Cena suncokreta rod 2012. g.

Danas se priča o ceni suncokreta 50 i 52din.I to da je ta cena u ponudi za ugovreni otkup.Lično sam to čuo od velikih vlasnika zadruga.
Ja sam juce cuo od jednog velikog gazde iz sela da mu je jedan jos veci gazda,inace njegov prijatelj i kompanjon nudio jos pre 2 meseca zagarantovanih 400 eura po toni a da je pre neki dan bio i davao mu 420 eura po toni suncokreta!E sad ako on laze mene,mada nema potrebe i znamo se dobro i dobri smo,onda i ja lazem vas...Po sadasnjem kursu to je @Diklofen tih 50 dinara
 
Ova informacija nije rekla kazala jer sam sedeo sa tim ljudima kod predsednika opštine u kancelariji i pričao_Oba su veliki otkupljivači suncokreta pa čak mislim da je jedan od njih najveći u srednjem Banatu.Jedino loše je što prognoziraju ipak manji rod suncokreta od prošle godine.
 
Da me ne shvati neko pogresno i ja sam proizvodjac pa mi naravno odgovara sto veca cena suncokreta,ali sve su to nagadjanja dok ne krene otkup.Ajde da mi neko kaze sta odredjuje cenu suncokreta.
 
Mozda cena ulja kod nas i u okruzenju (jer nase uljare mnooogo vise ulja izvoze nego sto na nasem trzistu ostaje)i potreba za istim?
 
Ja isto mislim da ce cena biti blize 40 din nego sto bi mi voleli 50din, isto tako mislim i za soju, mozda za nijansu veca nego za suncokret, negde oko 45 din
 
Na soji ce se mnogo vise osetiti efekti ovih vrucina u odnosu na suncokret,a mislim da ce se isto osetiti razlika i u ceni.
 
Spajki
I to sigurno ali veliku ulogu mislim da ima i kvalitet suncokreta.
Uzmimo za primer da za 1l ulja treba 3kg suncokreta da je to neki standard,e sad ako je suncokret loseg kvaliteta pa uljarici treba 4-4,5kg suncokreta za 1l ulja on nema osnova da da dobru cenu jer ce fabrika da radi u minusu.(da je drzava kako treba ona bi u tom slucaju trebala razliku da dotira uljarici,a posto nije moramo mi)A u drugom slucaju ako je dobrog kvaliteta pa treba 2-2,5kg za 1 l zetina mozemo da ocekujemo lepu cenu.I mislim da je bolje da se pri otkupu drzimo velikih otkupljivaca jer zbog kolicine imaju razne pogodnosti od fabrika ulja pa samim tim mozda i daju neku paru vise.
 
Trziste soje u Srbiji imamo u svakom momentu ali sto se tice suncokreta tu nemamo nikakav izbor,cena suncokreta zavisi od jedne kompanije i da ga skladistimo kuci nema posle trzista za njega kome bi ga mogao lepo prodati.
 
Radili su neki kod nas prosle godine ali samo za svoje potrebe,e sad nemogu da se setim ali ima neke razlike naspram ovog iz fabrike,da li u cuvanju ili sta vec.
 
Ima razlike,mnogo je zdravije nego ovo rafinisano iz ducana ali za sebe i svoje potrebe nema racunice to raditi.Odosmo u off...
 
Bice borba za suncokret, tako da mislim da je to najbitniji faktor koji odredjuje cenu. Imamo dosta uljara, koje cak i usluzno prave ulje za druge.
 
uglavnom ti je sadrzaj ulja u suncokretu od 45 -53% i te velike uljare uglavnom iscede svo ulje prvo fizicki pa onda toplo fizicki e zatim dolazi hemijsko cedjenje pogledaj sacmu koja dodje iz fabrike ulja. inace oni sve prodaju ulje sacma,nema otpada.
 
50+ pdv je realna cena, s obzirom da su berze izasle sa cenama, u Budimpesti 472eur, a u Hrvatskoj 455eur.... Dakle realna i dobra cena po nas bi bila ta.

@Peet brisi post...
 
Nazad
Vrh