Šljiva

Evo da prijavim,
da smo u selu kod Uzica skupili
10 kazana ( 1000 kg) crvene ranke za rakiju.
Po pcelama rekao bih da je slast nesto slabija zbog kise.
Medjutim nocas je po celoj povrsini kace izbila pena oko
I to 7 do 10 cm debela sto je dobar znak.
Ostalo je jos oko tri lampeka da se potkupe.

Interesantno jedna ranka sami 10 metara pomerena od drugih ni jednu jedinu nije rodila. Sta je to ne znam.
Otac kaze da to do sada nije imao.

I kod mene dobro vri,ali nije slatka kao sto bi trebalo.Imal je dosta vec budjave na grani,pogotovo trnovace,ja kupim u kacu od dve tone,i izgleda da ce sve stati u nju,Optimalan rod mi je bio oko 40-50 lampeka,ali 2013 je prerodilo,imao sam nesto vise od sto lampeka,sljivak je vec bio star,i mnogo sljiva se izlomilo.Prosle godine je sneg pao u drugoj polovini aprila i izlomio mi vec olistale sljive.Neke su izvaljivane iz korena.

Secam se,da mi je pokojna baba pricala,da je jedne godine,pre Drugog svetskog rata,dok se jos nije udala,za Djurdjevdan pao sneg i poizvaljivao i polomio gotov citav vocnjak,tako da su morali da sade nov.
 
Da li treba i sa čime da se tretira šljiva sad u ovom periodu, posle berbe?
Primetio sam na nekoliko zasada u komšiluku da su gornje grane ostale bez lišća, i to uglavnom ovogodišnji porast...Mada ima i stabla skoro bez lista...Kod mog drugara , ranka izgleda kao da je pozna jesen ...a i na par trešanja sam primetio slično...
Kod mene nisam primetio ništa slično ni na šljivama i na trešnjama...možda nešto malo kod jedne višnje...
I šta je uzrok (ili uzroci) tome?
 
Kod mene je kao da je pozna jesen. Ima nekih šljiva koje još drže list zelen, neke teraju mladare a neke odbacuju lišće. Tu gde je voćnjak nije pala poštena kiša ove godine... možda jedanput kako treba.... dvogodišnje trešnje odbacuju lišće a neke su se osušile mada mislim da je tu problem neka bolest jer se pojavila smola.
 
Danas sam bio u selu u Backoj I obrao dve sljive.
Ne znam koje su sorte, ovo su neke Cacanke dosta krupne
pa da proverim da li su najbolja ili rodna.
Krupna je I nema mnogo onog belog pepeljastog po kozici.

Sta sada zri u Backoj od sljiva, mozda sam I odocnio sa branjem 5 do 7 dana.
 
Danas sam bio u selu u Backoj I obrao dve sljive.
Ne znam koje su sorte, ovo su neke Cacanke dosta krupne
pa da proverim da li su najbolja ili rodna.
Krupna je I nema mnogo onog belog pepeljastog po kozici.

Sta sada zri u Backoj od sljiva, mozda sam I odocnio sa branjem 5 do 7 dana.


Mislim da su čačanke uglavnom dosta ranije završile sa branjem, Najbolje je brana pre više od mesec dana, Rodna je obrana isto davno naročito mi uz nju ne ide to "krupna", to bi mogao biti samo Stenlej.
 
Nije stenlej sigurno on je obran na toj parceli pre oko 3 nedelje. Neka od cacanki jeste.
Ima jedno starije drvo I jedno madje I vidi se da je ista sorta.
 
Nije timocanka, ova je dugacka oko 5 cm a siroka 3, 7 cm obim gde je najsira 10, 5 cm.
Ima pepeljka ali nema toliko kao Timocanka.
Ova lici na cacansku najbolju ali nema onu crtu sto je polovi. I rekao bihkasnije zri.
Ustvari sta je zrilo pre 7 dana u Backoj.
Mozda je rodna ali je krupna za nju.
 
Kod mene stenlej prvo poceo da opada uobicajeno, a onda stao. Plodovi su unutra zute boje, nisu crveni, ali imam utisak da nece ni opasti nego usahnuti. Jel ima neko taj slucaj?

Ja bih zbog pripreme rakije krenuo da berem, ne bih cekao opadanje? Poceli smo skupljanje jos pre 3 nedelje, oduzilo se...
 
Meni je cudno jer imaju sarku pa dosta opadne i pre pune zrelosti, sada ne opada u toj kolicini, neke krecu i da se sparusavaju (ne da trule).
 
gandrad;1395603[B je napisao(la):
]Da li treba i sa čime da se tretira šljiva sad u ovom periodu, posle berbe?[/B]
Primetio sam na nekoliko zasada u komšiluku da su gornje grane ostale bez lišća, i to uglavnom ovogodišnji porast...Mada ima i stabla skoro bez lista...Kod mog drugara , ranka izgleda kao da je pozna jesen ...a i na par trešanja sam primetio slično...
Kod mene nisam primetio ništa slično ni na šljivama i na trešnjama...možda nešto malo kod jedne višnje...
I šta je uzrok (ili uzroci) tome?


Ne treba! Prskanje bakarnim preparatom, kad opadne 70% lista... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh