Komsijski odnosi u ataru

Ja nisam imao problema sa komsijama. Jako pazim da drugima ne ulazim u njive i u oranju i u sejanju. Ove godine na jednoj parceli mi je ispalo da sa jednog kraja dobro stoji a sa drugog sam usao u komsiju 2 reda kukuruza. Kada bude brao, to je njegov kukuruz iako je moje seme i obrada. :ppozdrav:
 
Sta raditi kada vam komsija oprska njivu tj.prska po vetru a nemoze se sa njim nikako na lep nacin dogovoriti
Meni je komsija prosle godine isprskao verovali ili ne 52 vrste suncokreta,od toga na 30-35 vrsta je bilo skoro 100% stete.Posto se on vadio na raznorazne gluposti tipa mravi mu jedu zile,bolesti ga napaduju kad ima 8 listova....postupak je bio sledeci.Uplatio da izadje seoska komisija da prebroji ostecene vrste i sa tim zapisnikom ga prijavio na mirovno vece gde AKO ne postignete dogovor imas zapisnik za pokretanje sudskog postupka.
 
E pa ti lepo uzmeš na jesen pa mu pokosiš jutro kuruza, pa nek te on tuži i nek šalje ženu da se svađa sa tobom...

Moj ćale ima dobro rešenje za to: Samo nek oni oru, seju i šta god rade, mo pokosimo ono što je naše i sve sređeno...
I dok nepokažeš zube uvek se neko napravi pametan, pa misli da može da ti odorava ili prska...

A ko se nekad desi da oprskamo 1 red uvek odem kod tog pa mu kažem i uvek se sa takvim dogovorim da mu dam 1 red na jesen ili nešto drugo...
 
Kod mene gde komsije imaju repu ja obavezno kada prskam odmaknem brazdu bolje i da moja bude prljava brazda nego da imam problema.Po velikom vetru ne prskam kada je slabiji vetar pustim skroz prskalicu tako da se lepeze jedva preklapaju i prvi prohod idem polako tj.sa malim gasom da bude sto manji pritisak i sam tim i magla koja moze odleteti
 
Srecom nemam jos takvih problema,malo vise obratim paznju u prskanju da nebude stete kod komsije,a i u oranju orem do granicnog kamena,imao sam samo nepijatnu situaciju kada mi je komsija odorao arendiranu zemlju i radio kao da je njegova a ja nisam znao,kada sam izveo mernike i video da je sa jednog kraja usao 9 redi kukuruza a sa druge 3 reda,ja lepo uzorem moju njivu a od sada samo prodje bez javljanja i izvinjenja.
 
Verovali ili ne nigde nemam problema gde su mi komšije "mali" seljaci.Problemi su mi samo na parcelama gde se graničim sa "gazdama".Redovno odoravanje,usejavanje vrsta u moju njivu,štete od prskanja....Kad god im kažem svodi se na to:"pa nisam ja radio nego radnik.Reći ću ja njemu da pazi...".I ajd šta da radim,prećutim i teram dalje dok izdržim.
Imao sam slučaj da su me komšije sa obe strane parcele kad god vide prituživale da sam im odorao.Kad sam ja premerio ispalo da meni fali 4 ara.
 
To je svugde tako,onaj sto te napada ti je i odorao,ja sam merio par parcela ovog proleca i za nekih 300 eura koliko je kostalo merenje kupio sam jutro zemlje malte ne,toliko o postenju komsija,nisam ja nisam ja i meni fali metar tako govore a kada sam izmerio on 2 metra kod mene mislio je da necu primetiti posto je moja parcela od 7 hektara ali se prevario posto je komsija preko puta imao orah na njivi a ja znam koliko od oraha je moja medja.Ima dosta metoda kako da se zastiti njiva od odoravanja a meni naj sigurnija je da se na sredini parcele nadje tacno sredina od levog komsije i od desnog i tu se udari neka cevi ili kamen tako i sa jedne strane i sa druge i uvek meris od obelezenog levo i desno,to obelezeno nemoze niko da zapne sa plugom samo ja.
 
Ja imam plan iz katastvra svake parcele. Kada idemo da sejemo ponesemo metar na motanje od 50m i teraj. Nema greske tako. I sve komsije su mi mali paori (srecom), tako da je za sada sve ok. Stric ima za komsiju coveka koji radi 1000ha+, prvo su pocupali sve menje, redovno ulaze u njivu po nekoliko redi i tako svake godine....
 
Znam za pricu coveka koji radi jako puno zemlje i parcela, sto svojih sto u zakupu, on kaze, ja odorem svakom komsiji po dve vrste i eto meni novih 10 kj. Jedino ga jebe sto to sada svi znaju.
 
Kod nas ovoga nema... Mi jos uvijek po starim sistemima imamo izmedju njiva izdignute zatravnjene medje i u medju se NE DIRA... Ako ostane pre siroka prilikom odoravanja, onda jedan trag tanjuracom da zadnja baterija "odguli" visak i to je sve. Kad netko i slucajno izvadi medju (grbav teren, lose gume, zanosenje ovo ono...) odmah se ide do tog komsije i kaze se sta se napravilo i to je to. Ako je neka steta na usjevu napravljena i to se lako rijesava...

Moj pokojni djed palio strnjak na svojoj njivi i uhvatila komsijska zob gorjeti, i brat sjeo na traktor, oborao oko vatre po komsijinoj zobi da ne izgori cijela njiva. Moj djed priznao krivicu i dogovor je bio da se steta namiri u kukuruzu "poprijeko" jer djed nije sijao zob i problem rijesen na obostrano zadovoljstvo. Naravno, ovo sto je poorano po zobi se poslije zetve moralo izravnati tanjuracom...

Medja kakve mi imamo po ataru su ZAKON i nema nikakvih kamena medjasa, nema uoravanja a ako se i dogodi, to se rijesava po kratkom postupku. Da se radi po vasem sistemu, mi bi se ovdje ubijali svakodnevno, kakvih pohlepnih ljudi sve ima, ali u medju rijetki diraju i to svjesno iako znaju da ne bi trebali.
 
Potpuno isti sistem i kod nas,iste medje,ista resenja.Problema skoro i da nema,a kad ima lako se resava uz gajbu piva,ili litar rakije.Realno u lov se ne ide za te stvari:osmeh:
 
Kod nas su karovi uglavnom svuda pocupani na prste mozes nabrojati gazde gde drze one velike pocetne tacke.Pre mesec dana sam sa bratom merio jednu duz skoro 3 kilometra pantljikom i to je tuga sta sam zatekao od pocetne tacke posle 3 parcele opsti haos ljudi ukucavaju kojekakve cevi zakopavaju betone svako svoje tera,skoro pa nijedna medja se nije poklopila.Kada sam dosao do svoje i izmerio lepo sam obavestio komsije sta i kako da rade da se pomeraju iz moje njive.Jednu parcelu sam uzeo pre 2 godine u arendu bivsi arendas je drzao kamenje svaka cast vec vise od 20godina niko ih pipao nije i kad sam usao da radim te jeseni komsija navodno izvali tj. iskopa kamen ove godine sam ga vratio tacno gde je bio i ajde poverovao mi je jer sam sam geometar i obecao je da nece vise dirati jer nema svrhe to da radi opet cu ga vratiti na mesto ali nevredi jako blizu je posejao usev niti smem da prskam niti da ospartam napravicu mu stetu dal sada ili kombajnom u zetvi on ce namerno da uzvrati posle...
 
Hvala bogu samo sam jednom imao problem sa komšijom koji mi je porskao 2 reda suncokreta, nije bio za saradnju i dogovor, pa sam mu ja spržio dva reda kukuruza i to je to. Inače pre dve godine sam napravio zavesu koju kačim na kraj grane prskalice, tako da nema problema ako se desi i da bude malo vetra, inače prskam samo po mirnom vremenu.
 
Cugi, sjecam se ovog tvog slucaja... Postavljao si i slike. "Ako necu imati ja, nece imati ni on i nikome nista" ;)

Znaci, to je proslo sve u redu?
 
Da, da, dobro se sećaš, tada si mi prvi put i pričao kakve su međe kod vas. Sve je prošlo ok, shvatio je da je kriv i da ga je stigla zaslužena kazna :osmeh:
 
ja nemam tih problema proculo se po okolini da busimo gume,rezervare pucaju samari pesnice i jednom staklo na kabini
 
Samo da pojasnim moj prethodni post. Na toj njivi gde se desilo spaljivanje nisu svi panjevi prisutni. Tj na putu-ataru ima panj (al Bog zna dal je tacno ukopan...) a na drugom kraju njive ga nema uopste. Tako smo je uzeli u zakup,tako je i radimo po orjentirima-panjevima susednih njiva. I da apsurd bude veci uvek komsija prvi uradi i onda se mi drzimo njegovog pravca i to tako funkcionise godinama. Zadovoljan on zadovoljni mi. Medjutim posle tog nemilog dogadjaja,totalnog spaljivanja dela useva i njegovog izbegavanja da prizna krivicu (laze me u oci a to mrzim) ćale sledece godine zapne plugom i nalazi panj na drugom kraju njive i vidi da se dugogodisnji orjentir ne slaze sa realnoscu. E otud odluka da se mi i dalje drzimo komsijinog izvlacenja pravca i tog nekog zajednickog orjentira jer ako on nije nasao za shodno da mi kaze makar Izvini desila se greska,nije bilo namerno... Zasto bi mi rekli gde je ustvari njegov panj? On svoju njivu tako radi minimum 25godina tako bez panjeva i nije ga trazio sto znaci da je njemu dobro. Pa zasto onda da se ja bunim pogotovo kad mi je napravio stete a ne zeli da prizna kamoli da plati. Znam da nije u redu ali jedino tako cu moci isčupati odstetu. Tako da nisam se dobro izrazio nismo mu odorali samo se drzimo njegovog pravca. Uostalom ko god da je u steti od nas dvojice nije u velikoj jer bi se primetilo da fali zemlje. Ali bem gi nikom ne fali.... Jedino ce biti fazon ako je onaj panj,sto je na pocetku njive kod puta kao dobro ukopan ustvari pogresno ukopan, pa na jednom kraju on odorava od nas a na drugom mi od njega.... O Bože ne bi me čudilo da je tako. Najvise bih voleo kada bi mi sve njive bile propisno obelezene (još jedno 3-4 njive nisu) i onda sigurno ne bih dirao tudje ali ni na svoje ne bih dao. A to mislim da nece biti skoro. Ipak zivimo u Srbiji a ne u bajci.
 
Nazad
Vrh