Šljiva

Malo sam zbunjen sadiću koju lepoticu čitao sam da je samooplodna a sad spominjete oprašivače,pa ne znam trebali joj oprašivač ili ne i ako treba koji?
 
Čačanka rana mi je ove godine odlično rodila u Blacu. Prethodni put je odlično rodila 2007. Kažu da ona rađa dobro u proseku svake 5. godine. Imam 350 stabala, prošaranih stenlejem i lepoticom.
 
Dzaba roda kad je cena nikakva a otkupljivaci ucenjivaci i secikese ja moje secem i zavrsavam sa tim propalim biznisom zvanim vocarstvo.
 
Vocarstvo ove godine je u mom slucaju ispalo losije od psenice. Toliko o vocarstvu. Bude i dobrih godina, problem je sto kad pucas u vocarstvu onda to BOLI, dok u ratarstvu tesko je biti u nekom vecem minusu.
 
Koje sorte se koriste kao oprašivači za čačanske rodne?

Za Cacansku rodnu netrebaju oprasivaci ona je samooplodna.

@Bojcetic
Moja racunica u ratarstvu je maksimum 200evra po hektaru. Ove godine vise para sam uzeo sa male povrsine voca nego sa 10ha ratarenja, od koga cu najverovatnije da dignem ruke, mnogo posla i ulaganja za vrlo malo zarade...
 
Koliko znam za cacansku ranu trebaju oprasivaci. Od cacanskih sorti rodna je najbolja za rakiju, ja je imam svake godine dobro radja postavljao sam slike ovogodisnjeg roda na prethodnim stranama.
 
I ja se nesto razmišljam da zasadim oko 400 kom ali na 4x2,5 dali je to izvodljivo,naravno u poboljšanu piramidalnu krunu,ili palmetu?
 
sljiva konzumna,nisko formirana na do 60 cm 4x3 za rakiju 4x4 e sad sto se tice tih predloga 4x2.5 ili pak 4x2 nisam pobornik tog,iako se bavim proizvodnjom i prodajom sadnica nikada nikome nisam i nebih preporucio da radi tako nesto,doduse video sam zasad na 4x2.5 i stvarno je lepo uredjen ali covek taj jedan hektar reze i leti i zimi i bukvalno svakog dana mora da izabcuje nesto,uvek je nesto visam i nesto smeta, Sad naravno ko misli da moze da se nadje i snadje u tome neka navali
 
Za par dana idem na selo,zbog silnih obaveza nisam siguran da cu biti u mogucnosti da na prolece orezem sljive (a treba mu jedno bas radikalno) jel nije opasno to odraditi sada ako bude jakih jutarnjih mrazeva?
 
Bolje nadji nekoga da ti to odradi na prolece, imas profesionalnih ljudi koji se samo time bave a ne da sad rizikujes da upropastis.
 
Za par dana idem na selo,zbog silnih obaveza nisam siguran da cu biti u mogucnosti da na prolece orezem sljive (a treba mu jedno bas radikalno) jel nije opasno to odraditi sada ako bude jakih jutarnjih mrazeva?

Bolje ti je da orezes na prolece. Ali ako orezes sad nista nece skoditi, ljudi koji imaju velike zasade sad krecu u rezidbu i rezu sve do pocetka vegetacije...
 
Bio sam u Lukovskoj Banji pre par dana,upoznao sam jednog coveka(ne deluje mi kao lazov) nema neki veliki zasad oko 50-ak sljiva.Uglavnom kaze da kao fungicid koristi rastvor koprive,a kao insekticid rastvor lisca kiselog drveta i da mu to radi posao.Sta vi mislite o tome jel cuo neko nekad za ovo?
 
Ako mogu da popravim, kopriva jeste da se koristi ali kao insekticid a ne fungicid (protiv bolesti). A to kiselo drvo, moze li malo to opisati ili latinski naziv. Bavim se organskom proizvodnjom, pa svaka info mi je dobrodosla.
 
Nazad
Vrh