Šljiva

Kod mene šljive vrlo malo cvjetaju. Slabo.
Mraz ih je obišao ali eto, malo cvjetaju.

Prošle godine su rodile i prerodile, ove godine cvjetova ili nema nikako ili na nekim šljivama ponešto po vrhovima stabla.

Zaprskao sam nešto sredstvima što su ostala od prošle godine, da bude bar za pojesti pokoju.
 
Сам си лепо написао да су воћке преродиле.
И истрошиле своју снагу па се сада одмарају и прикупљају снагу за идућу годину.Твој задатак је да их припазиш,нахраниш и напојиш и заштитиш од наметника.У другој половини јуна им приреди резидбу да и на тај начин ојачаш биљке а почетком јесени их добро нађубриш да ојачају, преко зиме окупаш неким фунгицидом и додатно орежеш.
Води рачуна о томе да су воћке склоне ритму прероде па не роде.
 
Стенлеј цветао па га растртио (што би рек бата мила)
Чачанке отишле с' мразом....
eb0c794790d678f66ff85398651825f6.jpg
f366efaff884fc3a90279a5f59360c35.jpg
d6c40190f087757451ffdffb218a4d64.jpg
b6c5c1db075925a4618d30f9bb6c5af9.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Otac mi kaze da je sa komsijom oprskao sljive ranke,
kako sam I pisao, I da je 95% krunicnih listica opalo...

Siguran sam da nije zakasnio za zastitu od sljivine ose.
 
Prijatelju, u mom selu I kada nevidis osu ako ne oprskas,
rezultat je uvek isti, nema sljiva.

Naravno nisu sva sela ista ...

E sada da dodam, pogotovu oko Uzica
i Čačka. ;)
 
Izgleda u mom selu uvek ima, kazam ti ako
neoprskas ili nema sljiva ili bude jako malo...
Tako je stvarno, jer kada pecemo rakiju I pitamo kako je kod njih, kazu da nisu prskali I malo rodilo.

Ajde, sada ozbiljno, jasno da mozda moze nekad da se izostavi prskanje zato sto nisu uslovi za osicu, ali po pravilu uvek je bilo potrebe za prskanjem.
Inace posto smo u Uzicu blizu poljoprivredne stanice,
otac se uvek pita za njihov savet.

Prosle godine su mu prvi put savetovali prskanje protiv vasi , meni nije bilo jasno odkud to. Medjutim kada sam video kako su sljive u Backoj bile napadnute vasima, postalo mi je jasno.

Moje iskustvo se pokazalo do sada da je dobro fungicidom I insekticidom oprskati sljive u precvetavanju .... I to da po pravilu bez razmisljanja kao obavezno.
Narvno ne odnosi se na profi vocnjake, oni moraju strogo po nauci I na bazi analize stanja.
 
Значи кад је хладно та оса не полаже јаја. Онда ћу за који дан да и ја опршћем шљиве јер ми та оса уништи скоро све. Од смотавца нешто остане, он уништи око трећине, а оса око 90 посто.
 
Ja sam video ose (mušice) u šljivama tako da ih ima i kad je hladno. Moguće da su manje pokretne ali ih ima. Šljive su skoro precvetale. Ponegde postoji neki kasniji cvet pa čekam da i njima skroz opadnu latice pa ću onda tretirati. Možda tek za vikend.
 
Ja još uvek nevidim prisustvo ose u sljivama ,prema tome prskanje je uzaludno
Vasovac, ja sam shvatio da u tvom selu nema osa, a u mom sam ti rekao po pravilu ima svake godine.

I koliko sam do sasa razumeo najbitnije je prskati u precvetavanju, a ovi oko temparature je prica kada preparat efikasnije deluje. To ima smisla ako je u dva dana znacajnije razlika temperatura pa da covek bira dan.

Ili mozda gresim .

I da ponovim, ja sam uveo prskanje protiv ose svake godine. Naravno treba reci da nisam profi I da nije savet za profi vocnjake, ali za amatere kazm moje iskustvo.
 
Da, slazem se i moje iskustvo se pokazalo da je dobro fungicidom I insekticidom oprskati sljive u precvetavanju sa dodatkom Bora. I to obavezno.
 
Šljivina osa napada plod šljive.
Odrasle jedinke se pojavljuju u proleće i nakon dopunske ishrane polenom i nektarom šljive ženke započinju sa polaganjem jaja. Jaja polažu zasebno, tako što ženka zarezuje džepić spoljašnje strane čašičnog listića u koji potom položi jaje. Larva izgriza plod i prelazi iz jednog u drugi koji potom opadaju. Na plodu se uočavaju crne tačkice, a miris je neprijatan.
Prezimljava u stadijumu larve ukopana u zemlji na dubini od 5-6cm.
Odrasle jedinke se javljaju kada temperatura dostigne 10⁰C i u zavisnosti od klimatskih uslova potom se razmnožavaju. 6-12 dana nakon polaganja pojavljuju se larve. Stadijum larve traje 2-3 nedelje nakon čega se ukopava u zemlju. Na proleće se pretvaraju u lutku,a potom i u odraslu jedinku (imago).
Šljivina osa ima jednu generaciju godišnje.

Da li ima svrhe skidati duple plodove? imam 100 stabala Cacanke Rane u 4.godini i ponela je prilicno, al su bar 25% duple. Da li duple imaju prednost u odnosu na normalne pjodove prilikom ciscenja? Nije mi tesko rucno da ih poskidam samo ako ce se same precistiti da ne gubim dan badava. Neko kate da vuku vise i sigurno ostaju, a neko obrnuto, kakava su vasa iskustva i kad bi bilo najpametnije ocistiti ako ima potrebe?

 
Pozdrav vredni voćari. Jedno pitanje vezano sa suzbijanje korova u njivi. U sljivama već druga godina za redom kako raste pirevina, probao sam motikama freziranje nikako ne uspevam da je suzbijem mehaničkim putem a deluje mi da mi guši mlad zasad jer su druge znatno naprednije od ovih sto su zahvaćene pirevinom. Sa čim suzbiti to a da nije total, jer mi nije cilj da prskam totalom oko voća... Pozdrav i hvala.
 
Nazad
Vrh