Bočna freza

U fazi sam razmišljanja a zatim kupovine bočne freze iliti pipalice.U moru proizvodjača,što stranih što domaćih,za koju se odlučiti??Te jedni kažu bolja je polovna strana,te bolja je domaća ali nova ,pa ima puno majstora male privrede,i pristupačne cene,te vučena ili nošena??Kod mene je ravnica a i ograničen sam u parama,znači do max.1500 evra.Zatim ove vazdušne tj.pneumatske su jeftinije ali nekako slabe konstrukcije za razliku od hidrauličnih marki npr.Calderoni,Rinieri,Carrera,a one se kreću od 1200 pa i preko 2000 evra,ko da su od zlata a tamo negde po belom svetu su izrabljivane do maksimuma!!Postoji i mogućnost nabavke nove mašine preko subvencionisanih kredita ali nešto nisam za to,a možda i grešim.Zato bih bio zahvalan onim članovima ovog foruma,koji bi mi podrobno objasnili sve u vezi ove moje muke,unapred zahvalan,pozz ::pomoc:;:ppozdrav:.
 
Sve će biti mnogo jasnije kad napišeš koju površinu obrađuješ, jer samo od toga zavisi da li je dovoljna neka priručna freza, ili neka iz naše domaće ali ozbiljnije proizvodnje (što je negde u rangu sa polovnim italijanskim), ili za celodnevne a višednevne obrade nema druge do nova mašina poznatih, mahom Italijanskih proizvođača. Naime, svaka freza kako-tako radi svoj posao, ali je pitanje koliko može da radi bez kvara, koliko neprekidno bez zagrevanja ulja, i koliko dana može neprekidno da radi bez servisiranja. Inače ja lično, mnogo više volim alatke koje su postavljene bočno na traktoru, nego iza, ali takvih nema puno, pogogtovu ne jeftinih.
 
Sve će biti mnogo jasnije kad napišeš koju površinu obrađuješ, jer samo od toga zavisi da li je dovoljna neka priručna freza, ili neka iz naše domaće ali ozbiljnije proizvodnje (što je negde u rangu sa polovnim italijanskim), ili za celodnevne a višednevne obrade nema druge do nova mašina poznatih, mahom Italijanskih proizvođača. Naime, svaka freza kako-tako radi svoj posao, ali je pitanje koliko može da radi bez kvara, koliko neprekidno bez zagrevanja ulja, i koliko dana može neprekidno da radi bez servisiranja. Inače ja lično, mnogo više volim alatke koje su postavljene bočno na traktoru, nego iza, ali takvih nema puno, pogogtovu ne jeftinih.
Trenutno imam pod Oblacinkom oko 1.5 ha u petoj godini ,a u planu je sadnja još nekih 2 ha,nadam se Šumadinke na jesen sledeće godine,za dalje videćemo,hvala i na ovom odgovoru,ali bi me zanimalo baš konkretno mišljenje o radu tih mašina,jer svaki ciga svoga konja hvali,a ja ne mogu da se odlučim,pozdrav

A evo i par slika od letos
84d5e736f12ffec221e6717f57e4b705.jpg
e105067d79e6d1f761e3cffd62d4cb50.jpg
c4b782e1769aa3bd010c9e6f8113b257.jpg
74c6697a7e3ae76d42e20f83c8e6b7a8.jpg
afe61f01cdd3ce9c9719c86fdba8f525.jpg


Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Pa za 2-3 hektara možeš da uzmeš bilo koju frezu pipalicu, osim onih baš sklepanih i odradiće ti posao. Ti, naime imaš jedan dan freziranja i to je to. Tako nešto bi trebalo da izdrži bilo koja malo ozbiljnije napravljena mašina, ili polovna italijanska. O novim stranim nema potrebe da razmišljaš. Čak mi pada na pamet da ne bi pogrešio ni sa onom bez hidraulika, gde pozadi ide jedan čovek i sa jednim drvetom je izbacuje po potrebi. Jednostavno, to je jedna dnevnica više, pa par puta u toku godine, a nema šta da se pokvari. Ovo zadnje jeste malo neumesna preporuka, ali mora se kalkulisati tj. uložiti što manje sa ovakvim cenama.
 
Pa za 2-3 hektara možeš da uzmeš bilo koju frezu pipalicu, osim onih baš sklepanih i odradiće ti posao. Ti, naime imaš jedan dan freziranja i to je to. Tako nešto bi trebalo da izdrži bilo koja malo ozbiljnije napravljena mašina, ili polovna italijanska. O novim stranim nema potrebe da razmišljaš. Čak mi pada na pamet da ne bi pogrešio ni sa onom bez hidraulika, gde pozadi ide jedan čovek i sa jednim drvetom je izbacuje po potrebi. Jednostavno, to je jedna dnevnica više, pa par puta u toku godine, a nema šta da se pokvari. Ovo zadnje jeste malo neumesna preporuka, ali mora se kalkulisati tj. uložiti što manje sa ovakvim cenama.

Takvu običnu,kod nas je zovu Čaprljko ili Čaprkalo imam odavno,ali nemam sa kime da radim,nema ljudi ni za dnevnicu niti ikako!!Sin mi još na školovanju,a i kad je tu baš mu se nešto ne mili da vuče ili gura sa onom izbačenom šipkom,a ni meni,pošteno.Imaš li neku adresu od tih majstora u tvom kraju,ili gde bi tamo mogao da pogledam neku polovnu stranu pipalicu.Po Šapcu ih ima koliko hoćeš,ali pitam za tvoj kraj,a i ti si već u tom poslu,mnogo ozbiljnije nego ja,pozdrav
 
Meni je juce stigla Deljanin pipalica. Izgleda dosta kvalitetno. Mislim da sa njom moze bez problema da se pokrije 10-ak ha.
 
5.meseci. Samo sto nisam uzeo samo nju vec nekoliko masina. To je standardna procedura za taj konkurs.
Pa ja čitao,da neki čekaju dugo i još ništa nisu dobili,ili ja grešim,znači da si u avgustu podneo zahtev? A i sa čime si garantovao,kada si dobio pare za nekoliko mašina,,??Sa površinom poseda ili nečim drugim,ako mnogo pitam a ti odgovori na šta hoćeš,poz,
Ajd slikaj tu pipalicu,a i šta si još kupio.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Pa ja čitao,da neki čekaju dugo i još ništa nisu dobili,ili ja grešim,znači da si u avgustu podneo zahtev? A i sa čime si garantovao,kada si dobio pare za nekoliko mašina,,??Sa površinom poseda ili nečim drugim,ako mnogo pitam a ti odgovori na šta hoćeš,poz,
Ajd slikaj tu pipalicu,a i šta si još kupio.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka


Nisu ti potrebne nikakve garancije. Imas pravilnik i konkurs jos uvek na sajtu uprave za agrarna placanja, nije nikakva filozofija ispuniti uslove, prikupljas poene, sve lepo tamo pise kao i za svaki drugi konkurs. Moras ispuniti uslove koje konkurs namece. ne smes dugovati nista poreza po bilo kom osnovu, moras imati manje od 40.godina i jos puno drugih stavki. Koliko znam jos isplate nisu zavrsene i isplacuju nekim redom po broju ostvarenih poena. Nesto je jos jesenas bilo price da je konkurisalo nesto ispod 1300 mladih a da ce sredstva dobiti tek polovina. Vredi svaku paru skupljati dokumentaciju i konkurisati. Pozdrav
 
Ja čitao neke pravilnike na sajtu UAP,ništa mi nije jasno,a u vezi pomoći za mlade poljoprivrednike.Niti sam našao koji su uslovi u konkursu,niti kakvi poeni se skupljaju,pa ako neko ima neki link gde bi to mogao da pročitam,neka ga postavi,poz.
 
Koliko obrtaja bi trebala da ima freza na motikama? Ja mislim da tu ne treba neki veliki broj obrtaja gledajuci po frezi na kultivatoru dok freziram.
Gledam neke snimke na jutubu vrte kao da je kosacica i baca zemlju metar okolo.
Mozda bih je pravio. Traktor ionako ne moze da ide brzo dok frezira tako da ni freza ne treba da se vrti prebrzo.
Mislim da je nekih 300 o/min sasvim dovoljno.
Interesuju me obrtaji da bih znao kakav reduktor da trazim ( sa kolikim prenosom )
Pravio bih na pomeranje ali ne kao pipalicu nego mehanicku sa horizontalnim tockom na kraju koji bi pomerao frezu i naravno opruga koja bi je vracala u red.
Ne bi bila siroka,svega 5 ..... mozda 6 motika,zavisi od motika.
 
Dali neko ima ili zna neku adresu ili sajt,ili šta već ,gde bi mogao da potražim i pogledam oglase za frezu pipalicu,u Italiji?Imam neku adresu ali tamo sam našao samo dva komada nešto bez veze,a neznam ni jezik da bih mogao da ukucam pravilno.Jedan čovek mi reče da toga ima slabo po oglasima ,već mora da se ide kod tih seljaka koji imaju voćnjake,lično,ustvari ko tamo več radi a da je voćarski kraj.Hvala unapred
 
Dali neko ima ili zna neku adresu ili sajt,ili šta već ,gde bi mogao da potražim i pogledam oglase za frezu pipalicu,u Italiji?Imam neku adresu ali tamo sam našao samo dva komada nešto bez veze,a neznam ni jezik da bih mogao da ukucam pravilno.Jedan čovek mi reče da toga ima slabo po oglasima ,već mora da se ide kod tih seljaka koji imaju voćnjake,lično,ustvari ko tamo več radi a da je voćarski kraj.Hvala unapred

Moj ti je savet da sacekas konkurs za mlade i uzmes novu Deljanin za 1000 evra.Ove godine su skoro svi prosli konkurs. NOVO je NOVO. Garancija 2 godine, delovi stizu postom za jedan dan, a radi kao sat. Ja sam je uzeo za 4ha voca a mislim da bi mogla da radi i preko 10ha. Kad jednom udjes u sistem novog posle ga samo menjas, posle si ti onaj koji za 5-6 godina prodaje polovnu pipalicu i kupuje novu.
 
Da li je neko skoro kupovao ove pneumatske pipalice ? Imam jednog prijatelja koji mi preporučuje svog prijatelja koji ih ručno pravi.Dosta solidno izgledaju i rad u voćnjaku ne izgleda loše.Napravio je 10-ak komada, ima poručenih još 5-6.Neke mane tih pneumatskih u odnosu na hidraulične ?
 
Pogledajte pa mozda nekom i pomogne u slicnom poduhvatu
Uz pomoc prijatelja gotova frezica. Sklepana je od par stvari sto sam imao po dvoristu kao sto su reduktor i klip. Izasla me je oko 300 evra i za moje potrebe bice odlicna. Ostalo je jos sitnica ali to cu da resim u hodu.
Jednostavnije ne moze :).





 
Nazad
Vrh