Cena suncokreta rod 2012. g.

Sad sam cuo od jednog otkupljivaca najverovatnije da ce biti 400e tona.
 
Ljudi zasto forsirate cene, koje nisu popularne u okruzenju.... Realna cena sucokreta za ovu godinu je preko 50din. po kilogramu.... Nemojte se zadovoljavati sa 45din. jer oni ovo citaju. Madjarska 487e/t, Hrvatska 3.66kune! TO vam je oko 58din.
 
Oldtimer je to rekao u šali.
Ja nisam zadovoljan sa bilo kojom cenom ispod 50din/kg bez obzira na prinos.
 
Pa nista kao i uvek...Bice 2-3 dana dza-bu i kada prodje talas nezadovoljstva predstavnici Viktorije,Dijamanta,Peconi i ta ekipa ce zadovoljno trljati ruke i misliti opet smo ih zajebali!!!Samo sto je ove godine manje posejano nego inace i mozda prinos bude malo manji pa ce zbog konkurencije cena biti dobra,ali...pitanje je?!Ja sta sam cuo pre 2-3 nedelje sam napisao,od tad nisam ni cuo ista niti se raspitivao...
 
Ove godine nece nista da urade. . . a sledece godine ce manje posejati suncokreta. . .
 
Oni koji budu nezadovoljni cenom mogu da ga skladiste kod sebe kuci(ko ima prostora za tako nesto)pod uslovom da suncokret bude ispod 10%vlage,bez mnogo primesa i da predje preko nekog aspiratora ili selektora koji ce izduvati prasinu iz njega.Pitanje je sta posle uraditi sa tim suncokretom?Cena suncokreta se tokom godine jako slabo menja,male privatne uljare sebi obezbedjuju sirovinu u toku zetve jer znaju da se suncokret tesko lageruje.Jedini nacin za neku realniju zaradu jeste izvoz a za to treba i neka kolicina da se nakupi da bi taj izvoz bio isplativ.Generalno, sa suncokretom smo u najvecim monopolistickim rukama u odnosu na bilo koju drugu kulturu koju sejemo.
Milanche87
Sta da seju ljudi u dobrom delu Banata gde ne uspeva soja i gde suncokret zauzima velik deo povrsine i dolazi na svaku drugu ili trecu godinu na istu njivu (imam i ja takve zemlje)?
 
Obzirom na cene, mozda je bolja varijanta udruživanja i proizvodnja sačme i ulja za bio dizel, sigurno je mnogo isplativije a znamo da rad nije nikada bio problem.
 
Verovatno pšenicu pa da beograđani imaju jeftin hleb.
Cena suncockreta će biti jeftinija nego u mađarskoj ali samo toliko da se ne isplati izvoz.Znači nekih 20 eura jeftinije.Ali isto tako da se uvoznicima ne isplati da ga uvezu.
Problem je što u Mađarskoj pola roda ide na skladištenje pa se trguje cele godine i taj ima jednu cenu a onaj što se odmah trguje ima drugu cenu.
Tako sam dobio informacije od jednog otkupljivača.S obzirom da je cena u okruženju poprilična nadam se da će ove informacije biti tačne.

---------- Poruka napisana u 10:57 ---------- Prethodna poruka je at 10:55 ----------

Nikola na ove cene taj posao je ravan nuli ili minusu.Šta misliš da bi viktorija pravila u Šidu jestivo ulje da nije isplativije od biodizela.
 
Od 100kg suncokreta (dobrog kvaliteta) dobija se oko 35 lit sirovog ulja sto znaci da ti za 1 lit ulja treba oko 2,8-2,9 kg suncokreta za 1 lit ulja.po nekim trenutnim cenama 2,8kg x 40 din(trenutna cena po kojoj mogu da prodam suncokret)=112 din izadje litar ulja bez pratecih troskova (struja,filter).Za doradu u biodizel treba jos oko 15-20 din po litru i to dodje oko 130 din.Gorivo D2 sa pumpe sa kojim neces imati problema kao sa biodizelom kosta oko 137-140 din.Mislim da je svaki dalji komentar o biodizelu sa moje strane zavrsen.
 
Da dodam,skladište za suncokret zbog kontinuiteta proizvodnje,radna snaga,ulaganje u mašinu( presa,reaktor,filteri,sudovi).
Bukvalno kad odbiješ sve troškove radiš za sačmu ili za pola nje ako suncokret skoči na 45 din.
Bolje džabe sedeti nego džabe raditi.
Ah da, pronađi danas tržište za biodizel je jako ako nezahvalan posao i iziskuje mnogo truda,znanja i sreće.
Po mom mišljenu dok god suncokret prema nafti ima cenu manju od 5:1 mislim da je nerantabilno. Naravno pod rentabilno očekujem da nešto zaradim makar jednu dobru platu mesečno.
 
U zadnjih par godina u nekoliko navrata smo hteli i mi da pokazemo zube drzavi i sta smo postigli? Nista? Dakle ispunili nam samo donekle neka prazna obecanja. Nisu oni krivi kolko smo mi. Da bismo imali adekvatne ljude u asocijacijama prica bi bila sasvim drugacija, nego svi gledaju svoj interes i puca im m..a za sve ostale. Nemoj sad neko da kaze da nema para u budzetu. Za taj resor koji napravi velik suficit na nivou drzave i od koga cela drzava zivi mora se odvajati odredjena svota i obezbediti novac i za dobre subvencije i za dobre cene nasih proizvoda. Zasto sve ovo pisem? Pa dali je normalno da samo kod nas bude suncokret na 40 din. a u zemljama u okruzenju do 58 din. Isto ce i sa sojom uraditi. Sigurno da nije normalno ali kad mogu olako da nas za...bu i opljackaju pa zasto ne bi? "Budalu treba j...ti'' rece neko a vlada je to shvatila odavno i misljenja su da se to nama svidja.
 
Od 100kg suncokreta (dobrog kvaliteta) dobija se oko 35 lit sirovog ulja sto znaci da ti za 1 lit ulja treba oko 2,8-2,9 kg suncokreta za 1 lit ulja.po nekim trenutnim cenama 2,8kg x 40 din(trenutna cena po kojoj mogu da prodam suncokret)=112 din izadje litar ulja bez pratecih troskova (struja,filter).Za doradu u biodizel treba jos oko 15-20 din po litru i to dodje oko 130 din.Gorivo D2 sa pumpe sa kojim neces imati problema kao sa biodizelom kosta oko 137-140 din.Mislim da je svaki dalji komentar o biodizelu sa moje strane zavrsen.

Možda me niste shvatili, mislio sam da se prodaje ulje za biodizel i suncokretova sačma, kojoj će cena sad da ode na gore jer će je više stavljati nego sojinu zbog cene.
 
Spajki kod nas u ataru je dosta pocela da se seje slacica. . . Tako da ako bude da zeznu sa cenom ja menjam suncokret za slacicu. . .
 
Cuo sam da u Dolovu seju slacicu,a cuo sam da su nekima prskali totalom vece parcele,e sad ne znam iz kog razloga i da li je istina?!

Bilo je dosta slacice. . . Prskali su avionom, ali to totalom ne verujem ko bi to uradio. . . Ili mozda bar nisam cuo neku pricu. . .
sorry za :off_topic:
 
Pitanje kolika je potražnja za slačicom ako se ne varam senf se pravi od nje,kolega GANGA je sejao koliko se sećam da je pisao pa ga pitajte za iskustva.
 
kod nas potraznja je slaba,s jednim covekom pravis ugovor on ti seje, prska i vrse a ti njemu predas uz odbitke njegovih usluga,e sad cenu za ovu godinu neznam samo sam cuo da kad podbaci moze i nista da nema!
 
Nazad
Vrh