Šljiva

U cemu je problem?
U sorti.
Krči to.
Danas sam bio u voćnjaku, pazi sad, od 49 hektara! (na nekoliko lokacija u istom selu)
Raznih vrsta voća među kojima je i šljiva na oko 10, 12 hektara.

Gusta sadnja, kap po kap, bušeni bunari, mreža, poslovna zgrada, mehanizacija, bela boga uloženo, sedma godina starosti, i ćorak, napušteno!

Prodaje, izdaje, moli boga ko će da zagrize, al slaba fajda, nema nikoga.
Sotre: rana, rodna i lepotica.
Lepotica ima nešto roda, ove dve, nula.
Naravno, vlasnik od onih koji misle da seljaci pojma nemaju nego će on da im pokaže kako se gaji šljiva i kako se na njoj bogati.
Kupio zemlju, uložio mnogo, i naravno, puko.
 
Ma nije on propao zbog sortimenta, mada se i o tome može razgovarati, on je propao zbog pogrešnog koncepta, zbog toga što je u voćarstvo ušao da se obogati još više, a bio je (valjda) dovoljno bogat kad je uspeo sve to da isfinansira.

Ušao jer je naseo na priče o budućnosti u poljoprivredi, o Rusima i neograničenim količinama, o tome kako kap po kap sve probleme rešava samo seljaci glupi pa ne znaju.
I još mnogo toga a što nije vezano za sorte.
 
Danas sam obišao šljive, nisam slikao, veliko je blato i nisam se previše zadržavao, ali da se nadovežem na priču o lepotici i njenom"proređivanju". Ovo je sedma godina voćnjaka, 210 stabala lepotice i po 60 stabala rane i rodne. Lepotica je cvetala i ponela kao nikada do sad, očekivao sam da će da se proredi ali ne da će da odbaci gotovo 2/3 ploda. Zemlja je prepuna žutih šljivica, to izgleda kao da si ih strugao sa drveta, da li je to zakasnela posledica onih mrazeva ili šta može biti baš me zanima? List je zdrav, od ose sam je takođe dobro sačuvao ali za ovo nemam rešenja.
E sad, čač.rana, kontraš od kako sam je posadio, puna su joj stabla i onda mi se javi pitanje, zašto na njoj nema sličnih posledica, naročito ako uzmem u obzir da je svih prethodnih godina imala problem sa oprašivanjem i u daleko boljim uslovima. Takođe su i kajsije opstale i jako dobro se drže što takođe nije za naš kraj karakteristično. :)
 
Treba pratiti oprašivanje kao i vremenske uticaje na oprašivanje, vreme i dužinu cvetnja. Takođe pretpostavljam ima uticaja i formiranje cvetnih pupoljaka u toku prethodne godine. Imaš zanimljiva iskustva za ranu i lepoticu pa probaj da ispratiš oprašivanje i u narednim godinama. I prezentuj ovde... bićemo bogatiji za ta iskustva.
 
Svake godine problem sa oprasivanjem (mislim na ranu) kad li radja svake prestupne godine kad joj se poklope sve kockice :osmeh: zlato da radja pa se ne isplati raditi je... Za lepoticu je standardno da opadne 2/3 plodova to je sortna osobina...

Iz svog dosadasnjeg iskustva video sam da nema iole ozbiljnog bavljenja sljivom bez Stenleja u zasadu, sta god mi mislili o njemu. Ni ja ga ne volim ali jednostavno je zakon...

Za Čačansku ranu ako ne nadjem kalemara koji moze uspesno da prekalemi stabla u 6 godini ima da radi sajla...
 
Za Čačansku ranu ako ne nadjem kalemara koji moze uspesno da prekalemi stabla u 6 godini ima da radi sajla...

6-ta godina je vec debelo deblo, koji je uzgojni oblik?
valjalo bi ti vec sad je iseci debele grane sto blize stablu pa da ti iz osnove krenu nove mlade grane pa se na njih moze lakse odraditi kalem
a ove vislje grane koje su tanje mozes u leto odraditi sa spavajucim



evo i nekih mojih sorti koje nisu ceste, imam ih po par stabala iz razloga sto trazim sortu koja opstaje bez insekticida pa dok ne nadjem ne mislim saditi veci broj stabala
 
Poslednja izmena:
Imamo gostee
dc32fd534def829828bb9b97cba7367c.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
6-ta godina je vec debelo deblo, koji je uzgojni oblik?
valjalo bi ti vec sad je iseci debele grane sto blize stablu pa da ti iz osnove krenu nove mlade grane pa se na njih moze lakse odraditi kalem
a ove vislje grane koje su tanje mozes u leto odraditi sa spavajucim



evo i nekih mojih sorti koje nisu ceste, imam ih po par stabala iz razloga sto trazim sortu koja opstaje bez insekticida pa dok ne nadjem ne mislim saditi veci broj stabala


Uzgojni oblik je vaza. Rana tera grane uvek u pravo u vis (uprkos razvlacenju) tako da ima tu materijala za kalemljenje (grane raznih starosti i debljina). Samo da nadjem nekoga ko ima iskustva sa prekalemljavanjem...
 
6-ta godina je vec debelo deblo, koji je uzgojni oblik?
valjalo bi ti vec sad je iseci debele grane sto blize stablu pa da ti iz osnove krenu nove mlade grane pa se na njih moze lakse odraditi kalem
a ove vislje grane koje su tanje mozes u leto odraditi sa spavajucim



evo i nekih mojih sorti koje nisu ceste, imam ih po par stabala iz razloga sto trazim sortu koja opstaje bez insekticida pa dok ne nadjem ne mislim saditi veci broj stabala
Ovo kalemljenje je mnogo dobro resenje u slucaju deblje podloge u odnosu na procep i sl. Ove godine sam odradio dosta kalema ovako i bas sam zadovoljan.
Takodje kod starog stabla treba imati u vidu hranilicu.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Sta zasaditi ako je potrebno 20 % za konzum, ostalo za rakiju. Stenlej ili Lepotica?
Obrada rucna. Jedan razmak mora biti 2.5m (ili 5m sto je valda previse), koliko da idem drugi?
 
Žali Bože sto sam sadio ranu. Cak i da rodi kako treba ne znam gde bih je u Valjevskom kraju predavao. Nije ni za rakiju. Sest punih godina se mucim oko nje i sad da je pocupam... Nista, na kraju krajeva sve sto doceka kraj juna-pocetak jula zavrsice u kaci, pa koliko baci.

- - - - - - - - - -

A razlozi za sadnju rane bili su:

1. predavanje kao prve konzumne sorte, dobra cena
2. u tom periodu nemam drugih sljiva tako da to mogu da postignem
3. u koliko bi mi zatrebala pomoc lako je naci radnike za razliku kad stigne stenlej.
4. smanjuje se period u kom je grad moze pobiti (6 nedelja)

Snaci cu se ja sa njom na kraju, ili ce otici na kvantas ili u kacu, ali opet nije to to sto sam ja ocekivao. Al ok, to je malo voce od 60ak komada prezivelih ranih koje i jesam posadio vise kao eksperiment(koji se pokazuje neuspesnim).
 
Svake godine problem sa oprasivanjem (mislim na ranu) kad li radja svake prestupne godine kad joj se poklope sve kockice :osmeh: zlato da radja pa se ne isplati raditi je... Za lepoticu je standardno da opadne 2/3 plodova to je sortna osobina...

Iz svog dosadasnjeg iskustva video sam da nema iole ozbiljnog bavljenja sljivom bez Stenleja u zasadu, sta god mi mislili o njemu. Ni ja ga ne volim ali jednostavno je zakon...

Za Čačansku ranu ako ne nadjem kalemara koji moze uspesno da prekalemi stabla u 6 godini ima da radi sajla...

Gorski, ovaj komentar sadrži barem 2/3 mudrosti oko biranja sorte. Ovo treba uzeti za aksiom, i ne proveravati, praksa jednostavno dokazala. Bez Stenleja, i ja ga ne volim, nema šljivarstva, lepotica odbaci svake godine dobar procenat, mada nikad ne prerodi i samim tim ne preskoči godinu. Svaka čast.
 
2010 godine na kvantasu Cacanska Rana 90 do 100 din ,Cacanska lepotica 60 din a Stenli 24 din a i prezident je imao eksta cenu,dok Cacanska rodna nije trazena za izvoz a slicno je bilo tih godina Stenli je kuburio sa cenom dok je Rana isla fenomenalno kao i lepotica pa su ljudi poneseni ovom cenom krenuli da nasade ove komercijalne sorte a sadnja Stenleja se drasticno smanjila cak sam imao da cujem gde covek zali sto je uopste ubacio u zasad nesto malo Stenleja.Tako da potpuno razumem BALANSERA sto je podigao zasad Cacanske rane i objasnjenja zasto je samo njega nasadio u plantazi su logicna i opravdana i ne treba da zali zbog toga a jedina stvar na koju je morao da racuna jer ovo je Srbija a to je da ima plan B u slucaju da se nesto iskundaci a kod nas se stalno nesto izkundacii.Inace svako radi sadnju prema svom planu i programu treba imati u zasadu vise sorti zbog mnogo stvari a savet za Balansera da nista ne dira jer tek bi sada napravio gubitak i nepotrebne troskove ostavi sve kako jeste napravice se opet neka racunica
 
Sta zasaditi ako je potrebno 20 % za konzum, ostalo za rakiju. Stenlej ili Lepotica?
Obrada rucna. Jedan razmak mora biti 2.5m (ili 5m sto je valda previse), koliko da idem drugi?

Lepotica ...
Razlog: Formiranje krune nije posebno zahtevno, u cvetanju se pogađa sa priličnim brojem sorata, dosta izdržljiva po pitanju prolećnih vremenskih "iznenađenja", posle odbacivanja uglavnom ostane koliko joj je potrebno, rađa u kontinuitetu, plod odličan za jelo i sasvim dobar za rakiju.
Mana: Problem sa stablom (korom) i sušenjem u prvim godinama.
 
Nazad
Vrh