Šljiva

Zna li neko mogu li se pomesati Akord ( aktivna materija tebukonazol) i Sonar (aktivna materija dimetoat)? Ako je moguce pomesao bi ih u precvetavanju sljive.
 
1.Triazoli i organofosfati se nešto ne mešaju bez posledica.

2.Fungicid Akord(Galenika FF) se upotrebljava protiv sušenja cvetova i rodnih grančica i za pokušaj sprečavanja mrke truleži plodova 0,75 l /ha u vremenu primene faze belih balona i u drugom tretmanu u fazi punog cvetanja.Radi proširenja delovanja i povećanja efokasnosti u suzbijanju čađave pegavosti ikrastavosti ploda preporučuje se kombinacija sa Mankogalom 80,Metod 480SC,Nijansom, i Dakoflo720SC.

3.Insekticid Sonar(AgroSava) se koristi prvenstveno za suzbijanje šljivinih osa ukoncentraciji od 0,1 %(19ml u10 l vode).Pored toga ispoljava visoku efikasnost u uzbijanju insekata iz rodova:Lepidoptera, Coleoptera, Diptera,Hemiptera,Fitofagne grinje i kao zemljišni insekticid delije na nematode.

- - - - - - - - - -

Vodite računa da otrovi deluju i na ljde i na pčele.
 
Akordom sam prskao pre par dana, skroz predvece,da zastitim od monilije ono sto je ostalo od sljive. Preteklo ga je pa sam mislio da ga ubacim i u precvetavanju uz insekticid. Kad je takva situacija ostace za sledecu godinu.
 
Пожегача није ни један цвет дала. Мислим да је од мраза који је био у Јануар месецу, било је -18 с. А Стенлеј је цветео око 50% мање него прошле године. Мислим да је од мраза крајем јануара месеца.
 
Danas sam u selu kod Uzica oprskao ranke chorusom.
Ranke u punom cvetu, fuj fuj fuj .

Jos cu jednom prskati u precvetavnju protiv sljivine ose.
 
Sutra ce kisa posle podne, I pocetkom nedelje, bar su metreolozi rekli,
a sada sam u Uzicu pa bih bas voleo jesenas da pecem ranku, pa reko sigurno nece stetiti a koliko ce koristiti,
nikada necu saznati.

I resio sam u precvetavanju da prskam antrakolom jer ga imam I sa jos nekim insekticdom za osicu diometatom ili nurelld .
 
I ja sljive stenlej oprskam u cvetu, kao i kajsije, jedino tresnje uglavnom ne prskam protiv monikije.
 
Protiv sljivine osice se prvi put sprica kad latice pocnu padat.
Nakok kolko dana idete drugi put? 7 ili vise?

Ovaj tjedan je hladnije i kisnije, dal i to treba uzet u obzir?
 
I ja samo jednom prskam protiv osice I to kada opadne oko 70 % krunicnih listica.

Jednom mi se desilo da je opalo 90 % oprskao I isto je prskanje imalo efekta.

Obicno prskam diometatom ranije komercijalan nziv sistemin ili perfektion ili nurell d . Uvek dodam neki fungicid mankozeb ili komercijalne nazive antrakol ili merpan. ( ovde su druge akticne supstance).
 
Poslednja izmena:
Ja jesen će biti proširenja zasada. Poučen lošim iskustvom sa raznim rasadničarima molim da mi na PM pošaljete vašu preporuku jer je javno sigurno zabranjeno pravilima foruma bar je pre bilo. Pa da vidim da li ima nekih popusta ako se sad plati pola ili slično.
Hvala.
 
Ја редовно прскам против сливине осе и то кад опадне 90-100% цветних листича. Користим против осе Диметоат или Нурел помешано са Хорусом и 11% Бор. Задовољан сам.

- - - - - - - - - -

Protiv sljivine osice se prvi put sprica kad latice pocnu padat.
Nakok kolko dana idete drugi put? 7 ili vise?

Видиш ако нема осице онда нема потребе чим си прскао у прецветавању.
 
Hvala svima na odgovorima.
Ja sam ove godine prvi put prskao sa Mospilan 20 SG.
Za drugo prskanje cu jos onda razmislit.

Prosle godine nisam uopce prskao i steta od ose je bila 100%. Zato se bojim ove godine.
 
Ja jesen će biti proširenja zasada. Poučen lošim iskustvom sa raznim rasadničarima molim da mi na PM pošaljete vašu preporuku jer je javno sigurno zabranjeno pravilima foruma bar je pre bilo. Pa da vidim da li ima nekih popusta ako se sad plati pola ili slično.
Hvala.


Cene sadnica naročito kod "čarapana" su dosta niske (npr šljiva oko 100din) tako da ako unapred ugovaraš sadnice bitniji je kvalitet a to je mislim i svrha takvih dogovora. Kasnije naročito u proleće uglavnom je probrano šta valja, dali ćeš platiti šljivu 80...90... ili 100din manje je bitno. Ako kupuješ veću količinu možeš da ispratiš proizvodnju sadnica, nrp dok imaju lista da vidiš da možda nisu zaražene šarkom...
 
Pa naravno i kvalitet zato sam i pitao za preporuku. Znam vrlo dobro cene i par njih, kao što vidite nisam od juče ovde bio sam i veoma aktivan samo sam se povukao jer su se pojavili neki koji znaju sve pa nisam hteo da smetam. Sad mi treba konkretna pomoć jer od kvalita sadnica mnogo zavisi. Naravno da nije bitno da li je 80 ili 120din sadnica.
p.s. tad sam se zajebo oko sorte i posadio Cacanku ranu imala lepu cenu pre 10 god sve lepo pričali o njoj. A ono užas. Sad neću nisam još 100% siguran oko sorte ali biće Lepotica najverovatnije.
 
Nazad
Vrh