Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam mislio da sejam bar 10kj, posto godinam unazad nismo sejali psenicu, moramo malo da menjam plodorede, a vrtimo stalno ili kikuruz ili suncokret, a za suncokret mi se bas i ne svidja cena.
 
Pšenice sejemo svake godine.
Dušane ,koja je cena suncokreta ?
 
Pricam o proslogodisnjem, nisam bas bio zadovoljan cenom, ove godine nismo ni sejali suncokret, ali sam cuo da ce cena biti priblizna proslogodisnjoj. Nervira me to sto se ne zna cena, nego uljare taktiziraju od sezone do sezone.
 
Definitivno manje.Razlog je taj što ne mogu da se uklopim nikako kada na kraju podvučem crtu.
 
Ma ni sa ostalim kulturama se ne uklapa na kraju, soja ume da podbaci i to dobro, suncokret zezaju sa cenom, a i dosta iscrpi zemlju, a kukuruz ne moze stalno na istoj parceli, mnogi ovde rade samo kukuruz i repu, to je izgleda najbolja kombinacija sa finansijske strane gledista.
 
U mojoj proizvodnji pšenica me najviše košta.Ulaganja prevelika a dobit mala pa zašto onda da samom sebi uskačem u stomak.
 
Pa neznam vis da se ovo vreme izmenilo,neznas kad je zima a kad leto,usevi su ok za sada,ali treba tek da prodju pakao,moze biti savasta,po racunici a i ostalom ovo mi najrentabilnije....
 
Definitivno povecavam proizvodnju psenice.Otprilike 1/3 zemje koju obradjujem.
80% psenice sejem prvu reprodukciju iz ambara.Prinos bude mao manji ali to nadoknadi koji hektar vise!
Dve godine sejem kukuruz,pa psenicu ili soju na istij parceli.
Psenicu sejem najvise zbog plodoreda,pa gledam da sto vise smanjim troskove.
Znaci taniram,seme iz ambara,ne bacam 15-ku,prihrana 350-400kg SAN-a,Folijarno 3kg i herbicid Tezis!
Ulaganje sa zakupom 50000-55000din,a prinos ako bude preko 4500kg/ha i cena oko 20din ja zadovoljan.
Kukuruz mi je glavna kultura,zato koliko je moguce smanijem ulaganje u proizvodnju psenice.
 
Poslednja izmena:
Necu nista sejati, iako imam njiva kojima je potrebno ciscenje od uskolisnih visegosnjih korova. Sejacu ultra hibrid kukuruza na najgoroj njivi po pitanju sirka umesto psenice. Kako god racunao ulaganja mi slicna kao za kukuruz (dobro za nijansu manja), cena po kg slicna kukuruzu, a da postignem 6t/kj psenice nema teorije. Prema tome kukuruz ostaje usev br. 1, sledeci usev po rangu ce biti najverovatnije soja gde su mi ulaganja minimalna. Seme ne kupujem, vec uzmem merkantilno i propustim kroz selektor. Djubrenje oko 40% u odnosu na kukuruz. Hemija za 5e/kj skuplja nego kukuruz. Najbitnija stvar imam savrseno spremljenu parcelu za kukuruz posle soje, a na sojistu kukuruz uvek bude dobar.
 
Definitivno ostajem na istim površinama +/- 1 jutro i vrlo verovatno se vraćam domaćim sortama, al to ćemo da vidimo kad se završi žetva...
 
Ma to su prvi novci i manji rizik u proizvodnji a odradi se skoro u majici a prinos dosta zavisi od nas (ulaganje) mada zadnje tri godine prosek po kj je od 3600-4400kg kod mene i sa tom količinom ostane nešto zarade a da nepričamo kakav je predusev pšenica.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh