Sjenicka ovca

Je li normalno da se od belih ovaca(ovih sa gornje slike) i belog ovna jagnje sarene ovce?
Ove godine prvi put imam dva sarena jagnjeta. Jel to tipicno za rasu, posto na prvoj strani pominju i sarene ovce, u manjem broju?
Crno -bela kombinacija, glave tipicne obojenosti,ali crna ledja...?
A da, ipak su sve bile sjagnjene i sve je ok..osim sto se ni jedna nije bliznila...:)
 

Kada je ova ovca u pitanju sa odredjenim standardom pigmentisanih zona (sara), mora se naglasiti o kakvom obliku sarenog primerka se radi. Postoji pravilno obojen primerak i nepravilno van standarda pigmentisana jedinka. Prva slika su najcesca tri modela sara kod sjenickih ovaca u rasponu od izvornog tipa do oplemenjenih sa drugim rasama.
A pegava pigmentisanost u ovcarskom zargonu zrnasta ili graskasta sara koja vremenom dobija na intenzitetu pega B cizmasta sara koja najcesce zahvata prednje noge gde se crni pigment proteze iznad clanaka i kod jagnjeta je uocljiv crni grudni kos V kalusasta pravilna sara gde pored pravilno pigmentisane glave crni pigment zahvata sve cetri noge samo do prvog clanka. Druga slika,oblici sara na glavi A/brnjasta sara,samo vrh gubice/nosa i na krajevima usana,B/kalusa,naglasen pigment preko nosnog dela i van usana,kruzna sara oko ociju i do pola uha,V/zrnasta,pegava,nepravilne pege skoncentrisane oko nosa i u predelu oka,G/belonosa,crni pigment ne zahvata gubicu vec krajeve usana sa sarom oblika suze oko ociju i cno uho. Treca slika najcesca tri oblika kalusaste sare,A/srcasti oblik iznad nosa,B/piramida>trougao iznad nosa i V/permanentna,dominirajuca cna sara naglasena u vecem krugu oko ociju van nosa i kompletno crno uho. Sami termini i nazivi sara su interni recnik odgajivaca ove rase,a neki poticu i sa podrucja gde je i nastala ova ovca.
 
2hyh1r5.jpg

72zoxu.jpg

x4ouhw.jpg

Na ovakvu sarenost mislim...
726c1j.jpg

Od ovih...
 
...bas se u tim zonama oko grudi pa prema trupu i javljaju sare kod jagnjadi cije poreklo nije od prociscenih linija stroge selekcije na pravilnu obojenost,a dominacija oplemenjivaca/belih/,uslovljava bledji pigment braon ili sivog tona kao i smanjenje krugova oko ociju i usana...mislim da na You/tu ima reportaza sa Pesteri o jagnjetu koje ima saru na trupu,arapska slova koja su ime Alaha,kao fenomen,mada sam ja pre tri godine imao jagnje sa jedne strane oblik srca,a sa druge manji krst,nisam planirao da ga ostavim,pa su ga odmah otkupili zbog simbolike tih sara/samo slucajnost van sujeverja/,obrati paznju trebalo bi da su majke tih sarenih jagnjadi vise mlecne od drugih,jer naglasen crni pigment je prisutan kod posebno mlecnih ovaca...lepo negovana jagnjad i ovce,a jednom su vidim i precvikali/otkinuli rep,desava se nista strasno :ppozdrav:
 
To za rep sam video neki dan, mislio sam da se mozda i ojagnjilo tako...A prva je godina da imam ovako sarenu jagnjad,pa sam posumnjao na ovna jer je on uzet prosle godine kao jagnje.
Ok, drago mi je da cujem da se desava..Hvala na strpljenju...:)
 
Hvala drug. Pozdrav veliki i tebi i ostalim clanovima. Bilo je vrijeme da se vratimo odakle smo i poceli.
 
srecno kolega i da tako nastave , prilicno krupna i ujednacena jagnjad , da li ste ih merili
 
Hvala kolega. Da ja svako janje mjerim od rodjenja do 90 dana. U ovom slucaju muski je 6,18 kg a zenska 5,10 kg. Iako ne spada u red krupnih grla janji jako veliku janjad. Proslogodisnje trojke na janjenju su tezile 14,58 kg.
 
Pozdrav Svima! Imam jedno pitanje: Dali se ostvaruju subvencije na 10 ovaca? znam da je pre bilo da moras imati 30 grla da bi mogao ostvariti uslove za subvencije, pa me zanima da li se sta menjalo? hvala u napred..
 
@Bosnian zemljace posto su u nekoj temi bile slike tvog objekta za smjestaj ovaca sa resetkastim podom a od vremena gradnje pa do danas je cini mi se proslo fino vremena,mozes li nam iznijeti utiske kako si zadovoljan sa tim objektom,prednosti,mane,ako moze ubaci i koju sliku objekta kao i stada,odlican poso radis i veoma kvalitetno stado imas,svaka cast,nekad sam i sam drzao ovce po 40-50 kom,ali zbog određenih problema morao sam rasprodati,pokusat cu u albumima pronaci slike pa ako uspijem postavit cu
 
@Bosnian zemljace posto su u nekoj temi bile slike tvog objekta za smjestaj ovaca sa resetkastim podom a od vremena gradnje pa do danas je cini mi se proslo fino vremena,mozes li nam iznijeti utiske kako si zadovoljan sa tim objektom,prednosti,mane,ako moze ubaci i koju sliku objekta kao i stada,odlican poso radis i veoma kvalitetno stado imas,svaka cast,nekad sam i sam drzao ovce po 40-50 kom,ali zbog određenih problema morao sam rasprodati,pokusat cu u albumima pronaci slike pa ako uspijem postavit cu
Fala za lijepe rijeci,trudim se koliko imam vremena da to bude kako treba.Resetkasti pod ima i prednosti i mane ali u svakom slucaju je bolji nego klasicni. Jedino sto bih promijenio jesu resteke koji bi trebalo da su metalne od nehrdjajuceg materijala,jer drvo se vremenom deformise.
 
Pozdrav Svima! Imam jedno pitanje: Dali se ostvaruju subvencije na 10 ovaca? znam da je pre bilo da moras imati 30 grla da bi mogao ostvariti uslove za subvencije, pa me zanima da li se sta menjalo? hvala u napred..
Minimum je 10 umaticenih priplodnih grla. Ranije je bilo 5..Ako mislis na onih 7000 dina po grlu.Takodje je i za tov jagnjadi..predas klanici 10 komada i dobijes 2000 po grlu..
 
ljudi sta mislite o ovoj rasi? il de france je precenje i cini mi se da je sve skuplji..a umaticene sjenicke mogu dosta jeftinije da se nadju
 
Nazad
Vrh