Šljiva

Pozdrav svima. Imam oko 1 ha sljiva. Lepotica je stigla jos malo za branje, pa me interesuju dve stvari, a to su, koliko moze jedan berac da nabere dnevno kg, i kako se krecu cene branja, po kg ili kolika je nadnica, . Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Imam oko 1 ha sljiva. Lepotica je stigla jos malo za branje, pa me interesuju dve stvari, a to su, koliko moze jedan berac da nabere dnevno kg, i kako se krecu cene branja, po kg ili kolika je nadnica, . Unapred hvala.

Ja sutra nosim uzorak u hladnjaču pa ako se dogovorimo berem za vikend, voćnjak je mlad pa ćemo uspeti mi iz kuće da oberemo. Inače berač bi trebalo dnevno da obere makar 500kg šljive ako se nevere po merdevinama čak su neke kolege pisali da su im uigrani berači brali i po 800kg... a dnevnica zavisi od kraja, nije ista u okolini BG i NS i na jugu...
 
Kazes da si iz sljivarskog kraja. Pa nemoj da si lenj,nego obidji nekoliko ozbiljnih prozivodjaca sljive iz tvog kraja. Pitaj za savet,za sortu, objasni im svoje planove. Ovde su ti vecinom ''strucnjaci'' koji imaju dva stabla za pekmez.

Naravno da hoću nije me mrzelo da idem do Rume da vidim zasad leske pošto sad na jesen sadim 90ari lešnika naravno da cu ići i do zasada sljive koji su mi na 5-6km nego samo pitam da bih imao više mišljenja i koja se najviše poklapaju tako i uraditi.Jer 2 glave su pametnije od 1.
 
Jeste, upravu je Laza treba dobro da se informises jer tebi je bitan I kvalitet I rentabilnost proizvodnje a mi sto amaterski pece 100 do 250 kila rakije bitan je samo kvalitet I mozemo razne luksuze sebi da dopustimo sto ti ne bi smeo.
 
Kakvo je stanje sa Lepoticom ko je ima, ja bi za vikend trebalo da počnem po malo da berem. Uglavnom prerano sazreva pa je nešto sitnija ili mislim da je zbog toga jel vlage ima dovoljno isto tako đubrena je dovoljno... a sitna.

Meni vec dobija boju, ovih dana bi se trebala brati.. Nesto sitnija je ostala, a i necu imati tu oko 500kg sa 50ak stabal, sta joj je falilo ne znam, svakim danom je opadala samo tako... Mada otkupa u Kraljevu najverovatnije nece ni biti, cim sad za C.Ranu daju cenu od 8dinara...

- - - - - - - - - -

Filipe ima kod mene covek iz Kraljeva, tacnije selo Gledic rastilo Crvene Ranke, iz izdanaka ... Pa ti mogu nabaviti neki kontakt od njega da se posavetujes sta i kako, jer je ipak Crvena Ranka neprikosnovena kao rakijska sorta... Mada sad neki savetuju da se sadi na razmaku 5×4 da ide u poboljsanu kotlastu krunu , da se reze dobro nekih 6-7 godina dok ne prorodi, i onda samo cisto odrzavanje.. I koliko znam trebaju joj oprasivaci..
 
Kod mene Lepotica jos 3-4 dana i pocinjem da berem. Pored silnog opadanja ostao je solidan rod na granama, sad kad je gotovo zrela rod se bolje vidi! Dosta se proredila ali bar je krupna.

Kakvo je stanje kod vas?
 
Lepotica je solidna, s obzirom kakva je susa bila. Ova kisa je prilicno pomogla tako da bi trebala jos da najedra. U utorak pocinjem berbu, pa bih zamolio ako neko ima informaciju kolika je cena kod hladnjacara za secenje ili ti za polucenje.Unapred zahvalan.
 
Evo kratak izvestaj sa sela u Backoj. Lepotica je potpuno plava, jos nije zrela, jaka je . Merio sam I prosecna tezina ploda 32,5 gr.
Inace posto ne znam koje su sorte gde zasadjene. Sada mi se cini da znam . Narucene su dve stenlejke I jedna madzarka a dobio sam obrnuto. Madzarka pocela da plavi I upola je manja od lepotice I pocela da opada I plodovi imaju oziljke. Zarazena sarkom. Izvadicu je I tu cu zasaditi kajsiju staru sortu koji cu da kalemim na belosljivu. Mesto je odlicno.
 
Malo sam ga doterao pre berbe.
c7d127fdabc1ce0463fe8758614ba897.jpg
592b85982b0c5cb9901dcb58b3804353.jpg
3ce4ce252d57fe1d463a1c0efb09f3f6.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh