Alpska košnica modifikacija Ivana Brndušića Brnde

sarbanac

Banned
Učlanjen(a)
17 Dec 2010
Poruka
1.632
Lokacija
Sarbane Ub
Poštovane kolege pčelari dve godine sam tragao za modelom košnice koja bi zadovoljila moje kriterijume. Listajući net našao sam veoma zanimljiva rešenja koja je postavio Brnda. Posle njegovog predavanja u Novom Sadu odlučio sam se da ponovo počnem da pčelarim. Izbor je IB (Ivan Brnda) košnica. Ovo je devetoramna košnica kvadratne osnove 340*340*230mm. unutrašnja mera to je ustvari polovina obrnutog rama db košnice. Ova košnica je nastavljača koja se razlikuje od drugih kako po konsrukciji tako i radu sa njom. Nema klasično leto već okruglo od 35mm koje se nalazi 70mm ispod gornje ivice tela sanduka. Kada je u funkciji jedan ili dva nastavka otvoreno je jedno okruglo leto. Tri i više nastavaka otvorena su dva leta. Danas sam naselio prve košnice prirodnim rojevima. Pošto se priča da je ovo košnica budućnosti zato sam otvorio ovu temu. Rado ću izneti svoja zapažanja kako rojevi budu napredovali. Možda od kolega još neko ima ove košnice pa da razmenimo iskustva. Za sada toliko pozdrav!
 
Daj koji foto tog leta ili bar neku skicu da vidim, jer se sa tim nisam sretao do sada.
 
Rado bih postavio slike al nemogu sa mob telefona. Leta okrugla su prečnika 35mm i nalaze se na 70mm od gornje ivice nastavka. Kada je jedan nastavak u funkciji jedno leto. Dva nastavka takođe jedno leto. Tri i više nastavaka dva leta su otvorena. Tu dolazi do vertikalne ventilacije koja obezbeđuje bolju mikroklimu za razliku od klasičnog leta. Brnda kaže prva greška kod klasičnih košnica je paran broj ramova a druga horizontalno leto na podnjači. Kod parnog broja ramova pčele zauzimaju neparan broj ulica a to im neodgovara. Podnjača je puna. Mrežasta podnjača i horizontalno leto su kako kaže čika Brnda fabrika varoe. Poklopna daska je puna a ne mreža kako se to obično radi zbog ventilacije koja je ustvari promaja. Samo sa okruglim letima moguća je pravilna ventilacija. Tako tvrdi čika Brnda a ja pokušavam nadam se uspešno da to što sam naučio od njega što pismeno što usmeno primenim kod sebe. Za početak sam proverio kako funkcioniše ta ventilacija pomoću upaljača a može i upaljena sveća. Kada se prinese na par cm do leta nepsredno ispod leta upaljač se gasi dok u gornjoj zoni leta gori. Ja sam danima čitao šta je Brnda pisao o svom načinu pčelarenja par puta ga zvao telefonom dok nije otišo na Novi Zeland a prisustvovao sam i predavanju u Novom Sadu. Koliko sam naučio neznam al ću učiti i dalje mada sam u godinama kada se dosta brže zaboravlja nego što se pamti.
 
IB košnice su lepo krenule prve koje sam naselio su izvukle po 9 ramova odnosno ceo nastavak. Nisam stavljao satne osnove već samo start trake od par santimetara tako da grade ćelije kako njima odgovara. Ramove nisam žičio. Ima dosta zatvorenog legla pa čekam da izađe prva generacija pčela a onda da dodam nastavak. Prihranjujem rojeve suvim šećerom po Brndinom savetu. To mi je daleko lakše nego sirupom a i sigurnije je zbog grabeži.
 
Znam jako puno pcelara koji imaju preko 100 kosnica,al nigde i od nikog nisam cuo da pcele prihranjuje suvim secerom...a kolko vidim ova kosnica po meni ima vise mana,
 
Kolega drago mi je da si se ukljucio u temu. Prihrana suvim šećerom ide u početku jer nema so. Sada ih prihranjujem sirupom 1:1 oko 300ml svako veče. Prihrana rojeva je neminovna zbog vremenskih prilika. Unosa polena ima. Ako si raspoložen želeo bi da čujem o kojim nedostacima se radi kod ove košnice.
 
1-na primer zimi temperatura ce da izlazi kroz to uzdignuto leto.
2promaja ne moze biti ako se na hranilicu postavi ter papir.
3 broj ramova nema veze jer ni u drvetu pcele ne biraju koliko ima ramova.
Varoa nije vise tako opasna,jer postoje odlicne metode protiv varoe.
 
Naprotiv okrugla leta imaju bolju mikroklimu u košnici i pčele lakše odrzavaju temperaturu. Radi se o vertikalnoj ventilaciji. To je Brnda objasnio i slikom i reci na predavanju u NS. Ima snimak potraži i pogledaj veoma je poučan.
 
Prihrana suvim šećerom nije ništa novo. U plastičnu hranilicu sipati šečer samo izvaditi pregradu i to je to.
 
U toku je popuna zimskih zaliha. Da bi uspešno pregurala zimu treba 10kg meda. To je dosta manje nego kod standardnih nastavljača. Godina je nikad gora kako za pčele tako za sve drugo. Puna hranilica gustog sirupa 2:1 šećer voda do popuna zaliha u što kraćem vremenskom periodu. Svi rojevi su na dva nastavka. Uspešno su izvukle saće iako su uslovi za medobranje bili izuzetno loši
 
Nazad
Vrh