Šljiva

ma i sam već ozbiljno razmišljam o top sortama, nadam se da su dobre kao što se piše o njima, na veću cijenu svakako treba računati...

koliko su uopće kod vas čačanke sorte cca Eur?

nekako sam skeptičan prema čačanki ranoj, dosta komentara sam čuo od ljudi u okruženju o njenoj neučestaloj rodnosti, sad...pitanje je radi li se samo o lošoj cvatnji ili je nešto drugo problem?
 
Da li bi neko da mi kaze kada je najbolje vreme za freziranje oko sljiva?I jos nesto ako se preskoci zimsko prskanje ali nije kasno u prolece?Sada sam okrecio sljive ali trebalo i sada do sredine januara?zahvaljum se u napred svima koji imaju bile kakve odgovore na moja pitanja...
 
Mislim da mozes sad da friziras za vikend bice lepo vreme,a pre friziranja mozes da bacis neko djubre jesenje.Za prskanje ne znam mozda ti nije lose da oprskas sad nije bas nesto skupo ovo plavo prskanje(jesenje)a kazu da koristi sto znaci da mu nece stetiti.
 
Imam nešto šljiva(0,2ha), većina požegače i nešto malo stenlej, sadnja 3x3,5m obradu na toj parceli za sada vršim malom frezom. Šljive su u odličnoj kondiciji bujne (i prebujne) zdrave ali te "požegače" (ako su u opšte požegače) još nisam probao jer nema vrlo malo cvijeta a i to što ima opadne do jula mjeseca. Zaštitu vržim čini mi se redovno i stenlej manje više rađa svake godine. Šljive su zasađene 2005.
Sigurno je da su pre bujne i da to utičt, pa me zanima da li bi se i šljive mogle prstenovati npr. kao trešnje?
 
Evo novo zasadjenog vocnjaka 22 ara i 100 kom. Cacanske Rane.A pre toga poseceno staro voce sa starom sortom Ranka.
vx4lk.jpg
2mhfsih.jpg
 
Dragi moji forumasi da li neko moze da mi pomogne da li je potrebno zimsko prskanje,ili moze da saceka do proleca.Sljive su okrecena ali vidim da se cesto se pominje zimsko prskanje sljiva.Koji je preparat dobar za to....Poz svima ko me pomogne..
 
@Zivorad
Obzirom da su okrecene ovo plavo prskanje jesenje i nema neku funkciju potrudi se da prolecno prskanje crveno ulje ili slicni preparati obavis na vreme znaci pred pucanja pupoljaka i nemas brige.
Pozdrav
 
izvini te zaboravio sam da vam se zahvalim,vidim da imate samo pamentno da kazete,Postujem vase znanje...hvala vam...

---------- Poruka napisana u 16:27 ---------- Prethodna poruka je at 16:16 ----------

ja imam dosta pitanja ali izmedju ostalog hteo bi da znam.kada je najbolje da se frezira izmedju sljiva?Sada da vam tacno kazem kada sam to radio frezirao ne bi znao da vam kazem...nisam imao problema oko stetocina da li trebalo nesto da se uradi povodom tog problema da li neki preparat ili slicno,da ih zastitim...Da li bi trebao da uradim Analizu zemljista?zahvaljum se za svaki odgovor koji mi date...
 
Vidim da znas dosta o sljivama, pa bih te pitao o sljivi grose felicija. Ako mozes da mi kazes koje su joj karakteristike. Hvala unapred :)
 
Srđan Žorž, ne razumijem kako 100kom na 22 ara? Koje je to rastojanje? Vidim da je radio plug, pa jesi li pripremao malo mjesto gdje si ih posadio (oblikovanje mjesta, đubrenje itd...) ili si ih samo "utrapio" u taj jarak?

ŽivoradProda, ne trebate nikakve preparate koristiti ako nemate problema sa štetočinama. Što se tiče frezanja, najbolje je u kasnu jesen, kada zemljište omekša a prije toga bacite stajnjak u trakama i NPK, pa to isfrezate... preko zime se to natopi snijegom i do proljeća izmrzne. Na ovaj način aerišete zemljište, umanjujete u nekoj mjeri mogućnost stvaranja legla miševa, a hrana se u proljeće kad bukne vegetacija nalazi baš tamo gdje treba u zoni blizu korijenja. Analiza zemljišta je uvijek dobra ako imate veći zasad i ako je voćnjak u komercijalne svrhe.

kicca, je lijepo opisao oko jesenjeg prskanja, tako da potpisujem njegovu konstataciju da ako se i preskoči jesenje, a uradi proljećno bakarno prskanje, efekat je isti. :)

Lazarovac, felicija je više slična zelenoj breskvi nego šljivi, krupna je i na oko primamljiva (ko ne voli plavu šljivu), ima povoljno vrijeme dozrijevanja, odlična joj je transportabilnost i mogućnost skladištenja u hladnjače, samim tim i cijena. Međutim, potrebno je dobro ispitati zainteresovanost tržišta gdje bi je prodavali.

dubansr, mnogo se, često i skoro uvijek govori o zaštiti šljive na ovom dijelu foruma. Pretražite malo teme i vjerujem da ćete naći odgovore.
 
Rastojanje je 4x4,3 stim da do komsija ima 3,5m.Ima 4 reda sljiva dimenzija je 20,30m x 110m i fale mi 3-4 kom na drugom kraju.Rupe nicamnista djubrio jer sam pod prvo oranje zaorao 100kg 3x15 na toj povrsini pa na oranje izvukao 20t stajnjaka koje sam guberom u dva prohoda uneo u zemljiste.Drugo oranje je bilo na dubini od 35cm,tako da sam samo motikom ocistop do dna i stavio zile umocene u hidrogel.Zatrpavane su motikom i sutra zalivene.

---------- Poruka napisana 07-12-11 u 14:30 ---------- Prethodna poruka je 05-12-11 at 21:57 ----------

Jos par slika starog i novog vocnjaka(sljivika).
DSC04615.jpg
DSC04612.jpg


---------- Poruka napisana u 14:32 ---------- Prethodna poruka je at 14:30 ----------

DSC04620.jpg
 
@Ratos, koliki je prinos po stablu u ovom voćnjaku?

---------- Poruka napisana u 23:20 ---------- Prethodna poruka je at 23:07 ----------

168737_107213612688810_100002005162015_52019_4714458_n.jpg

Evo kako Felicija izgleda. Ja je imam 1000 kom zasađeno. Izuzetna sorta. Samooplodna malo bujnija ali 10 do 15 dana kasnijeg zrenja od stenleya. Mislim da joj je to prednost.
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Nisam posebno merio jer gotovo da je sve otišlo u rakiju, ali na osnovu broja kazana mislim da je preko 60 kg.
 
Imam 5 stabala cacanke rodne peta godina starosti.Jesenas je odlicno rodila ali pred sam kraj zrenja pojavile se gusenice koje su se toliko namnozile da kad sam je otresao nije ostao ni jedan list na stablima.Posle toga nisam nicim prskao pa me interesuje dali ce se pojaviti i sledece godine.Molim nekoga od iskusnih vocara da mi odgovori i da savet.
 
hteo bih sad naprolece da posadim jedan mali vocnjak ,dali je to pametno raditi posto je prestupna godina??? u pitanju je sljiva mislio sam o c.rodnoj za rakiju:osmeh:
 
Nazad
Vrh