Šljiva

Prvo, hvala Vam što me proglasiste za najvećeg, nažalost zaista to nisam. Što se zaštite tiče, evo da objasnim moj način rada. Obrađujem ukupno nešto preko 35 hektara šljive i višnje. Za zaštitu imamo 4 atomizera, 2 vučena i 2 nošena i posedujemo 3 traktora raspona snage od 39 do 70 ks i radimo obično sa po 2. Jednim YTO-om i malim atomizerom od 450 litara, moj otac, štiti stare zasade, nekih 6 hektara, 10 godina unazad, i niko nikad to nije uradio umesto njega, oko 10 zaštita godišnje. U mladom zasadu (3-5 godina) koristimo vučene atomizere, i u prve 3 godine sam isključivo sam štitio. U poslednje 2 imam jednog dečka da mi pomogne, ali upravo iz razloga nekog rizika, iako traktori imaju solidne kabine, i po potrebi koristimo maske, ja se trudim da sam radim zaštitu. Ove godine, do sada je taj radnik radio zaštitu 2 ili 3 dana ostalo sam radio ja sam. Radije njemu dam da kosi, frezira, tanjira, radi herbicid, a zaštitu što više radim samostalno. Nije velika površina toliki bauk, recimo da za jedan dan, od ujutru do 7 ili 8 uveče sa 3 traktora možemo da zaštitimo kompletnu površinu, ali pošto se obično ne žuri toliko, to onda izvedemo za 2 dana. I da ne dužimo, zaštitaje neophodna, neke godine se može malo redukovati, ali zato neke druge se mora i ponavljati i to je odavno izmišljeno.
Izvinite na pisanju i objašnjavanju nebitnih, tj. stvari koje se kod svih ozbiljnijih voćara podrazumevaju. Tu naravno ne mislim na površine, nego na predanost i razumevanje problematike, ai bavljenje voćarstvom zarad egzistencije i neke zarade a ne hobija.
Kolega Vasovac, ogrebotine liče na Surlaša ali oblik nikad nisam imao takav. Koliki je broj ovakvih plodova. Inače u mom kraju je Crvena ranka skoro kompletno otpala, doduše to su mahom neštićene šljive o slogovima i sl. ali posle izuzetnog cvetanja i zanošenja, skoro sve otpalo.
Svaka Vam cast. Ja ove godine oprskao sljivu plavo i protiv monilije a ovi moji da me ubiju jer se koristi 'tolika' hemija...

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Prvo, hvala Vam što me proglasiste za najvećeg, nažalost zaista to nisam. Što se zaštite tiče, evo da objasnim moj način rada. Obrađujem ukupno nešto preko 35 hektara šljive i višnje. Za zaštitu imamo 4 atomizera, 2 vučena i 2 nošena i posedujemo 3 traktora raspona snage od 39 do 70 ks i radimo obično sa po 2. Jednim YTO-om i malim atomizerom od 450 litara, moj otac, štiti stare zasade, nekih 6 hektara, 10 godina unazad, i niko nikad to nije uradio umesto njega, oko 10 zaštita godišnje. U mladom zasadu (3-5 godina) koristimo vučene atomizere, i u prve 3 godine sam isključivo sam štitio. U poslednje 2 imam jednog dečka da mi pomogne, ali upravo iz razloga nekog rizika, iako traktori imaju solidne kabine, i po potrebi koristimo maske, ja se trudim da sam radim zaštitu. Ove godine, do sada je taj radnik radio zaštitu 2 ili 3 dana ostalo sam radio ja sam. Radije njemu dam da kosi, frezira, tanjira, radi herbicid, a zaštitu što više radim samostalno. Nije velika površina toliki bauk, recimo da za jedan dan, od ujutru do 7 ili 8 uveče sa 3 traktora možemo da zaštitimo kompletnu površinu, ali pošto se obično ne žuri toliko, to onda izvedemo za 2 dana. I da ne dužimo, zaštitaje neophodna, neke godine se može malo redukovati, ali zato neke druge se mora i ponavljati i to je odavno izmišljeno.
Izvinite na pisanju i objašnjavanju nebitnih, tj. stvari koje se kod svih ozbiljnijih voćara podrazumevaju. Tu naravno ne mislim na površine, nego na predanost i razumevanje problematike, ai bavljenje voćarstvom zarad egzistencije i neke zarade a ne hobija.
Kolega Vasovac, ogrebotine liče na Surlaša ali oblik nikad nisam imao takav. Koliki je broj ovakvih plodova. Inače u mom kraju je Crvena ranka skoro kompletno otpala, doduše to su mahom neštićene šljive o slogovima i sl. ali posle izuzetnog cvetanja i zanošenja, skoro sve otpalo.
oko 10% je ovavih ispucalih plodova.a neravnih,kao da imaju ulegnuća po sebi koja su bledje boje je je 90% i to u jednoj parceli de je Čačanska rana i najbolja,zanimljivo je to da oprašivači koji su posadjeni u toj parceli su normalni zdravi,prvo sam pomislio da nije od preparata ali pošto su oni zdravi znači da nije.Druga parcela sa stenlejom i lepoticom je ok, u njoj imam 5 stabala rane koja je ok.Nisam pametan šta je se dogodilo, koga god pitam nezna šta je u pitnju ,zaštita se rdi redovno u obe parcele na 15 dana
 
JA PRICAM O VASEM TROVANJU .............
jer meni mrak pada na oci kada treba da odradim jedan atomizer ............
KAKVE HEMIJE KORISTIMO i koliko to sve utice na nase zdravstveno stanje


Ovo nije znanje nego religija.
Smak, potop, apokalipsa, kraj....

Evo da malo bogohulim...ja nemam desetine hektara, ali imam nekoliko, (šest i nešto) sve je pod voćem, sve štitim, sve sam prskam, česo i kod drugih, bez ikakve zaštite, naravno, pušim dok sve to radim, tako decenijama, i evo me živog, zdravog, blizu šezdesete.

Jesam li po tim vašim jevanđeljima trebao da umrem do sad ?
 
Dzem pravim od Stenleja i Madzarke. Imam jedan zasad Madzarke i ,,Bugarke,,(moja baba veli da se tako zove) , Stenleja bi Ranke. Nikad nije tretiran hemijom, ima ko zna koliko god. Nije se osusio.:osmeh:
Od njega pravim sebi dzem i rakiju.

Svaka cast ako ti madzarku nije napala sarka.
Ista takva cast I ako ni jednom ne prskas sljive.
Kod mene nema sanse da nesto ostane od ose ako se ne prska. A hoce I trulez da se pojavi kada je vlazno.

Sto se tice dzema pored madzarke ne bih nikada pravio dzem od stenlejki.

Kaka ti je ranka I gde si sadnice nabavljala.
 
To je davno zasadjen sljivik, deda je sadio. Ja samo pokupim, kad baba kaze. Nikako pre, taman posla, da ne ostetim grane!!! Pre je svinje hranila njima. Samo se te ne prskaju, ostale moj otac tretira. Stenlej ima vecu koru, tako je lepsi pekmez. Takodje, gledam sto manje secera da stavim i bude bas lep jer su sljive zrele i imaju secera.
 
Blago tebi kada imas madzarku. I moj deda je imai ali smi zbog sarke morali sve da ih povadino.
Ukusu si razliciti a po meni stenlejka I dzem od nje nemoze da primirise madzarki I dzemu od nje.

Mozda ti imas neki specijalni recept I tajne dodatke
 
Ja danas obisao stenlej i solidno je odbacio visak plodova.Plasio sam se da nece mnogo da odbaci pa da moram da proredjujem rucno ali je ipak dobro odradio posao

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Koji je ovo problem?
eda9f58eed4608919f60eb55acf945c6.jpg
 
ZA GOSPODINA GVOZDENA IZ ROBAJE Gvozdene legendo ala si mi ulepsao vece nego SAMPIONE tebi je imunitet toliko jak da ti ni osiromaseni uranijum nemoze nista JEL IZVRSIS DEZINFEKCIJU CELOG TELA GVOZDENOVOM PREPECENICOM POSLE SVAKOG HEMIJSKOG RITUALA ILI OSTAVLJAS PRVENAC ZA TE SVECANE PRILIKE .:haha:vELIKI POZZ
 
ZA GOSPODINA GVOZDENA IZ ROBAJE
Prvo, iz RobajA.
Padeži, znaš.
Drugo, što vičeš, čoveče?
Još nisi naučio da velika slova u internet razgovorima znače vikanje, padeže nisi savladao, zereze, naravno, ne koristiš, ali zato vrlo dobro znaš sve o pesticidima i njihovom uticaju da ljudski organizam.
I ne samo da smatraš da znaš, siguran si u to.

Pa te najljubaznije molim, ovo bez imalo ironije, kako si do tog znanja stigao, obrazovanjem, istraživanjem ili nekom prečicom?

Meni, ako te zanima, nije problem da kažem kako sam sticao znanje, pa ako je to uslov, kaži i reći ću ti.

I da, u jednom si u pravu, zaista se radi o imunitetu, ali ne o imunitetu na hemijska jedinjenja, već imnuitetu na mediske halabuke i lobiste, na histerične dreke uglavnom laika.

Ti si, očigledno, zahvalno testo za oblikovanje, ali ti mi ne predstavljaš nikakav problem, tebe mogu da ignorišem, mogu da se sprdam s tobom, da radim šta mi padne na pamet, problem predstavljaju oni koji su, poput tebe, zahvalni za tretiranje propagandom a imaju neku vlast u svojim rukama.

Jedan inspektror, fitosanitarni na žalost, je žrtva poput tebe i on identičnu priču priča, haos, pomor, užas, ježim se, i osatalo iz tog vašeg arsenala.
Ali on ide i dalje, govori, ne prskaj, nikad u cvetu, obaveštavaj, lepi obaveštenja, javljaj svima, jer to što ti radiš je smrt.
Ne mogu sa njim da se sprdam kao sa tobom pa sam morao da tražom zvanično tumačenje od njegovih šefova (ministarstva).
Poslušao je, naravno jer mora, ali uz konstataciju da ni oni nisu svesni opasnosti (za razliku od njega koji je, jelte, osvešćen)

I opet te molim, reci odakle ti sigurnost, jel neko formalno obrazovanje u pitanju?
To bih zaista uvažio.
 
Sta sada od insekata napada sljivu
vasi, grinje smotavac ...
I da li se ima saznanjaa da li se sta pojavilo I sta je glavno da se stiti.
 
ZA GOSPODINA GVOZDENA IZ ROBAJA Sve sto ste rekli je potpuno tacno skrozirali ste me kao rengen i ja sam totalno razoruzan i jedino sto mogu da izjavim da vas izuzetno gotivim kao jednog velikog gospodina sa svetskim bontonom i manirima a vidi se da osim toga sto ste dusevan covek i pravi domacin tesko mi je palo sto ste malo agresivnije krenuli ka meni a kada budete videli kakva sam ja dobrota garantujem da cemo postati dobri drugovi i da ce vam biti smesno kako ste nastupili tj kako ste pogresili u proceni .Ja nemam nikakvu zamerku sto se tice vase persone kompletni ste jedino ako smem da budem slobodan to je ako dozvolite Nenosenje gas maske prilikom tretiranja a iako to dokazuje i vazu odvaznost i hrabrost mislim da bi to trebali da koristite zbog ljudi koji vas vole i kojima ste izuzetno potrebni VELIKA PODRSKA ZA VAS I SAMO JAKO PUNOM SNAGOM NAPRED
PS e da ne zboravim sta je bilo sa ovim fitosanitarnim inspektorom jesu li ga smenili:haha:
- - - - - - - - - -
 
Znaci svako koriscenje fungicida,pesticida i insekticida bez adekvatne zastite moze biti izuzetno opasno a detoksikacija organizma kao na sledecem video zapisu je totalno pogresna i nevodi nikuda.U KOMBINACIJI ALKOHOLA PLUS BOJNI OTROVI osim ozbiljnog ostecenja jetre i srca tj krvnih sudova dovodi do ozbiljnih poremecaja u nervnom sistemu i moze prouzrokovati totalno nervno rastrojstvo ,depresiju,i halucinacije.Za detoksikaciju jetre postoje razni narodni recepti ali za DETOKSIKACIJU nervnog sistema jos uvek se ne nazire adekvatno resenje osim ANTIDEPRESIVA ali to je samo ublazujuce tj privremeno resenje
 
OPAnx.jpg


Cacanska Rodna. Ima sarke ali ima i sljive! Nije prerodila kao sto zna, taman ce da bude kako treba. Bice rakije :ppozdrav:


Sto se tice radova u sljivi, uglavnom vodim borbu sa korovom. Medjured kosim a red prskam herbicidom. Slikano pre 20 dana sad je kako treba.

Ob5Cn.jpg



Kosenje mladog zasada, tarup i imt539 u akciji unistavanja korova :osmeh:...


:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
ZA GORSKOG CARA Vidi se da je moja KRITIKA uticala na pojedine sljivare i sada se fotografisu samo krosnje tj svaka fotka gleda u nebo pa bi zamolio sve sljivare da se fotoaparat malo spusti da vidimo kako je odrzavana plantaza tj dali se radi o dobrom i pedantnom domacinu jer KO JE POD SLJIVOM TRAVU KOSIO TAJ JE RAKIJU PROSIO za GORSKOG molbica znaci NE LAJKUJEM NEBO pa ovo je kao kada bi kod neke dame koja ima prelepo telo i lice fotografisao samo celo kosu i obrve.Odradi to zemo valjano da zastane dah svim prisutnima a znam da to mozes i znam da niko nece ostati ravnodusan VELIKI POZZ
 
Nebo se slika kada se zeli da se vidi krosnja. Ja sam to provalio pa i savetovao za tu namenu, jer ako imas pitanje o rezidbi, ovakva fotka dzabe :)
 
Nazad
Vrh