nisam je juče vidio,a morao sam brati...u čizmama preko koljena i debelim hlačama,a unutra 44 stepena.
Ali stvarno više ne vidim da je krtica kopala!!!!!
 
ssseva je napisao(la):
Meni su se neki dan pojavili krtičnjaci.....ali sam vidio i zmiju u tom istom plasteniku,pa nisam smio ući u njega 7 dana.Neka zelena zmija,nemam pojma šta je to......ali sad nema novih krtičnjaka. nadam se da se zmija najela pa otišla.nisam je juče vidio,a morao sam brati...u čizmama preko koljena i debelim hlačama,a unutra 44 stepena.
Ali stvarno više ne vidim da je krtica kopala!!!!!
usraaaasise :haha: :ppozdrav:
 
Otrovi i eksplozivi nemaju nikakav utjecaj na krtice. Za svaku utamanjenu, doci ce dvije nove u postojece tunele. A da i ne spominjemo da ce otrovi naci svoj put u povrce u plasteniku. Tko zeli jesti zatrovano povrce? Medjutim, zasto su krtice takav problem? Te su zivotinje mesozderi i jedu male zivotinje u zemlji. Ne hrane se korijenjem. Rijetko ostecuju korijenje jer ga u pravilu obilaze kada kopaju tunele.

Postoji jednostavan nacin da ih se rijesi zauvijek ako vam bas toliko smetaju, ali ja bih ih ostavio gdje jesu jer one obavljaju nas posao. One oru zemlju iznutra. Korist od njihovog rada je visetruko veca nego bilo kakva steta sto bi je slucajno mogle pociniti.

Treba vam metalna mreza sitnih rupa, izrezana u trake sirine 70 cm, duzine po zelji. Trake se zavare jedna na drugu po duzini dok ne dostignu duzinu stranica zemlje koju zelite zastititi. Npr. imate teren 20m x 20m. Cetiri stranice puta 20 metara je totalna duzina od 80 metara. Kasa je zicana ograda spremna, iskopa se kanal od 70 cm (ili dubine sto odgovara sirini trake ako ste napravili traku vece ili manje sirine).

Kanal ide oko terena sto zelimo zastititi. Sirina kanala je irelevantna. Traka se postavlja us unutrasnju stranicu, prema terenu. Treba vam samo toliko sirine da mozete raditi komotno. U kanal se stavi zicana traka i poveze se slobodne krajeve. Ja bih ih zavario tako da sam siguran da zivotinje nece imati niti jednu rupu za prolaz, ali krajevi se mogu i povezati sa metalnom zicom.

Kanal se zatrpa i to je to. Ako ima zivotinja ispod plastenika, sa vremenom ce uginuti od nedostatka hrane ili starosti, a nove nece moci proci kroz metalnu prepreku. Za 3-4 mjeseca teren ce biti potpuno slobodan i ociscen od krtica.

Umjesto metalne trake moze se staviti cvrsta plasticna mreza ako je dovoljno debela ili tvrda da je krtice nece pregristi. Metalna mreza je pouzdanija, ali plastika traje puno duze. Stvar izbora i troska.
 
Ja nebih zeleo da demantujem prethodnika ali sam siguran da krtice mogu izaci van zemlje preci odredjenu duzinu i uci gde im je volja jer sam bio svedok takvih dogadjaja.
Ja koristim sistem natapanja krpice naftom i postavljanjem u kanale, pa krtice odu bar 20 metara dalje, a ja onda opet za njima i tako.
Najbolji je sistem cekanja ujutro kad izgreva sunce... i budak...
 
To je istina. Zato je najbolja akcija staviti mrezu u zemlju odmah ispod stranica plastenika. Na taj nacin krtice nece moci uci u plastenik niti prokopati tunel ispod povrsine.Ako je cijena problem, debela plasticna folija takodjer moze posluziti umjesto mreze. Bitno je napraviti prepreku koju podzemne zivotinje nece moci zaobici ili probiti.

Ako se radi o oranicama, onda ce plasticna folija visine 70-80 centimetara, direktno iznad mreze u zemlji, zastititi oranice od najezde krtica preko povrsine. I ne samo od krtica nego i od svih ostalih glodara, a oni su pravi problem jer jedu sadnice.

Krtice ne jedu korijenje i ne unistavaju nasade. One obicno prave izlazne rupe okolo sadnica. Napast jesu, sa svim tim rupama u zemlji, ali njihova je prisutnost generalno korisna posadjenim biljkama. Narocito ako su zasadjene u redovima.
 
Nazad
Vrh