Komsijski odnosi u ataru

Učlanjen(a)
5 Nov 2009
Poruka
10.091
Lokacija
Indjija & Golubinci
Sta raditi kada vam komsija oprska njivu tj.prska po vetru a nemoze se sa njim nikako na lep nacin dogovoriti
 
Oberes mu sta mislis da je tvoje na drugoj njivi u drugom delu atara ili koristis ^UBEDJIVAC^ ako ga negde sretnes nasamo...........
Ovo vazi samo za komsije sa kojima nemozes da se dogovoris ljutski i covecanski a isprobano je i funkcionise odlicno....
 
Oberes mu sta mislis da je tvoje na drugoj njivi u drugom delu atara ili koristis ^UBEDJIVAC^ ako ga negde sretnes nasamo...........
Ovo vazi samo za komsije sa kojima nemozes da se dogovoris ljutski i covecanski a isprobano je i funkcionise odlicno....
Nikako! Nemojte izigravati zakon kad to nismo! Jedan poznanik je sam naplatio stetu i suprotna strana ga tuzila. Naravno i dobila sud tako da je ovaj pored stete koja mu je nanesena jos i sud i kaznu morao da plati. Sudija mu je na kraju lepo rekao: Ako bi svako uzimao pravdu u svoje ruke onda sud ne bi morao da postoji. Na pitanje ostecenog a sta je trebalo da uradi. dobio je odgovor to sto je primenjeno na njega. Znaci privatna tuzba ukoliko ne mozete da se dogovorite. Ili nasa metoda. Zbog sprzenih jedno 6+ redi kukuruza i izbegavanja susreta,telefonskog poziva,dogovora odorano je jedno 2-3 brazde od njegove njive,i tako vec par godina se sluzimo njegovom zemljom. Mozda nije fer s nase strane ali ko ga je.e kad se pravi englez! Ili jos jedna variijanta uslikas usev sa svih strana pa mu sledece godine vratis istom merom. Ili ostavis kao dzokera u rukavu ako se tebi nekad desi da sprzis njegov usev pa pocne da se buni a ti onda lepo kazes komso tad i tad si ti meni sprzio. Secas se? Ako se ne seti slike ce ga potsetiti.
 
Ovo je pandorina kutija.

Na žalost tužbe i svađe su učestala pojava, ako neće da plati podnesi tužbu dok je stvar još sveža odnosno dok se može utvrditi činjenično stanje.
Zadnjih godina su se ti odnosi jako pokvarili. Ima par ljudi koji redovno odoravaju ako ih imaš za komšije svake godine imaš problema. Ima jedan deda recept za takve - kada vidi da mu je neko odorao ostavi tako pa sledeće godine vrati jedno 5-6 brazdi više nego što mu je odorano, ovi mu ponovo odoru ali sada u stvari imaju manje i tako u krug.
 
Mi na sreću nemamo takvih problema ali imamo drugi. Vlasnici parcele sa kojom se graničimo u dužini skoro 2 duži je ne obrađuju već par godina. Prvih red-dva do njih su uvek puni korova. Sada je to oprskano i spaljeno ali kasnije, kada se više ne prska, korov se širi sa njihove njive na našu. Osim toga, nasred neobrađene njive se odmah stvorio put koji se sada češće koristi od atarskog jer ima manje rupa. I naravno, našla se neka budala da istovari smeće pored tog puta. Nova divlja deponija u najavi, kao da ih je malo u u krugu od 1km.

Na drugoj parceli dužine 1 duži komšija obrađuje ali slabo, uvek ima kukuruz u sirku i drugom korovu i verovatno očajne prinose.
 
sta reci

komsijes.jpg
 
Zbog sprzenih jedno 6+ redi kukuruza i izbegavanja susreta,telefonskog poziva,dogovora odorano je jedno 2-3 brazde od njegove njive,i tako vec par godina se sluzimo njegovom zemljom.

To tek nikako jer si uvek kriv,komsija moze da izvede geometra i da te tuzi da mu platis stetu za deset godina unazad+geometra+sudske troskove a dobija te sigurno jer nemozes da dokases da si mu usao samo jednu godinu...........
Kad sve srtacunas ispadne da za te pare mozes da kupis skoro kj zemlje.......
 
Ja koristim bolju metodu.
Ako nekom spržim, potražim čoveka i dogovor uvek bude dobar.
Ako meni neko sprži, pokušavam da se dogovorim, ali za odoravanje, tu je činjenično stanje da oni koji rade jako mnogo zemlje i imaju zemlju na mnogo mesta - najviše odoravaju. To je prosta logika, svuda po jedan red kukuruza sa svake strane a zemlja na 100 parcela - 2x100 redi kukuruza.
 
Samo na lep nacin svakom se desi da pogresi i niko nece da propadne za koji red kukuruza ili zita . Ako se konstantno pravi blesav noda slede represivne mere ala slucajno, mada to treba izbegavati jer tu nema srece . Par nacina sacekati da svi uzoru i onda otici i uraditi kako treba i obavezno naoravati ako treba i 2 3 god . Ako je covek svatice posle prve god ako je pokvaren nece ni posle 100 . Prvi posejati i ospartati .
 
A nemože ni on da dokaže koliko godina si ti ušao kod njega, a i šta je čekao tolike godine ako je tako.
 
Kod nas postoje opstinski poljocuvari i ako se nesto tako desi zovnes ih oni izvedu gazdu na njivu i pretezno se sve lepo zavrsi dogovorom,a ako gazda koji nacini stetu nece da plati onda ga oni predaju na sud ali pre toga izvedu polj.inspektore i kada mu sve obracinaju(izlazak na teren,pa izlazak inspektora,nacinjena steta i sudski troskovi) taj ga je nacisto ugasio.A sto se medja tice ja na svaku njivu koju radim izvedem geometre,levog,desnog i ako treba ceone komsije pobodemo medje potpisemo svi zapisnik geometra i mirna Backa jeste da kosta 10000din geometrisanje ali nema svadje i sekiracije!
 
Ima kod nas jedan advokat samo ga pozoveš,ne platiš ništa ali ne dobijaš nikakvu naknadu osim vraćene parcel u slučaju ako je odorano .
U slučaju da ti se komšija usled prskanja par redova pravi englez onda posle tužbe ubuduće striktno pazi i nema više problema.
Advokat vadi geometra i diže tužbu ,traži naknadu i kamatu ,Naknada troškova ide na tuženog kao i geometar.A odšteta mu je zarada,znam da je čoveku uzeo 30000 din odštete za odoranih dve brazde nekih par godina.
300 eura+geometar+sudski troškovi ne verujem da je zaradio na tih dve brazde toliko da bude u plusu.
Tebi mirna glava a komšija ako nije čovek da se lepo dogovori posle pati.
 
ne znam kako je u drugim atarima ali ovde kod nas od kad su poceli geometri da mere sa onim iz satelita nastao je haos,skoro svaki put i granica nisu vise na svom mestu.meni je na jednoj parceli usao put skoro deset metara a na drugoj mi komsija uzeo 5 vrste na jednom kraju,a nisu me zvali kad su merili.i sad opet ja moram da izvodim geometra a njih bas briga samo trljaju ruke
 
Imam takav slučaj na nekoliko parcela.Svake godine komšija poprska red-dva kukuruza ili soje.Jednom sam ga pitao kaže nisam ja sin je.E kada je tako sada mu ništa ne kažem već mu vratim istom merom ali par redova više.Drugi odorava godinama i desi se da ja posejem pšenicu i on odore lepo 3-4 brazde a pre toga odorao već 2.Jesenas sam vratio 8 brazda nazad i ne vidim da je odoravao ponovo ali ide jesen pa ćemo videti.
 
Nemam ni jednu njivu pod okopavinama koja bar za pola reda nije naj..ala od komsijskog prskanja.Nikada nisam niti cu da se svadjam i prepirem,jer se i meni moze desiti da "pretrcim"kod komsije i sta bi tada bilo?Ovako tolerancija je kljuc uspeha:osmeh:
 
Kod mene je komsija juce prskao kukuruz po najvecem vetru,a ja imam pored njega 9 jutara soje.Tu je problem veliki nije to da kazemo jedna dve brazde tu je kontaminovana veca povrsina soje.Kukuruz je prskao nekim klopiralidom (talisman,...),jutros se nije videlo nista na soji a verovatno ce se kasnije odraziti na rast i prinos soje.Odem kuci kod njega a on nece da izadje poslao zenu da se svadja samnom.
 
Nazad
Vrh