Šljiva

Iz iskustva samo total i nista drugo i to iz vise (mnogo) puta. Zato se pirevina suzbija pre zasnivanja vocnjaka.
 
Pozdrav vredni voćari. Jedno pitanje vezano sa suzbijanje korova u njivi. U sljivama već druga godina za redom kako raste pirevina, probao sam motikama freziranje nikako ne uspevam da je suzbijem mehaničkim putem a deluje mi da mi guši mlad zasad jer su druge znatno naprednije od ovih sto su zahvaćene pirevinom. Sa čim suzbiti to a da nije total, jer mi nije cilj da prskam totalom oko voća... Pozdrav i hvala.

Probaj da oko voćaka malčiraš raznom suvom travom (koje sada trenutno nema), slamom ili šta nađeš... seno... debljine od 30-40cm. Probaj da očištiš ručno koliko možeš oko sadnica i tako probaj da štitiš i prihranjuješ i sadnice će da rastu.
Između redova i između voćaka ili posej detelinu ili pusti neka priroda 'zalivadi' taj prostor. Neka se zakorovi pa će vremenom da se smenjuju korovi. I ta pirevina bi vremenom trebala da posustane. Znam da ovo zvuči nemoguće ali priroda zna bolje od svakog otrova... samo treba mnogo strpljenja i ručnog rada.... prvih godina kod mene u voćnjaku je bio dominantan divlji sirak. Sada polako posustaje i preovlađuju raznorazni livadski korovi. Nije to još kako bi po meni bilo kako treba ali je najbitnije da te travke cvetaju zbog pčela s obzirom da ne koristim hemiju (osim za šljivinu osu)... ipak ni pčele nisu svemoguće jer je recimo ove godine u vreme cvetanja duvala košava i bilo je hladno pa ima malo zametnutih plodova...

Ako nemaš strpljenja udri po hemiji....

drugarski pozdrav
 
Ima li efekta ili potrebe za borom u precvetavanju.

Da efekta ima i to puno. Na pocetku nisam koristio, ali zadnjih 5 godina obavezno. Rezultati su vidljivi. Pomaze u zametanju plodova, tako da imas veci broj plodova na stablu. Koristi se u cvetanju i precvetavanju. Ja koristim 11% Bor i to 1l na 1 hektar. Pozdrav.

- - - - - - - - - -

Duple sljive niko nece na otkupu, posebno ako idu za izvoz u zapadnu evropu. A dali ostaju na grane, da ostaju i razvijaju se. Ne moras da ih ocistis, iskoristi ih za rakiju, marmelada ili sta zelis.
Šljivina osa napada plod šljive.
Odrasle jedinke se pojavljuju u proleće i nakon dopunske ishrane polenom i nektarom šljive ženke započinju sa polaganjem jaja. Jaja polažu zasebno, tako što ženka zarezuje džepić spoljašnje strane čašičnog listića u koji potom položi jaje. Larva izgriza plod i prelazi iz jednog u drugi koji potom opadaju. Na plodu se uočavaju crne tačkice, a miris je neprijatan.
Prezimljava u stadijumu larve ukopana u zemlji na dubini od 5-6cm.
Odrasle jedinke se javljaju kada temperatura dostigne 10⁰C i u zavisnosti od klimatskih uslova potom se razmnožavaju. 6-12 dana nakon polaganja pojavljuju se larve. Stadijum larve traje 2-3 nedelje nakon čega se ukopava u zemlju. Na proleće se pretvaraju u lutku,a potom i u odraslu jedinku (imago).
Šljivina osa ima jednu generaciju godišnje.

Da li ima svrhe skidati duple plodove? imam 100 stabala Cacanke Rane u 4.godini i ponela je prilicno, al su bar 25% duple. Da li duple imaju prednost u odnosu na normalne pjodove prilikom ciscenja? Nije mi tesko rucno da ih poskidam samo ako ce se same precistiti da ne gubim dan badava. Neko kate da vuku vise i sigurno ostaju, a neko obrnuto, kakava su vasa iskustva i kad bi bilo najpametnije ocistiti ako ima potrebe?


- - - - - - - - - -

Iz iskustva samo total i nista drugo i to iz vise (mnogo) puta. Zato se pirevina suzbija pre zasnivanja vocnjaka.

Da slazem se samo total-Glifosat. Drugo nema.
 
Pozdrav svima na forumu. Danas sam gledao u vocnjaku sto sam jesenas sadio i primjetio sam na nekim sadnicama da ima sarenih listova. pa se bojim da nisu zarazene sarkom. Ako ima neko ko zna volio bih da mi odgovori da li je ovo sarka sljive?
2im6j4l.jpg
[/IMG]
6stkqe.jpg
[/IMG]
b5mbyr.jpg
[/IMG]
aokxfm.jpg
[/IMG]
1h56av.jpg
[/IMG]
r01iyx.jpg
[/IMG]
9u6jcx.jpg
[/IMG]
 
Pozdrav, zamolio bih Vas za pomoć totalnom početniku, znam unapred da će možda pitanje biti nerazumljivo jer i sam nemam dovoljno informacija o onome šta sam zasadio. Kupio sam bio iz rasada voćku Šljive koju sam posadio tako što nisam imao pojma da li sam uronio kalem u zemlju ili ne, odnosno nisam ni bio siguran da li ima kalem na sebi ili ne. Voćka je bila oko metar visine, i izrazito tanka, možda fi 20mm ni toliko, pa se nadam da na osnovu opisa veličine stabiljke možete pretpostaviti da li je to kalemljeno ili je izniklo iz semena bez kalema.

Hajde da pretpostavimo da je kalem u zemlji. Šta uraditi? Pozvao sam komšiju i rekao mi je da je stablo živo i da ima neke nove listove. Da li kada budem došao na plac isti okopati do kalema ili ostaviti tako sa sve kalemom u zemlji? Unaperd hvala na strpljenu i odgovoru.
 
Zdravo kolega.... posluži se internetom pa pogledaj kako izgleda kalemljena voćka jer je velika verovatnoća da si kupio kalemljenu sadnicu. Onda odi do sadnica i otkopaj zemlju, lagano je raskloni do dela koji liči na kalem. I još malo ispod kalema. Fotografiši to i postavi ovde da vidimo da li si dobro uradio. Onda ćeš dobiti dodatne smernice.

Inače smo u voćarskom delu foruma veoma nepoverljivi prema početnicima... da si post počeo sa zasadio sam 40 ari šljive ali mi radnici posadili duboko dok nisam bio tu da ih nadgledam jer sam išao da kupim hemiju da prskam korov i sadnice i da kaparišem frezu i tresač odmah bi dobio odgovore.... šalim se malo.... biće to u redu... svi smo bili početnici... evo ja sam još uvek... slobodno pitaj... pročitaj temu od početka ima puno stvari koje su korisne.

Evo kako izgleda neka sadnica... generalno ima neki sastav na mestu kalemljenja... nije baš najbolja fotka... našao na brzinu na internetu...

1208-planting-fruit-trees-04-870x580.jpg
 
Hvala na brzom odgovoru Vuxsd. Ali problem je što stabiljka nije bila te debljine,mnogo, mnogo tanja, bojim se da uopšte nije kalemljena, nego da tek treba da se kalemi, stablo je upola tanje u odnosu na ovo sa fotke.
Gledao sam posle i ja na netu oko kalemova i fotki/videa. Kad odem na plac fotkaću prvo stabiljku pa tek onda da radimo otkopavanje do kalema ako zatreba. OK, još jednom puno hvala.
 
Kazes da si u rasadniku kupio sadnicu sljive, sto znaci da bi trebala biti kalemljena, cisto sumnjam da nije.
A u slucaju da nije onda si kupio dzanariku, sto se opet moze prepoznati po stablu i boji kore na njemu, kao i po listu.
U svakom slucaju slikaj pa cemo da vidimo. Pozzz...
 
Hvala na brzom odgovoru Vuxsd. Ali problem je što stabiljka nije bila te debljine,mnogo, mnogo tanja, bojim se da uopšte nije kalemljena, nego da tek treba da se kalemi, stablo je upola tanje u odnosu na ovo sa fotke.
Gledao sam posle i ja na netu oko kalemova i fotki/videa. Kad odem na plac fotkaću prvo stabiljku pa tek onda da radimo otkopavanje do kalema ako zatreba. OK, još jednom puno hvala.

I ne treba da bude ovoliko debela, kolega je fotografiju postavio zbog izgleda kalemljenog mesta.
Nisi nam napisao kada si je zasadio, koliko imaš sadnicada (jednu ili više njih) i da li je na toj visini od jednog metra sadnica bila prekraćena kad si je preuzeo.
Ali, kako i kolege rekoše, slikaj pa će verovatno biti jasnije.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima što pomažete apsolutnom početniku.

Samo sam jednu kupio, jer u dvorištu želim čisto da oplemenim, a šljivu volim, pa rekoh ajd neka bude šljiva. Šljiva je Stenlej, samo je ta vrsta bila kupiti se. Sadio sam sada pre mesec dana, oko 15-20 marta, ne mogu baš u datum da pogodim.
U prvom postu sam pogrešio, nije bila metar, bila je nešto viša, verovatno je bila prekraćena na 1.5m pre nego na metar, prekracena je 100% ko antena je bila na kraju, ništa savijeno i td, vidi se da je okraćeno a nije preko 1.8m kad je niža od mene koliko me sećanje drži. Ja sam možda još više pogrešio jer sam kopao dosta široku a bogami i duboku rupu...ajd što je široka, ali duboka oko 50cm je bilo najverovatnije ili bar oko 40 do 50. Bila zemlja lagana, pa udri, ni sam nisam video koliko sam iskopao, tek kada sam stao okrenem se- reko ne sadim banderu :sta: i stanem. Sad ako je kalem baš dole onda nema ništa od okopavanja, a možda je i kalem na višem mestu "gore" (tako bi trebalo da bude kako sam googlao) pa neću morati mnogo da okopavam. Sada je stabiljka iznad zemlje metar, ali ne više 99%. Debljina je od 1cm do 1,5cm maksimalno, baš ko prut, da polomim sam mogao i za vreme sadnje koliko je to tanko bilo.

Inače samo zatrpavanje zemljom i onom kupljenom iz kese sam uradio ok, gledao sam na klipovima i tako sam i ja radio. Dakle samo taj kalem može da mi upropasti posao ako ne uspem da ga okopam.

A da li kojim slučajem kalem može da preživi u zemlji? Verovatno se dešava i da preživi ali možda u 20% slučajeva? Čitao sam da dođe do truleži jer je u zemlji...Ja sam po starom srpskom običaju, prvo pokvario mašinu pa čitao kako se pušta u rad :(
Nije meni krivo za stabiljku, ko stabiljku, nego mi je da to živo biće održim u životu, pa makar mu bar na početku malo teže išlo...Znam da mogu da ga počupam pa sadim novu na jesen, ali nije to-to.
 
Poslednja izmena:
To sto ti je sadnica tanka je samo plus jer ce bolje da se primi i bolje ce da napreduje,a sto se tice kalema to ipak ne valja ako je u zemlji,mada ne mora da znaci da nece da valja stablo.
 
Poslednja izmena:
Sad nemaš nekog velikog izbora, tačnije ostaje da je u pravilnom krugu otkopaš do mesta spoja. Ostaće niži taj krug okolo sadnice ali to u letnjem periodu može biti i prednost, osim ako nije zemljište koje inače zadržava višak vlage.
U suštini rupu si iskopao kako treba, s tim što je u nju trebalo vratiti prvi sloj kopane zemlje i tako podići nivo, na toliko da kad se nameste žile u rupi, visina mesta spoja bude nešto iznad nivoa zemlje na kom je kopanje započeto. Najlakše rečeno, da sadnica bude zatrpana nešto malo više nego što je u rasadniku bila.
...:ppozdrav:...
 
Kod mene je sve islo kako treba do precvetavanja, a onda... Cacanska rana i lepotica su pocele da zute i opadaju kad se cvet otrebio i plod dostigao velicinu pirincanog zrna. Rane je opalo oko 70% a lepotice oko 50. U cemu je problem? Sva prskanja ispoštovana, u precvetavanju prskano kada je skoro sav cvet opao, nije bilo mrazeva, sadnja 3:1 u korist cacanske rane(lepotica oprasivac)... Mozda je za pcele bilo hladnije vreme u doba cvetanja pa nisu odradile svoj deo posla. A bas mi je krivo, jer su odlicno ucvetale. Za razliku od te dve sorte sa rodnom nisam imao problema. Ona je usla u sedmu godinu i odlicno je ponela, i ako je i prosle godine lepo rodila (uzevsi u obzir starost voca). Stari vocnjak je rodio alternativno, jer ga vec trecu godinu ne orezujem, sve se kanim da ga pocupam, ali ni tamo nije bilo problema sa plodom(takodje rodna).
 
I ja sam se prošle godine tako uplašio za Lepoticu, pa je na kraju ostalo taman koliko treba. Mislim da makar kod Lepotice ne trebaš da brineš.
 
Mozda je za pcele bilo hladnije vreme u doba cvetanja pa nisu odradile svoj deo posla. A bas mi je krivo, jer su odlicno ucvetale. Za razliku od te dve sorte sa rodnom nisam imao problema.
Није проблем у пчелама, него у сорти. И код мене је са Раном сваке године тако, а имам преко 20 кошница на удаљености од 20-ак метара. Цвета као да ће да роди 1000 кила, прореди се, остане стотинак плодова који наставе да расту, док почне да зри, остане 5-6 плодова, а некад и они струле. Прошле године сам имао цео један плод од два стабла. Дао сам им рок још ову годину. Са Лепотицом немам никаквих проблема и задовољан сам.
 
Nazad
Vrh